REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo narys, konservatorius Matas Maldeikis siūlo įstatymu įpareigoti prezidentą ir ministrą pirmininką apsigyventi tarnybinėse rezidencijose. Jei Ingrida Šimonytė dėl šios iniciatyvos didelės bėdos nemato, prezidentas Gitanas Nausėda konservatoriaus idėjai negaili kritikos.

Seimo narys, konservatorius Matas Maldeikis siūlo įstatymu įpareigoti prezidentą ir ministrą pirmininką apsigyventi tarnybinėse rezidencijose. Jei Ingrida Šimonytė dėl šios iniciatyvos didelės bėdos nemato, prezidentas Gitanas Nausėda konservatoriaus idėjai negaili kritikos.

REKLAMA

M. Maldeikis parengė Prezidento ir Vyriausybės įstatymų pataisas, kad pareigas pradėję eiti prezidentas ir premjeras ne vėliau kaip per tris mėnesius persikeltų gyventi į jiems skirtas rezidencijas. Šiuos projektus M. Maldeikis antradienį pateikė kolegoms Seime. Po pateikimo parlamentarai pritarė kolegos siūlymui. Kad įstatymų pataisos įsigaliotų Seimas balsuoti turės dar du kartus.

Ką apie šią idėją galvoja Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė – asmenys, kuriuos perrinkus, ši prievolė būtų jiems taikoma?

REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt perduotame Prezidentūros komentare teigiama, kad Seimas, antradienį po pateikimo pritardamas M. Maldeikio parengtam įstatymo projektui, kuriuo norima įpareigoti prezidentą ir ministrą pirmininką apsigyventi tarnybinėse rezidencijose, iš esmės pritarė argumentui, kad būtina užtikrinti svarbiausių valstybės pareigūnų saugumą, net ir jų teisės į privataus gyvenimo neliečiamumą sąskaita.

REKLAMA

„Tuo tarpu pernai, sprendžiant klausimą dėl nuolatinės Ministro Pirmininko ir Seimo Pirmininko apsaugos, ir Seimo narys M. Maldeikis, ir dar 47 Seimo nariai, vakar pritarę jo parengtam projektui, balsavo už įstatymą, kuriuo, argumentuojant saugomų asmenų teise į privataus gyvenimo neliečiamumą, buvo atsisakyta jų 24 valandas per parą trunkančios apsaugos.

Šių visiškai priešingų iniciatyvų akivaizdoje kyla klausimas – kokios tikrosios priežastys minėtus Seimo narius skatino parengti šį įstatymo projektą ir jam pritarti? Ne veltui ir Seimo Pirmininkė dėl šio įstatymo projekto priminė vadovėlinę tiesą, kad konkrečiam asmeniui ir konkrečiai situacijai projektuojama norma negali būti vadinama įstatymu.

REKLAMA
REKLAMA

Dabartinis teisinis reguliavimas, leidžiantis Prezidentui ir Ministrui Pirmininkui spręsti ar likti savo gyvenamojoje vietoje ar keltis į valstybės suteikiamas patalpas, yra pagrįstas, subalansuotas ir leidžia suderinti tiek valstybės, tiek Prezidento ir Ministro Pirmininko pareigas einančių asmenų interesus“, – rašoma Prezidentūros atsakyme.

„Ką aš čia galiu vertinti? Aš gyvenu valstybinėje rezidencijoje. Ir ne todėl, kad man labai patinka gyventi valstybinėje rezidencijoje, nes kas kartą parvažiavusi namo, aš labai noriu namo“, – antradienį žurnalistams Seime teigė I. Šimonytė.

Jos teigimu, valstybinė rezidencija skirta tam, kad pareigūnams, paskirtiems saugoti valstybės vadovus, būtų patogiau atlikti šį darbą. I. Šimonytė nesutinka, kad premjerui valstybinės rezidencijos nereikia, nors tai daug nepastovesnis postas, kaip rodo istorija, nei prezidento.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Baigei premjerauti ir išsikraustei. Aš tai nematau jokios problemos. Nereikia niekada per daug įsigyventi, reikia laikyti daiktus taip, kad būtų juos lengviau susipakuoti ir išvežti. Ir išvažiuosi į tuos savo namus.

Kažkaip aš visiškai dėl to neišgyvenu. Man atrodo, kad tai nelabai sąžiningas požiūris, turiu mintyje, kad yra tam skirta teritorija, kur yra numatyta rezidencija ir prezidentui, ir premjerui.

<...> Būna, žmonės kraustosi, stresas, suprantu, bet į ten įsikraustyti irgi yra turbūt šiokio tokio streso, bet turbūt tai nėra pats didžiausias stresas dirbant premjero darbą“, – dėstė I. Šimonytė.

Nori uždaryti klausimą

„Metai iš metų, po kiekvienų rinkimų mes turime tuos pačius debatus, kur gyvens. Tai yra ir saugumo klausimas, tai yra Vadovybės apsaugos departamento pareigūnų efektyvaus darbo klausimas, tai, galų gale, yra valstybės lėšų taupymas, nes valstybė išleidžia didžiules lėšas, kad turėtų tas rezidencijas, kurios yra saugios, kuriose užtikrinamas efektyvus pareigūnų darbas.

REKLAMA

Tuo pačiu, mes turime situaciją, kad po kiekvienų rinkimų vyksta drama, gyvens, negyvens, kur gyvens. Vėl statomos filmavimo kameros, vėl turime situaciją, kai kažkokiose būdelėse pareigūnai turi nakvoti ir panašūs dalykai“, – Seime susirinkusiems žurnalistams antradienį sakė M. Maldeikis.

„Iš pagarbos valstybės institucijoms, aš norėčiau pasiūlyti ir uždaryti šį klausimą“, – pridūrė jis.

Matas Maldeikis (Irmantas Gelūnas/ BNS nuotr.)

M. Maldeikis sakė, kad įstatymas įsigaliotų tik po naujų rinkimų naujai išrinktiems ir paskirtiems prezidentui ir premjerui, tad Gitanui Nausėda ir Ingridai Šimonytei bent kol kas niekas nesikeistų. 

REKLAMA

Skvernelis vadina populizmu

Projektas nesužavėjo buvusio premjero Sauliaus Skvernelio.

„Vertinu kaip visišką populizmą. Jis pamiršo Seimo pirmininkę, čia per gatvę, norėjau sakyti barake, bendrabutyje galėtų gyventi. O jeigu kalbant labai rimtai, dėl prezidento vienareikšmiškai, tai yra valstybės vadovas. Noriu priminti, kad pagal Konstituciją yra vienas valstybės vadovas, jis turi rezidenciją, pasikėsinimas į jį būtų didžiulė žala valstybei, nuo patikimumo, stabilumo, iki finansinės [žalos], nes reikėtų organizuoti kitus rinkimus, kurie nepigiai kainuoja.

Premjero atžvilgiu, tai dviejų savaičių jau čia būtų kitas premjeras. Be to, supraskime, gal ateityje vėl bus kažkaip kitaip, žmogus, kuris turi šeimą, vaikus, kuriems reikia eiti į mokyklą, į darželį, turi keisti gyvenamą vietą, jeigu esi stabilus penkeriems metams. Premjero pozicija yra visai nestabili. Gerai, kad dabar kelios Vyriausybės išdirbo visą kadenciją, o jei kaip anksčiau? Pusantrų metų, o tada vėl kraustymasis?“ – dėstė S. Skvernelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis išskyrė dar vieną skirtumą tarp prezidento ir premjero gyvenimo. Anot S. Skvernelio, net ir baigęs kadenciją, prezidentas yra saugomas iki gyvenimo galo, o premjeras – ne.

„Gruodžio 11 d. aš dar atėjau pas jus kaip premjeras, prisiekė Šimonytės vyriausybė ir išėjau nebesaugomas. Dar ryte buvau labai svarbus valstybei, o po pietų mane galėjo spardyti ir šaudyti ir aš niekam nerūpėjau“, – sakė S. Skvernelis.

„Kvailystė didžiausia yra tokie pasiūlymai. Dėl prezidento palaikyčiau, visa kita – pigus populizmas“, – pridūrė jis.

Saulius Skvernelis (nuotr. Skirmantas Lisauskas / BNS)

Premjero ir prezidento rezidencijos yra įrengtos Vilniaus pakraštyje, Turniškėse. Teritorija, kur jos stovi, yra aptverta, saugoma.

REKLAMA

Prezidentu 2019 metais išrinktas Gitanas Nausėda atsisakė kraustytis į Turniškes. Jis liko gyventi savo namuose Pavilnyje, ties Pučkorių atodanga.

Prezidentūra tuomet teigė, kad toks sprendimas priimtas įvertinus rezidencijos atnaujinimo kainą.

Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)

Premjerė Ingrida Šimonytė 2021 metų sausį persikėlė gyventi į vyriausybinę rezidenciją Turniškėse. Tuo metu jos pirmtakas Saulius Skvernelis į rezidenciją nesikėlė, eidamas šias pareigas jis gyveno savo name Vilniaus rajone, Smiglių kaime.

Kokia motulė toks ir tas nevykėlis maldeikiukas ! Nemalonu jo nei Matyti - nei Girdėti nei Klausyti.
manau kad tas maldeikis tai psichinis ligonis, dar didesnis uz savo ligota motina. Genai....
Naikinti Turniškes - sovietinį reliktą! Kokia civilizuota demokratinė valstybė turi tokius dalykus??? Kita vertus, jei taip labai norima tuos asmenis saugoti, prezidentas gali gyventi prezidentūroje, premjeras Vyriausybėj, įrengus jiems skirtus butus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų