Centro duomenimis, ligos suaktyvėjimui įtakos gali turėti jau keletą metų iš eilės mažėjantis paskiepytų vaikų skaičius bei užkrečiamosioms ligoms būdingas periodiškumas.
Pastaruosius trejus metus Lietuvoje nuo kokliušo paskiepijama apie 90 proc. vaikų, o tam, kad liga neplistų, vakcinacija turėtų pasiekti 95 proc., nurodo NVSC.
Centras primena, kad pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo kokliušo skiepijami 2, 4, 6 mėnesių kūdikiai, sustiprinančiomis dozėmis skiepijami 1,5 metų, 6-7 metų ir 15-16 metų vaikai.
Kad nuo kokliušo būtų apsaugoti naujagimiai, nuo 2023 m. Lietuvoje nėščiosioms rekomenduojama pasiskiepyti kokliušo komponentą turinčia vakcina. Nuo praėjusių metų besilaukiančios moterys ją gali gauti nemokamai.
NVSC informuoja, kad kokliušo inkubacinis periodas trunka 5-21 dieną (dažniausiai 7-10), bet gali užsitęsti iki 42 dienų. Ligai būdingi bendri peršalimo simptomai, kosulio priepuoliai, sukeliantys vėmimą ar netgi kvėpavimo sustojimą. Kokliušas labai greitai plinta artimo kontakto metu, žmogui kosėjant, čiaudėjant. Todėl labai svarbu, kad žmogus būtų laiku pasiskiepijęs ir laikytųsi kosėjimo, čiaudėjimo higienos, nurodo centras.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!