• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skripalius nuodijusio Rusijos karinės žvalgybos specialiojo dalinio žudikas ir šnipas Vilniuje sėdėjo greta profesoriaus Vytauto Landsbergio „Laisvosios Rusijos forumo“ renginyje. Ši istorija nutiko 2017-aisiais, ją dabar atskleidė leidinio „The Insider“ tyrimas. Tačiau, pasak ekspertų, Lietuvos institucijos iš jos turi ką pasimokyti ir dabar. 

Skripalius nuodijusio Rusijos karinės žvalgybos specialiojo dalinio žudikas ir šnipas Vilniuje sėdėjo greta profesoriaus Vytauto Landsbergio „Laisvosios Rusijos forumo“ renginyje. Ši istorija nutiko 2017-aisiais, ją dabar atskleidė leidinio „The Insider“ tyrimas. Tačiau, pasak ekspertų, Lietuvos institucijos iš jos turi ką pasimokyti ir dabar. 

REKLAMA

2017-aisiais Vilniuje iš Rusijos pasitraukęs šachmatų didmeistris Garis Kasparovas organizavo „Laisvosios Rusijos forumą“. Renginio metu profesorius Vytautas Landsbergis uždavė klausimą Rusijos opozicionieriams. 

Per vieną vietą nuo jo buvo įsitaisęs žmogus, apmokytas žudyti – Ivanas Žigariovas, Rusijos karinės žvalgybos GRU specialiojo dalinio narys. Akivaizdu, kad šnipas stengėsi būti greta žinomiausių asmenų, tokių kaip G. Kasparovas, o per pertrauką jis prisigretino ir nufotografavo Landsbergį. 

REKLAMA
REKLAMA

Ne kas kitas, o GRU žudikai iš to paties dalinio metais vėliau Jungtinėje Karalystėje nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičioku“ bandė nunuodyti buvusį jų pačių pulkininką Sergejų Skripalį su dukterimi. Dar sprogdino šaudmenų sandėlius Čekijoje ir rengė teroro išpuolius Bulgarijoje.   

REKLAMA

„Tai – sabotažams, nuodijimui, atakoms prieš žmones ir objektus skirti Rusijos karinės žvalgybos pareigūnai. Manau, tai – pats grėsmingiausias momentas visoj šitoj istorijoj“, – įsitikinęs informacinių karų ekspertas Nerijus Maliukevičius.

Pasak informacinių karų eksperto, politologo Nerijaus Maliukevičiaus, Vilniuje žudyti apmokytas I. Žigariovas veikiausiai turėjo užduotį šnipinėti, rinkti informaciją apie Rusijos opoziciją. Tačiau, jei V. Putino nurodymas būtų gerokai rimtesnis, Žigariovo turbūt niekas nebūtų sustabdęs.   

REKLAMA
REKLAMA

„Putinas tokioms organizacijoms ir veikėjams užsienyje suteikia teisę žudyti prieš savo oponentus. Jeigu būtų pavedimas iš Kremliaus atlikti tai, ką jie gali atlikti profesionaliai – nuodijimai, atakos prieš žmones ir objektus – jie tai galėtų atlikti“, – tvirtino N. Maliukevičius.

Šią istoriją išsiaiškino leidinys „The Insider“. Pasak jo, agentas apsimetinėjo geologu arba žmogaus teisių aktyvistu, buvo įsifiltravęs į vieną jų organizacijų, taigi, turėjo rekomendacijas, laisvai keliavo po Europą. Anot leidinio, galimai buvo gavęs ir Lietuvos vizą, nors čia atvyko su netikru pasu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas aiškino, kad potencialų žudiką renginio svečių sąraše pražiūrėjo organizatoriai – rusų opozicija.   

„Tu prasileidi tokius žmones į savo dalyvių ratą – tai ir bendruomenės problema, kažkas nesuveikė, atsparumo trūksta“, – kalbėjo jis.    

Vienas iš forumo organizatorių TV3 žinioms pasakojo, kad rengėjai patikrina dalyvių biografijas, socialinių tinklų įrašus, I. Žigariovas esą turėjo visas rekomendacijas.  

REKLAMA

„Šiam asmeniui buvo suteikta tam tikra legenda. Jis buvo įsitvirtinęs aktyvistų gretose gana seniai, kelerius metus prieš ateidamas į forumą. Ir, kai pateikė savo paraišką, jis turėjo gana rimtas rekomendacijas. Kai paskambinome ir paklausėme, ar yra toks aktyvistas, gavom atsakymą – taip, toks aktyvistas yra“, – paaiškino Ivan Tiutrin.

Tačiau ar institucijos pasirengusios tokius atvejus užkardyti dabar? Didžiausia problema esą – ta, kad Šengeno vizą bet kur Europoje rusų šnipai gali gauti lengvai, o su ja – atviras kelias ir į Lietuvą.   

REKLAMA

„Ar kažkoks GRU agentas galėtų, gavęs Šengeno vizą Kipre, atvykti į Lietuvą – matyt, nesunkiai. Bet mes neturim jo prisileisti prie tokio pobūdžio renginių, neleisti priartėti prie mūsų lyderių, prie Rusijos opozicijos lyderių, neleisti vykdyti diversijų“, – teigė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas.

L. Kasčiūnas tikino, kad, Rusijai vėl užpuolus Ukrainą, Lietuvos tarnybos tam pasiruošusios geriau nei 2017-aisiais. Nors šimtaprocentinės garantijos apsisaugoti nėra.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Filtrų šiandien yra daug daugiau, daug daugiau patikros. Aš net neabejoju, kad mes esame išmokę tas pamokas. Dabar, bet kokie forumo svečių atvykimai tikrinami visai kitam lygy. Tuo tikrai patikėkit“, – sakė jis.    

„Mūsų institucijos visų pirma pačios turi stiprinti savo pajėgumus susekti tokius veikėjus, turi būti stiprinamas tarptautinis bendradarbiavimas su pagrindinėmis mūsų partnerėmis kontržvalgybinėje veikloje“, – kalbėjo informacinių karų ekspertas.

Po Skripalių apnuodijimo ir kitų išpuolių Europoje Vakarų žvalgyba minėto dalinio agentus susekė ir identifikavo. Tačiau juodus darbus neabejotinai tęsia kiti apmokyti žudikai.

Plačiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Turbūt Landsbergiui perdavė instrukcijas iš Maskvos.
Buvusiu nebūna, deja
Buvusiu nebūna, deja
Matomai tokiu būdu perspėjo ir aktyvavo ,,mieganti'' agentą..
Darosi juokinga ir nejauku,o frazė ,,kažkas nesuveikė’’ darosi nuvalkiota ir kvaila ją dažnai kartojant.Tai lukašenkos milicininkas mušęs žmones laisvai važinėja ir dirba Lietuvoje,tai galimas žudikas sėdinėja greta V.Landsbergio neduok dieve vieną dieną mus okupuos lukašenkos ir putino banditai,Kasčiūnas ir tada pezės jeigu suspės ,kad kažkas nesuveikė!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų