Ekonomistai tokią reformą mala į miltus ir skaičiuoja, kad mokestį mokės vos vienas kitas tūkstantis gyventojų – 30 kartų mažiau nei moka dabar – o ir pinigų už būstą lietuviai suneš trečdaliu mažiau nei šiemet.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Prezidento Gitano Nausėdos namo Pavilnių regioniniame parke mokestinė vertė šiuo metu – 320 tūkstančių eurų. Jam priklauso apie 1000 eurų metinis nekilnojamo turto mokestis. Tačiau valdantiesiems pakeitus nekilnojamojo turto mokesčius, net ir kitąmet Registrų centrui priartinus vertes prie realybės ir padvigubėjus šio namo mokestinei vertei, mokestis šalies vadovui sumažės dešimteriopai – sieks vos apie 100 eurų. O jei čia gyvenamąją vietą deklaruos ir jo sutuoktinė, mokesčio Nausėdos ir visai nebemokės.
„Kartelė tokia aukšta, kad galima vadinti ne NT mokesčiu, o selekcijos mokesčiu. Jį mokės apie 1-1,5 tūkstančio gyventojų“, – sakė „Ober-haus“ vadovas Audrius Šapoka.
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis už Registrų centro beveik 300 tūkstančių eurų vertinamą namą Neries pakrantėje šalia Vilniaus šiuo metu turi mokėti apie 70 eurų mokestį, o pagal naująjį įstatymą mokesčio išvengs.
Tiesa, jis turi dar ir butą Palangoje, tad šiuo metu mokestis už visą turtą gali siekti apie 500 eurų. Už Palangoje turimą butą, kaip už antrąjį būstą, kitąmet jam grės apie 400 eurų mokestis, tad panašu, kad bendra mokestinė našta sumažės, o jei su žmona gyvenamąją vietą deklaruotų atskirai, mokesčių mokėti ir visai nebereikėtų.
„Reikia sumuoti bendrai ir apmokestinti, neskirstyti į pirmą, antrą, nes prasidės manipuliacijos“, – įsitikinęs ekonomistas Algirdas Bartkus.
Greičiausiai bus surinkta mažiau pinigų
„Aušriečių“ lyderis Remigijus Žemaitaitis už savo namą, kurį Registrų centras vertina beveik 400 tūkstančių eurų, Vilniaus pakraštyje šalia Neries, prestižiniame Laurų kvartale šiuo metu turi mokėti apie 500 eurų mokestį. Kitąmet šio mokesčio gali nebelikti. Tačiau R. Žemaitaitis turi daugiau butų – Vilniuje, Palangoje, Šilutėje – tad skaičiuoja, kad už visą turtą ir toliau mokės apie 800 eurų mokestį.
Premjeras Gintautas Paluckas, turintis 2 butus Vilniuje, už juos šiuo metu turėtų mokėti apie 700 eurų nekilnojamojo turto mokestį. Už butą šiame pastate Verkiuose prie Neries, pakeitus įstatymą, kitąmet jam mokestis nebegrės, mat buto vertė sieks apie 350 tūkstančių eurų, tai yra 100 tūkstančių eurų mažiau nei valdančiųjų nustatyta neapmokestinamoji kartelė.
Na, o už antrą butą Vilniuje, kurio mokestinė vertė sieks apie 150 tūkstančių eurų, mokestis bus apie 200 eurų. O jei jame gyvenamąją vietą deklaruotų premjero žmona, jo šeima nemokės nei cento.
„Gali surinkti gerokai mažiau pinigų nei būtų surinkę, jei nieko nebūtų keista. NT vertės būtų peržiūrimos, galėjo būti 75 milijonų eurų, tikriausiai bus iki 10 milijonų eurų“, – kalbėjo Lietuvos banko departamento vadovas Jokūbas Markevičius.
Finansų ministras Rimantas Šadžius ir europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė Vilniuje turi po keletą butų, tad jiems mokesčių našta gali likti panaši kaip šiuo metu.
Gresia negauti papildomo finansavimo
Juozui Olekui priklauso butas Vilniuje, Šeškinės soduose. Dabar jo mokestinė vertė 150 tūkstančių ir mokestis nepriklauso. Nors kitąmet vertė padvigubės, socdemas mokesčio ir toliau nemokės, mat jo vertė nesieks patrigubintos neapmokestinamosios kartelės.
„Bėda su tuo, kaip būsime vertinami Europos partnerių akimis. Jei žiūrės, kaip į nesugebančius įgyvendinti įsipareigojimų, negausime papildomo Europos Sąjungos finansavimo“, – teigė A. Bartkus.
Europos Komisija reikalavo, kad Lietuvoje nekilnojamojo turto mokesčius mokėtų daugiau savininkų nei iki šiol, ir bendrai sumokėtų daugiau eurų, tačiau patys valdantieji pripažįsta, kad rezultatas bus priešingas, tad tebelieka rizika Lietuvai prarasti apie 90 milijonų europinės paramos.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





































































































































































































































