• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tėvus vienijantis socialinių tinklų puslapis virte verda. Vienoje bibliotekose prienamoje knygoje paaugliams – smulkiai ir detaliai aprašytos lytinių santykių detalės. Knygą prieš penkiolika metų leidusi leidykla „Alma littera“ socialiniuose tinkluose atsiprašė tėvų ir pažadėjo bet kurioje šalies bibliotekoje radus šios knygos kopijas, jas pakeisti naujais leidiniais.

Tėvus vienijantis socialinių tinklų puslapis virte verda. Vienoje bibliotekose prienamoje knygoje paaugliams – smulkiai ir detaliai aprašytos lytinių santykių detalės. Knygą prieš penkiolika metų leidusi leidykla „Alma littera“ socialiniuose tinkluose atsiprašė tėvų ir pažadėjo bet kurioje šalies bibliotekoje radus šios knygos kopijas, jas pakeisti naujais leidiniais.

REKLAMA

Lietuvos tėvų forumas savo Facebook puslapyje pasidalino iš vienos mamos gautu laišku ir nuotraukomis. Kadruose – keli Gilles Paris knygos „Moliūgėlio istorija“ puslapiai.

„Tai, ką perskaitysite, nebus malonu…“ – laišką pradeda mama.

Sulaukė tūkstančių reakcijų

Knygos puslapiuose, kuriais pasidalinta socialiniuose tinkluose aprašyta tėvams nemalonių emocijų sukėlusi istorija. Knygos veikėjai vienas kitam aiškina apie lytinius santykius, vartojami lytinių organų pavadinimai, tokios sąvokos kaip „erekcija“, „impotentas“ ir kitos.

Įrašas socialiniuose tinkluose sulaukė tūkstančių komentarų. Komentatoriai baisėjosi knygoje aprašyta istorija, panaudotais žodžiais.

REKLAMA
REKLAMA

„Baisu ir liūdna, kokie nevispročiai rašo tokias knygas, o dar vaikams. Nors sako knygų deginti negalima, bet tokia tik į pečių“, – rėžė Alma.

REKLAMA

„Absurdas. Aš pati prieš 5 metus mūsų devynmečiui nupirkau šitą knygą, paskaičius nugarėlę, kad ji apie berniuką iš vaikų namų. Jis ją pradėjo skaityti ir sako man, kad kažkokia keista ta knyga, paskaičiau ir aš pradžią. Daugiau jos nebeskaitėm. Kai šiandien pamačiau apie ką diskutuojat, atsiverčiau tuos puslapius, be žodžių“, – patirtimi dalijosi Diana.

„Visiškas nuprotėjimas. Bet gi turėtų būti kažkas atsakingas, kad tokios raštliavos (knygomis vadinti neapsiverčia liežuvis) nepatektų vaikams į rankas…“ – rašo Lina.

REKLAMA
REKLAMA

Komentaruose matyti ir Seimo nario Mindaugo Puidoko pasisakymas: „Tragedija. Tas brukama vis agresyviau.“

Tačiau pasitaikė ir knygą ginančių socialinių tinklų vartotojų.

„Čia šokiruoja tuos, kurie nuo savo vaikų slepia sekso kaip tokio egzistavimą. Skaičiau šią knygą būtent panašaus amžiaus kaip ir kiti kur čia rašo. Ir nieko – nesutraumavo. Žymiai labiau kenkia, kai tėvai kategoriškai nekalba su vaiku“, – savo nuomone dalijosi Laura.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Leidykla knygas bibliotekose žada pakeisti

Įrašą pakomentavo ir pati leidykla „Alma littera“: „Nuoširdžiai atsiprašome Alma littera vardu. Knyga leista prieš daugiau, nei 15 metų, jos jau daugybę metų nėra prekyboje. Apgailestaujame dėl to, kad knygą galima rasti bibliotekoje.“

Komentare rašoma, kad jei ši knyga bus pastebėta Lietuvos bibliotekose, „Alma littera“ jas savo sąskaita pakeis naujomis.

REKLAMA

„Reaguodami į situaciją dedame pastangas ir susisiekiame su Lietuvos bibliotekomis bandydami išsiaiškinti ar yra daugiau bibliotekų, kuriose knyga skolinama. Jei atsiras bibliotekų, esame pasiruošę pasiūlyti jas pakeisti naujomis mūsų sąskaita. Apgailestaujame“, – rašo leidykla.

Psichologė: apie tai kalbėti reikia

Anksčiau portalas tv3.lt jau yra rašęs apie lytinį švietimą vaikų literatūroje. Dar prieš kurį laiką psichologė Jūratė Bortkevičienė portalui pasakojo, kaip apie lytinius santykius reikėtų kalbėti su vaikais.

REKLAMA

Psichologės teigimu, kalbėti apie lytinius santykius dažnoje šeimoje vis dar yra tabu, tačiau informacijos apie tai tėvai vaikams pateikti turėtų. Supažindinti su šia informacija tėvai gali ir patys, tačiau nėra nieko blogo, jei į pagalbą pasitelkiami kokie nors leidiniai.

„Mūsų visuomenė dar nėra pasiruošusi apie tokius dalykus kalbėti. Bet koks kalbėjimas apie tai tėvams atrodo didelis siaubas“, – naujienų portalui tv3.lt anksčiau pasakojo J. Bortkevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Psichologė teigė, kad kalbėti apie lytinius santykius su vaikais nereikėtų tada, kada sugalvoja patys tėvai. Vaikui turi būti įdomu, o namuose turi būti sudarytos sąlygos vaikui nebijoti domėtis.

„Apie seksą reikia pradėti kalbėti tada, kai vaikas pirmą kartą paklausia. Jeigu aštuonerių metų vaikas apie tai dar nepradėjo kalbėti, tai arba tėvai nepastebėjo, kaip jis to klausė, arba vaikas gyvena tokioje aplinkoje, kurioje tiesiog nėra kalbama ir girdima“, – sako psichologė.

REKLAMA

J. Bortkevičienė pasakojo, kad kiekvienas vaikas yra individualus, tad pradėti kalbėti reikėtų atsižvelgus į situaciją.

„Būna ir vaikų, kurie klausia tiesiai, kas yra seksas. Tačiau kartais vaikai paklausia kitaip, tarkime, iš kur atsiranda vaikai. Čia yra lygiai toks pat klausimas. Tai ir tiesiog paaiškinkime, ką reiškia šie žodžiai. Kai jie paklausia, tada mes ir turime duoti atsakymą. Jeigu mes su vaikais kalbame nuo tada, nuo kada jiems įdomu, jie labai natūraliai visą tai priima ir nepradeda nei bandyti, nei daryti“, – sakė psichologė.

REKLAMA

J. Bortkevičienė teigė, kad pasitaiko ir atvejų, kai vaikai, išgirdę apie seksą arba kur nors pamatę jo sceną, ima mylėjimąsi imituoti. Psichologės teigimu, tokiu atveju reikėtų vaikui paaiškinti, kad lytinis aktas yra privatus dviejų žmonių dalykas.

„Jie tik žaidžia suaugusiųjų gyvenimą, žaidžia, kad daro valgyti, žaidžia šeimas, vaikus ir taip toliau. Tai yra tik vaidybinis žaidimas. Jį pamatę turime vaikams detaliai paaiškinti, kad taip, tai yra mylėjimasis, bet mylėjimasis yra dviejų žmonių individualus ir intymus dalykas, nedemonstruojamas viešai“, – sakė J. Bortkevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Psichologės nuomone, vaikams žinoti apie lytinius santykius reikėtų, nes žinojimas gali apsaugoti nuo baimių ir kitų problemų.

„Vaikai turi žinoti, kad seksas niekada negali vykti per prievartą. Tai yra tik dviejų žmonių su vieno ir kito sutikimu galintis vykti dalykas. <...> Turime paklausti, ką vaikas žino ir ką norėtų sužinoti. Penkiametis tikrai gali galvoti, kad palaikius mergaitę už rankos ar ją pabučiavus, gali atsirasti vaikas. Mergaitė gali pradėti bijoti, kad laikė berniuką už rankos arba, jei jis ją pabučiavo, tai jau dabar turės leliuką. Mes turime paaiškinti vaikams tokius elementarius dalykus, kad nesukeltume baimės. Kai vaikai nesupranta, jie gali prisigalvoti įvairių dalykų“, – pasakojo psichologė J. Bortkevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų