• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Siekdami taupyti elektros prietaisų sąskaita, rizikuojame prarasti ne tik visą užgyventą turtą, bet ir gyvybę. Nuo metų pradžios dėl jų kilo mažiau gaisrų, tačiau liepsnose žuvo žmonių. Pernai per tą patį laikotarpį tokių tragiškų nelaimių pavyko išvengti.

REKLAMA
REKLAMA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per pirmuosius šių metų mėnesius užregistruota 17 atvejų, kai gaisrai kilo dėl elektros prietaisų eksploatavimo priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimų. Tai 9 atvejais mažiau nei praėjusiais metais per tą patį laikotarpį. Tačiau šie skaičiai optimistiškai atrodo tik iš pirmo žvilgsnio. Per pirmąjį praėjusių metų ketvirtį dėl minėtų pažeidimų nežuvo nė vienas žmogus. Šiemet amžinybėn iškeliavo net keturi nelaimėliai.

REKLAMA

Pajuto degėsių kvapą.

Šiandien sunkiai rastume namus, kuriuose nebūtų nė vieno kompiuterio. Tačiau, kad šis informacijos šaltinis, be kurio sunkiai įsivaizduojamas darbas ir laisvalaikis, gali tapti gaisro priežastimi, susimąstome tik tada, kai nutinka nelaimė.

"Šnekučiuodamiesi sėdėjome valgomajame, kai pro praviras duris pamatėme, kad svetainėje netikėtai išsijungė televizorius. Kadangi elektra dingo ne visame name, giminaitis patarė išjungti ir iš naujo įjungti automatinius elektros jungiklius. Tai atlikus elektra vėl atsirado. Tačiau netrukus pajutome degėsių kvapą. Laiptais užbėgusi į antrą aukštą viename kambarių pamačiau degantį elektros laidų ilgintuvą. Į jį buvo sujungta visa kompiuterinė įranga. Šūktelėjusi, kad išjungtų elektrą, gaisro židinį nuslopinau užmetusi rankšluostį", - LŽ pasakojo alytiškė Jūratė. Laimė, spėjo apdegti tik mažas grindų plotelis ir aprūkti nedidelis lopinėlis sienos.

REKLAMA
REKLAMA

Alytiškei Vilmai daug nerimo sukėlė išsilydęs televizoriaus nuotolinio valdymo pultelis. "Pastebėjome, kad kartais jis įkaisdavo, nors televizorius tuo metu neveikdavo. Dažniausiai taip nutikdavo, kai jį palikdavome ant sofos. Nemanėme, kad dėl šios priežasties gali kilti gaisras, juk naudojome parduotuvėje pirktas baterijas. Išsigandome, kai vieną kartą pultelį radome pradėjusį lydytis", - nemalonų incidentą prisiminė moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kovo pabaigoje Alytaus ugniagesiai gelbėtojai buvo iškviesti gesinti gaisro, kilusio viename daugiabučių. Per gaisrą sudegė sofa-lova, staliukas, aprūko kambario sienos, jame buvę baldai. Kambaryje išsilydė kroviklis, kai buvo kraunamas mobilusis telefonas.

Pigūs ir pavojingi

Anot Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Algirdo Bautronio, gaisrų dėl nuotolinio valdymo pultelių, telefonų kroviklių nekyla itin daug. Kur kas daugiau rūpesčių kelia ilgintuvai. Dažniausia tokių gaisrų priežastis - nesaugus ilgintuvų eksploatavimas, nušiurę, nusidėvėję laidai. Problemų kyla ir dėl to, kai asmuo įsigyja kinų gamybos ilgintuvą ir neapskaičiuoja laidų varžos apkrovos. Išoriškai tokie laidai vienodi, skiriasi tik jų diametras. "Žvilgtelėjęs atidžiau pamatai, kad ten siūlo storio laidas, tad apie didesnę apkrovą negalima nė kalbėti. Tačiau žmonės, ypač per sunkmetį, stengiasi įsigyti kuo pigesnį daiktą", - teigė A.Bautronis.

REKLAMA

Anot specialistų, prekybos centruose galima nusipirkti apie 20 litų kainuojančių ilgintuvų, tačiau jų galingumas dažniausiai siekia vos 1200 vatų. Sujungus į tokį keletą prietaisų, laidai pradeda kaisti, gali kilti gaisras. Galingesni, iki 2000 vatų, ilgintuvai kainuoja keliskart brangiau, tačiau turi apsaugą nuo žaibo, trumpo jungimo.

REKLAMA

"Prekiaujame tik kokybės reikalavimus atitinkančiomis prekėmis. Jeigu išsilydo nuotolinio valdymo pultelis, galbūt kaltos baterijos. Saugumo reikalavimuose nenurodoma, kad pultelio negalima dėti ant medžiaginio pagrindo", - tvirtino "Elektromarkt" parduotuvių tinklo vadybininkas Alytuje Antanas Baranauskas.

Melaginga informacija

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos prie Ūkio ministerijos vyriausiojo valstybės inspektoriaus Vytauto Jakevičiaus teigimu, kasmet registruojama nemažai atvejų, kai ilgintuvų techniniai parametrai neatitinka instrukcijoje esančios informacijos. "Vartotojui neretai pateikiama melaginga informacija. Nurodoma didesnė galia, nei yra iš tikrųjų, tačiau žmogus pasijunta apgautas tik tada, kai įsigyja daiktą. Tai būdingiausia kalbant apie kinų gamybos prietaisus", - aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norintiesiems išvengti gaisrų ir kitų dėl elektros prietaisų galinčių kilti nelaimių specialistas pataria labai atidžiai rinktis elektros prekes, netaupyti jų sąskaita. "Galingesnio prietaiso negalima palikti be priežiūros, nedera daugelio prietaisų jungti į vieną ilgintuvą, nesaugu palikti nakčiai besikraunantį telefoną, nes jis gali sprogti", - perspėjo V.Jakevičius.

Rita Krušinskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų