Prezidentas pirmadienį pasirašė dekretą dėl L. Kasčiūno skyrimo krašto apsaugos ministru.
„Prezidentas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 84 straipsnio 7 punktu ir atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės teikimus, pasirašė dekretus, kuriais priėmė krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko atsistatydinimą ir paskyrė krašto apsaugos ministru Lauryną Kasčiūną“, – informuoja Prezidentūra.
Anušauskas: dekretas paskelbtas
Iki šiol ministro pareigas ėjęs Arvydas Anušauskas iš jų pasitraukė premjerės prašymu.
„Dekretas paskelbtas. Tad dėkoju ir kariams, krašto apsaugos darbuotojams, kurie atsiuntė savo palinkėjimus ir vertinimus. Kartu išsakytą pasiryžimą tęsti ir pabaigti darbus“, – pirmadienį feisbuke rašė A. Anušauskas.
Naujajam ministrui A. Anušauskas linkėjo „daryti darbus, kurie realiai stiprina šalies gynybą“.
Laurynas Kasčiūnas iškviestas į STT
Pirmadienį ryte kandidatas į krašto apsaugos ministrus L. kasčiūnas iškviestas liudyti Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT).
STT liudijęs L. Kasčiūnas sako pareigūnams papasakojęs apie Krašto apsaugos ministerijos uždarumą užsienio investuotojams.
„Pateikiau šiek tiek iš savo pusės informacijos apie kelis atvejus, kai top 30 esančios gynybos pramonės kompanijos, ieškodamos galimybių, variantų ir partnerių, kaip investuoti Lietuvoje į gynybos pramonę, į gamybą, (...) susidūrė su Krašto apsaugos ministerijos uždarumu ir nesikalbėjimu. Ir viskas“, – BNS pirmadienį sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas.
Laurynas Kasčiūnas pasakė, kokius darbus padarytų, jeigu taptų ministru: tai žada sukurti per mėnesį
L. Kasčiūnas sureagavo į A. Anušausko išsakytus teiginius, esą naujasis ministras tik užbaigtų kai kuriuos pradėtus darbus. Seimo komiteto vadovas įsipareigojo per mėnesį sukurti karinių komendantūrų tinklą, kurio vystymui iki šiol sako pasigedęs Krašto apsaugos ministerijos dėmesio.
„Darbų tęstinumas yra labai svarbus dalykas, bet komendantūrų sukūrimas, kurio mes prašėm, maldavom šiuos dvejus metus, to nebuvo padaryta. Aš jums pažadu, jeigu būsiu paskirtas ministru, per mėnesį padarysiu šitą darbą“, – praėjusią savaitę kalbėjo L. Kasčiūnas.
Jis pridūrė, kad tarp numatytų darbų yra ir dronų integracija į Lietuvos kariuomenės ginkluotąsias pajėgas, dronų programos atidarymas su parama Ukrainai, dronų operatorių rengimo kursas, taip pat būtina sparčiau dirbti pilietinio pasipriešinimo, visuotinės gynybos principo diegimo klausimais.
„Tai nėra daug kainuojantys dalykai. Tiesiog reikia imtis lyderystės ir daryti darbą“, – teigė NSGK pirmininkas.
Besitraukiantis krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas trečiadienį pareiškė, kad jo įpėdinis per likusį kadencijos laiką nespės sukurti realių pajėgumų, bet gali užbaigti pradėtus darbus.
„Realių pajėgumų per tokį trumpą laiką nesukursi, tačiau galima užbaigti kai kuriuos darbus, kurie yra pradėti“, – TV3 portalo laidoje „Dienos pjūvis“ sakė A. Anušauskas.
Ministro teigimu, tai – šauktinių reformos įgyvendinimas, Vokietijos brigados priėmimas.
Sulaukė klausimų dėl praeities
L. Kasčiūnas praėjusią savaitę iš prezidento sulaukė klausimų ir apie nevienareikšmiškai vertinamą savo praeitį.
„Truputėlį pasikalbėjome, be jokios abejonės. Bet, manau, kad atsakiau į visus klausimus“, – sakė kandidatas į ministro postą.
NSGK pirmininkas yra sulaukęs kritikos dėl savo biografijos – praeities Lietuvos nacionaldemokratų partijoje, sprendimų į Lietuvą pakviesti Vokietijos ultradešiniųjų partijos „Alternatyva Vokietijai“ parlamentarus.
L. Kasčiūno biografijai bei pozicijai žmogaus teisių klausimais priekaištų turėjo ir „laisviečiai“, kurių lyderė Aušrinė Armonaitė viešai pranešė, kad partija atsiriboja nuo jo kandidatūros. Visgi politikas nemano, kad jo santykis su ekonomikos ir inovacijų ministre kenktų Vyriausybės darbui.
„Puikiai įsivaizduoju tą darbą. Kas įdomiausia, mes su Aušrines esame padarę daug bendrų darbų, daug teikėme pataisų. (...) Manau, visa Laisvės partija žino, kas aš toks. Aš NSGK pirmininku esu tris su puse metų. Tai visos mano vadinamos priklijuotos etiketės, jas jau galėjai klijuoti 2016, 2020 metais“, – sakė L. Kasčiūnas.
„Man žmogiškai truputėlį keista“, – sakė jis, atkreipdamas dėmesį į Seimo pirmininkės išreikštą palaikymą jo kandidatūrai.
„Mes su ja (Seimo pirmininke – ELTA) nesutariame vertybiniais klausimais. Bet ji atskiria, kur L. Kasčiūnas kalba vertybiniais klausimais ir kur mes kalbame apie tokius klausimus kaip nacionalinis saugumas ir gynyba. Tai šioje vietoje reikia labai aiškiai suprasti, kad tai reikia atskirti“, – akcentavo jis.
Traukiasi Arvydas Anušauskas
ELTA primena, kad kovo 15 d. socialiniuose tinkluose pasirodė žurnalisto Edmundo Jakilaičio dviprasmiškas įrašas, sukėlęs įtarimą, jog ministras A. Anušauskas traukiasi iš pareigų.
„Ačiū Arvydui Anušauskui. Pažiūrėsime, kaip seksis Laurynui Kasčiūnui“, – rašė jis.
Politikui nei patvirtinant, nei paneigiant tokios informacijos, penktadienio vakarą Vyriausybės spaudos tarnyba patvirtino, kad premjerė Ingrida Šimonytė gavo A. Anušausko prašymą trauktis iš Ministrų kabineto.
Netrukus po to A. Anušauskas pateikė daugiau detalių apie savo sprendimą trauktis. Politikas pripažino iš premjerės sulaukęs netikėto pasiūlymo užleisti krašto apsaugos ministro pareigas kitam politikui, o pačiam užimti jo, komiteto pirmininko vietą Seime. A. Anušauskas tikino, kad atsisakė tokios rokiruotės.
Šeštadienio rytą daugiau informacijos apie pokyčius Vyriausybėje pateikė ir ministrė pirmininkė. Pasak jos, A. Anušausko atsistatydinimas yra susijęs su lūkesčiu per likusią Vyriausybės kadenciją padaryti „dar daugiau ir greičiau“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!