REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Opozicijos atstovai konservatorių siūlymą mažinti opozicijos atstovų skaičių Seimo vadovybėje vertina kaip opozicijos teisių suvaržymą.Tuo tarpu pataisų iniciatorius Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma tikina, jog opozicija niekada neturėjo tiek teisių, kiek šioje Seimo kadencijoje, atidavus jai kontroliuojančių institucijų vadovų postus.

REKLAMA
REKLAMA

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė J.Razmos inicijuotoms pataisoms, tarp kurių buvo ir siūlymas mažinti opozicijos deleguotų Seimo pirmininko pavaduotojų skaičių.

REKLAMA

Seimo Statutas šiuo metu numato, kad kandidatus į Seimo pirmininko pavaduotojų pareigas, pasitaręs su frakcijomis, teikia parlamento vadovas, bet tarp jo pasiūlytų kandidatų turi būti du ar trys opozicijos atstovai. Pagal pateiktą projektą į Seimo vicepirmininko pareigas būtų skiriami vienas ar du Seimo opozicijos atstovai. Seimo pirmininkas gali turėti ne daugiau 6 vicepirmininkų.

18 narių turinčios opozicinės frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Valentinas Mazuronis tokius siūlymus vertina, kaip siekį nustumti opoziciją į šoną. Anot jo, taupyti vicepirmininkų sąskaita valdantieji galėtų pradėti nuo savęs - o ne mažinti oponentų skaičių.

REKLAMA
REKLAMA

„Jie susistatė savo keturis pavaduotojus, o dabar sako, kad taupys. Jei būtų logika, jie būtų vienodai sumažinę vicepirmininkų skaičių - tiek nuo valdančiųjų, tiek nuo opozicijos. O dabar tai - elementarus varžtų veržimas, sudarant sąlygas paleisti buldozerį pilna jėga“, - BNS penktadienį sakė V.Mazuronis.

„Gaila, kad konservatorių vedlys, pats savo laiku skelbęs, kad pozicija turi pasirūpinti opozicija, imasi tokių žingsnių“, - siūlymus mažinti opozicijos atstovų skaičių Seimo vadovybėje vertino didžiausios opozicinės socialdemokratų frakcijos atstovė Irena Šiaulienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Uspaskichas BNS sakė siūlymą vertinantis neigiamai, ir frakcija balsuos prieš.

Tuo tarpu J.Razma sako, jog šiuo metu numatytas pavaduotojų skaičius per didelis - esą nebeužtenka sričių, kurias galėtų kuruoti. O opozicija, anot konservatoriaus, turi kaip niekada dideles galimybes - parlamentinę kontrolę vykdančių institucijų vadovaujančius postus.

„Pasakykite nors vieną atvejį, kai valdantieji patys būtų opozicijai pasiūlę atiduoti kontroliuojančių komitetų postus? Ar opozicija nori ne galimybės dirbti, o tik privilegijų ir priedų?“ - BNS sakė J.Razma.

REKLAMA

Pagal sutarimą, opozicijai atiduodamos Audito komiteto, Antikorupcijos komisijos bei Etikos ir procedūrų komisijos vadovų postai.

Tuo tarpu V.Mazuronio vertinimu, skirstydami postus Seime valdantieji dėmesio nekreipia į proporcinio atstovavimo principą, anot jo, save apsistatydami palankumą deklaruojančiais opozicijos atstovais.

„Postai skirstomi pažeidžiant proporcinį atstovavimo principą. Ir Seimo vicepirmininko, ir Audito komiteto vadovo postas atiteko mažiausiai atstovų turinčiai opozicinei frakcijai. Postus valdantieji skirsto pagal tai, kas daugiau prie jų šliejasi“, - sakė V.Mazuronis.

REKLAMA

Didžiausia opozicijos frakcija - socialdemokratų - turi 26 narius, antra - „Tvarkos ir teisingumo“ su 18 narių, mažiausia - 10 narių turinti Darbo partijos frakcija.

Darbo partijos frakcijos atstovė Virginija Baltraitienė išrinkta Seimo vicepirmininke, vienintele iš opozicijos. Darbo partijos frakcijai atiteko ir Audito komiteto pirmininko postas, į jį paskirta ir anksčiau šiame komitete dirbusi Loreta Graužinienė.

Socialdemokratai į Seimo vicepirmininkus siūlė Česlovo Juršėno kandidatūrą, tačiau jai nepritarta. Kol kas socialdemokratai turi vieną vadovaujantį postą - Etikos ir procedūrų komisijos vadovu išrinktas Algimantas Salamakinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su Darbo partijos frakcija koaliciją opozicijoje sudarę socialdemokratai savo atstovą Gediminą Kirkilą yra paskelbę opozicijos lyderiu. Opozicijos lyderis savo statusu iš esmės prilygsta Seimo vicepirmininkui.

Praėjusios kadencijos Seime, subyrėjus valdančiajai koalicijai ir valdžią perėmus mažumos Vyriausybei, opozicija turėjo tris Seimo vicepirmininkus - konservatorių Audrių Kubilių, liberalą Gintarą Steponavičių bei „darbietį“ Vydą Gedvilą.

Tačiau praėjusioje kadencijoje nė vienai opozicinei frakcijai nepakako atstovų paskelbti opozicijos lyderio. Pagal Statutą, opozicijos lyderį paskelbti gali frakcija ar frakcijų koalicija, turinti daugiau nei pusę atstovų Seimo mažumoje.

Seimo pirmininku pirmadienį buvo išrinktas Tautos prisikėlimo partijos lyderis Arūnas Valinskas. Vicepirmininkais išrinkti konservatoriai Česlovas Stankevičius bei Irena Degutienė, kuri paskirta pirmąja pirmininke, liberalas Algis Kašėta bei liberalcentristas Raimondas Šukys. Seimo vicepirmininke išrinkta ir opozicinės Darbo partijos frakcijos atstovė V.Baltraitienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų