• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išgirdę artėjant pavojingą gripo atmainą, žmonės puolė masiškai skiepytis. Valstybės nupirktos gripo vakcinos, nemokamai skiriamos rizikos grupių pacientams, panaudota jau 95 procentai. Nors dar galima nugriebti paskutinius nemokamus trupinius, žmonės skundžiasi informacijos, kaip tai padaryti, trūkumu.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę per radiją išgirdusi dar vieną medikų raginimą skiepytis nuo gripo, tai padaryti panoro ir vilnietė G.Š. Juolab kad nuolat apgailestaujama, jog Lietuvoje skiepijasi per mažai žmonių. Prisiminė ir tai, kad nemažai valstybės nupirktų vakcinų, skirtų nemokamam į rizikos grupes patenkančių pacientų skiepijimui, pernai liko nepanaudota. 68 metų pensininkė, serganti lėtiniu bronchitu, anksčiau skiepijosi už savo pinigus, tad šįkart nusprendė pasinaudoti jai priklausančia paslauga nemokamai. Moteris kreipėsi į sostinės Centro polikliniką. Šeimos gydytoja išrašė siuntimą skiepytis ne tik moteriai, bet ir jos vyrui, gruodžio mėnesį patyrusiam širdies operaciją. Tačiau pora susidūrė su netikėtais sunkumais. Pasak G.Š., kreipusis į minėtos poliklinikos informaciją, susidurta su atšiauriu nustebimu - darbuotoja teigė, esą niekas čia neskiepija. Veltui gaišę laiką žmonės grįžo namo. Anot G.Š., vėliau paskambinusi nemokamu Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) informacijos telefonu, ji išgirdo, kad nemokami skiepai jau pasibaigę. Pasiteiravus, ar galima nemokamai pasiskiepyti kitur, moters teigimu, nebuvo nurodyta jokia kita gydymo įstaiga, tik Kareivių gatvėje esantis privatus skiepų kabinetas. „Kodėl per visas informacijos priemones raginama skiepytis, o panorėjusiems tai padaryti žmonėms paaiškėja, kad skiepų nebėra? Ar iš tiesų šiemet taip aktyviai skiepijamasi? O gal nemokami skiepai panaudojami ne tiems, kam skirti, arba atsiduria mokamas paslaugas teikiančių privatininkų rankose“, - svarstė moteris.

REKLAMA

Rizikos grupės kinta

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro (ULPKC) visuomenės sveikatos specialistė Greta Amasenkovaitė LŽ informavo, kad šiuo metu jau panaudota 95 proc. rizikos grupėms skirtos vakcinos, tačiau skiepijama ir toliau. Šiam gripo sezonui Valstybinė ligonių kasa nupirko 110 tūkst. vakcinos dozių. Praėjusį sezoną buvo nupirkta mažiau - 82 tūkst. vakcinos dozių, jos buvo panaudotos tik 85 procentais. G.Amasenkovaitės nuomone, šiemet aktyviau skiepijamasi dėl itin gausios žiniasklaidos informacijos. Išsigandę žinių apie grėsmingesnį nei anksčiau gripą, žmonės ir suskubo pasinaudoti skiepais - pagrindine ligos profilaktikos priemone.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak specialistės, atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos bei kitų tarptautinių institucijų rekomendacijas, kasmet šiek tiek koreguojamos rizikos grupės, kurioms vakcina skiriama nemokamai. Šį sezoną rizikos grupėms buvo priskirti vyresni nei 65 metų asmenys, taip pat žmonės iki 65 metų, sergantys lėtinėmis ligomis, bei globos ir slaugos įstaigų gyventojai. Pernai valstybės lėšomis dar buvo skiepijami medikai, tačiau šiemet šios privilegijos jie neteko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sėkmę lemia bendradarbiavimas

Gripo vakcina buvo paskirstyta tik paraiškas skiepyti savo pacientus pateikusioms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms. Tokių Lietuvoje atsirado 434. Visų paraiškos buvo patenkintos 75 procentais. Skiepijimas prasidėjo spalio pabaigoje-lapkričio pradžioje. G.Amasenkovaitės turimi duomenys rodo, kad lig šiol šia paslauga daugiausia naudojosi vyresni nei 65 metų žmonės. Pasak ULPKC specialistės, rimtų skundų dėl nemokamo skiepijimo nepasitaikė. Dažniausiai nepasitenkinimas reikštas nepatekus į rizikos grupes ar dėl to, kad neužteko vakcinos.

REKLAMA

„Jei įstaiga jau išnaudojo gautus skiepus, turėtų pasidomėti, kur jų dar liko, ir pasiūlyti ten kreiptis savo pacientui. Taip pat turėtų patarti žmonėms susisiekti su ULPKC ar visuomenės sveikatos centrais, turinčiais informacijos, kur dar galima nemokamai pasiskiepyti. Atitinkamai turėtų elgtis ir tos gydymo įstaigos, kurios negavo vakcinų, nes neprašė“, - sakė G.Amasenkovaitė. Anot jos, ir šiemet buvo sudaryta galimybė perduoti likusias vakcinas iš vienos įstaigos kitai. „Nemokamo skiepijimo nuo gripo kampanijos sėkmė labai priklauso nuo bendradarbiavimo tarp įstaigų bei tarp gydytojo ir paciento. Medikai turi rasti laiko suteikti pacientams rūpimą informaciją“, - sakė visuomenės sveikatos specialistė. Jos teigimu, kreipusis nemokama SAM informacijos linija, žmonėms paprastai nurodomas ULPKC telefonas. Ši informacija išties pasitvirtino. Tame pačiame ULPKC ir sužinojome, kad sostinės Centro poliklinikai skirtos 1218 nemokamos vakcinos dozių išties yra pasibaigusios. Įstaigos direktorius Kęstutis Štaras žadėjo paraginti savo medikus etiškiau bei išsamiau informuoti pacientus apie situaciją. Jo teigimu, pernai įstaigos dar galėjo pasidalyti atlikusiomis vakcinomis, o šiemet skiepijamasi daug aktyviau. Todėl laimėjo tie, kurie kreipėsi pirmiau.

REKLAMA

Dar galima skiepytis


Nors pastarosiomis savaitėmis ir kilo masinio skiepijimosi banga, tai padaryti ir dabar ne per vėlu. Nepavykus pasiskiepyti nemokamai, už vakciną tektų sumokėti maždaug 27 litus. Mokamas paslaugas teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos, minėtasis ULPKC, privačios firmos. Skiepytis rekomenduojama tol, kol epidemija dar neprasidėjo. Suleidus vakciną imunitetas ligos sukėlėjui susidaro po dviejų savaičių. Šiuo metu Lietuvoje registruojamas vidutinis sergamumas gripu bei ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų ligomis. Anot G.Amasenkovaitės, kada Lietuvoje bus paskelbta epidemija, prognozuoti sunku, tačiau labiausiai tikėtina, kad tai atsitiks vasarį. Šiemet ligą platina pavojingas H3N2 virusas, grėsmingesnis dėl galimų komplikacijų. Vakcina atitinka plintantį virusą, todėl pasiskiepiję žmonės turėtų išvengti ligos arba ja persirgti lengviau.

Aistė Stankevičienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų