Pasak pareigūnų, daugiausia klastotų daiktų aptinkama smulkiose pašto siuntose, kai internetu, dažniausiai iš Kinijos užsakytuose siuntiniuose, į Lietuvą siunčiami garsiais ženklais pažymėti drabužiai, sporto avalynė, mobilieji telefonai ir jų priedai, vaikiški žaislai, rankinės, piniginės, kvepalai ar kosmetika.
Vasarą muitininkų įtarimą sukėlė paštu iš Kinijos atkeliavusi siunta su „iPhone SE Apple“ dėžutėmis ir priedais. Dėžučių viduje buvo sudėti įkrovikliai, ausinės ir naudojimo instrukcijos, tačiau pačių „iPhone“ telefonų jose nebuvo. Darydami prielaidą, kad tai gali būti klastotės ir telefonai arba jų dalys yra siunčiamos kita siunta, o vėliau surenkama ir pardavinėjama Lietuvoje, muitininkai šias klastotes sulaikė. Kad tai tikrai klastotės, netrukus patvirtino ir prekės ženklo atstovai.
Padirbiniai į Lietuvą bandomi gabenti ir lėktuvais vykstančių keleivių lagaminuose. Pietų Europos ar Šiaurės Afrikos kurortuose atostogaujantys lietuviai susigundo pasipuošti prabangiais ženklais pažymėtais ir pusvelčiui pardavinėjamais daiktais ir pripildo savo lagaminus klastotų drabužių, rankinių, saulės akinių ir kitų smulkių prekių. Oro uostuose dirbantys muitininkai pasakoja nuolat susiduriantys taip pat ir su piliečiais, kurių lagaminuose randamos klastotės yra vežamos siekiant gauti turtinės naudos – perparduoti jas patikliems prekeiviams lietuviškose interneto tinklapiuose ar nelegaliose prekyvietėse.
Viena iš Stambulo atvykusi ponia pareigūnams įkliuvo kaip tik dėl to. Neva atostogauti Turkijoje buvusios moters bagaže pūpsojo kalnai klastotų prekių, pažymėtų „Burberry Brit“, „Philipp Plein“, „Armani Jeans“, „Versace“, „Louis Vuitton“, „Rada“ („Prada“), „Michael Kors“ prekių ženklais.
Tačiau pernai pasitaikė atvejų, kai prekių klastotės per Lietuvos teritoriją keliavo ir dideliais kiekiais.
Saugodami šalies rinką nuo kenksmingų produktų pernai Lietuvos muitinės pareigūnai kartu su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba dalyvavo Europolo ir Interpolo organizuotoje tarptautinėje operacijoje, skirtoje kovai su pažeidimais maisto ir gėrimų srityje.
Iš viso operacijoje dalyvavo policijos ir muitinės pareigūnai, nacionalinių maisto ir veterinarijos tarnybų darbuotojai iš 57 pasaulio valstybių. Tikrinimai buvo atliekami oro ir jūrų uostuose, turgavietėse, parduotuvėse, pasienio postuose, muitinės sandėliuose.
Operacijos metu Lietuvoje muitinė sulaikė beveik 229 tūkst. vnt. Kinijoje pagamintos kramtomosios gumos, iš kurių 221 tūkst. vnt. buvo neteisėtai pažymėti „F-1“ prekės ženklu, taip pat 57 tūkst. vnt. klastotų vaikiškų saldainių. Originalių saldainių gamintojai netruko patvirtinti, kad muitininkų sulaikyti saldumynai yra klastotės. Ir visa didžiulė neaiškios kilmės ir kokybės saldėsių siunta buvo sunaikinta.
Taip buvo užkirstas kelias rinkoje atsirasti sveikatai kenksmingoms prekėms, kurių nusipirkę nieko neįtariantys žmonės galėjo turėti rimtų sveikatos problemų. Muitinės pareigūnai įspėja, kad gaminiai, pagaminti pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises, daro žalą ne tik šių teisių savininkams, bet ir valstybės biudžetui, sąžiningam verslui ir vartotojui, o dėl neaiškios sudėties gali pakenkti juos vartojančių žmonių sveikatai.