• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva – sergamumo erkiniu encefalitu endeminė zona, todėl gyventojai reguliariai raginami pasiskiepyti nuo šios invalidizuoti galinčios ligos. Gera žinia – dalis gyventojų nuo rugsėjo pirmos tą galės padaryti nemokamai.

Lietuva – sergamumo erkiniu encefalitu endeminė zona, todėl gyventojai reguliariai raginami pasiskiepyti nuo šios invalidizuoti galinčios ligos. Gera žinia – dalis gyventojų nuo rugsėjo pirmos tą galės padaryti nemokamai.

REKLAMA

Valstybinė ligonių kasa (VLK) ką tik pranešė įsigijusi 72 600 dozių „Pfizer“ vakcinos nuo erkinio encefalito. Pirkinys Privalomojo sveikatos draudimo fondui kainavo beveik 860 tūkst. eurų. Nuo rugsėjo 1-osios šia vakcina nemokamai bus pradėti skiepyti visi 50–55 metų gyventojai.

Liekamieji reiškiniai – net neįgalumas

Apie tai plačiau papasakojusi VLK Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus patarėja Agne Grušeckiene priminė, kad erkinis encefalitas yra pavojinga liga, nuo kurios galima apsisaugoti.

„Erkinis encefalitas pažeidžia galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. Tai yra viena sunkiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų. Jai yra būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys ir neįgalumą. 

REKLAMA
REKLAMA

Tad liga yra pavojinga – tiek Lietuvos medikai, tiek Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai pabrėžia, kad skiepai yra veiksmingiausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė. Specifinio gydymo šiai ligai nėra, yra tik mažinami ligos požymiai. O skiepai gali padėti išvengti šios ligos“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ pabrėžė specialistė.

REKLAMA

A. Grušeckienė priminė, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti dviem būdais – dažniausiai tai įvyksta įkandus erkei. Kitas būdas – vartojant nepasterizuotą ožkų ar karvių pieną bei jų produktus, kurie yra infekuoti šiuo virusu.

Kodėl nemokamai nuo erkinio encefalito galės pasiskiepyti tik dalis?

Lietuvą jau pasiekus daugiau nei 72 tūkst. vakcinos dozių, paklausta, kodėl pasirinktas būtent „Pfizer“ gamintojas, specialistė paaiškino, kad jis laimėjo konkursą.

REKLAMA
REKLAMA

„Specifinio gydymo šiai ligai nėra, yra tik mažinami ligos požymiai. O skiepai gali padėti išvengti šios ligos.“

„Buvo sudarytos sąlygos laimėti ir kito gamintojo vakcinai, šiuo metu turime įsigiję „Pfizer“ vakciną. Kito pirkimo metu bus matyti, kokio tai bus vakcina. Gali būti, kad tai bus ir kito gamintojo“, – sakė ligonių kasų atstovė. 

Kodėl nemokamai nuo rugsėjo 1 d. bus pradėti skiepyti tik 50–55 metų amžiaus grupės atstovai? Pašnekovės aiškinimu, ši amžiaus grupė buvo pasirinkta neatsitiktinai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvoje buvo atlikti moksliniai tyrimai, kurie parodė, kad vidutinis sergančiųjų erkiniu encefalitu amžius yra 55 metai. Nemažai šia liga persirgusių pacientų netenka darbingumo, todėl vakcina pradedama kompensuoti dar darbingo amžiaus žmonėms“, – kalbėjo A. Grušeckienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad ateityje bus sprendžiama ir dėl žmonių amžiaus grupių plėtimo, kurie galėtų taip pat būti skiepijami nemokamai: „Tai yra tik pradžia, kai bus pradėti skiepyti minėtos amžiaus grupės gyventojai.“

REKLAMA

Tuo metu į minimą amžiaus grupę nepatenkantys asmenys kaip ir iki šiol gali skiepytis savo lėšomis.

Kaip atrodys skiepijimo planas?

Paklausta, kaip atrodys skiepijimo nuo erkinio encefalito planas, pašnekovė aiškino, kad viskas priklausys nuo to, ar žmogus jau yra skiepijęsis nuo šios ligos.

„Jei žmogus išvis nėra skiepijęsis, tai bus pilna skiepijimo schema. Pagal įprastinę skiepijimo nuo erkinio encefalito schemą yra skiepijama išlaikant 1–3 mėnesių intervalą tarp pirmos ir antros dozių, po kurių susidaro imunitetas. 

REKLAMA

„Lietuvoje buvo atlikti moksliniai tyrimai, kurie parodė, kad vidutinis sergančiųjų erkiniu encefalitu amžius yra 55 metai.“

Trečia vakcinos dozė skiriama po 5–12 mėnesių. Vėliau imunitetui palaikyti reikalinga vakcina po 3 metų ir vėliau kas 5 metus. Taip pat jei žmogus nepasiskiepijo šaltuoju sezono metu, yra galimybė pasiskiepyti greitąją schema.

Tada tarp pirmos ir antros dozių yra išlaikomas 2 savaičių intervalas, 3 vakcinos dozė skiriama po 5–12 mėnesių, o vėliau kas 3–5 metus skiepijama kaip pirmuoju atveju“, – dėstė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Portalas tv3.lt primena, kad Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Ginreta Megelinskienė yra išaiškinusi, kad svarbiausias  Kriterijus nemokamam skiepui gauti – priklausyti 50–55 metų amžiaus grupei.

„Pavyzdžiui, jei jis visai nėra skiepijęsis erkinio encefalito vakcina, galės būti paskiepytas valstybės lėšomis, taip pat jei jis gal yra pasiskiepijęs pagal pirminę schemą ir jam yra laikas revakcinacijai, jei priklauso tai amžiaus grupei, jis galės būti paskiepytas. Pagrindinis kriterijus yra priklausyti konkrečiai amžiaus grupei“, – kalbėjo SAM atstovė.

Anksčiau miškus purkšdavo, degindavo seną žolę. Dabar to daryti.negalima, nes erkes sunaikins.
O tie vakcinų profesoriai, nenori tų erkučių užtrūčiti? Ar jau smegenėlės, be euriukų, nedirba?
"Pfizer" - nuo Covid pardavinėjo švęstą vandenį,žmones skiepyjo po 10 "stiprinamųjų" dozių ir visvien vertė nešioti "antsnukius" skiepytiems. O skiepyti sirgo kaip ir neskiepyti. Dabar nuo erkių švestu vandeniu šlakstys. Duokit normalių vakcinų,jokių vakcinų iš šitų marmalų gamintojų. Nuo Covid Pfizer kai pasiskiepyjau,4 paras iš lovos net negalėjau pasikelt,jau galvojau viskas,taip blogai gyvenime nebuvo. Aš pasiskiepyčiau nuo encefalito - bet jau tikrai ne Pfizer gamybos.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų