Nuo metų pradžios iki šio ketvirtadienio Kauno miesto Dainavos oro kokybės tyrimų stotis užfiksavo 16 dienų buvus viršytas kietųjų dalelių koncentracijos ore paros ribines vertes. Savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus specialistų teigimu, pagal normatyvus per metus galimi tik 35 tokie viršijimai.
Miesto aplinkos oro tarša kietosiomis dalelėmis (KD 10) yra opi žiemos problema. Oro užterštumas labai padidėja užklupus dideliems šalčiams, nes tuomet dėl žemos temperatūros ir silpno vėjo įsivyrauja nepalankios teršalų išsisklaidymo sąlygos. Hidrometeorologų prognozės nežada, kad žiema iš Lietuvos greitai pasitrauks, todėl dienų, kai bus fiksuojamas padidėjęs oro užterštumas, dar sulauksime.
Už atliekų deginimą nesilaikant įstatymuose ar kituose teisės aktuose nustatytų atmosferos apsaugos reikalavimų numatyta bauda piliečiams nuo 100 iki 200 litų. Draudžiama deginti plastikinius maišelius ir tarą, cheminėmis medžiagomis užterštas pakuotes, drabužius, avalynę, užterštas medieną, makulatūrą, medžio drožlių plokštes ir kitas atliekas. Tai daryti gyventojams draudžia Aplinkos oro apsaugos įstatymas ir Kauno miesto tvarkymo ir švaros taisyklės.
Sužinojus apie padidėjusį aplinkos oro užterštumą, derėtų būti uždarose patalpose, atsisakyti fizinio aktyvumo lauke (sporto, fizinių darbų, kūno kultūros pamokų). Būtina saugoti kvėpavimo takus, pasinaudoti apsauginėmis kaukėmis, o pajutus pirmuosius sveikatos sutrikimus, tuoj pat kreiptis į medikus. Tai ypač aktualu pagyvenusiems žmonėms, sergantiesiems lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, besilaukiančioms moterims, motinoms su kūdikiais.
Tikėdami gyventojų sąmoningumu ir neabejingumu savo bei aplinkinių sveikatai, savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus darbuotojai laukia pranešimų apie galimus oro teršimo atvejus. Į tokius pranešimus reaguojama bei imamasi atitinkamų priemonių oro teršėjų atžvilgiu.