REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie smurtą, kurį moterys patiria iš vyrų, kalbama dažnai ir daug. Netrūksta straipsnių apie tai, kaip vyras primušė moterį, policija tokių pranešimų taip pat gauna ne vieną ir ne du. Smurtas prieš vyrus daugiau yra tabu, tačiau Vyrų krizių centro direktorė ir medicinos psichologė Oksana Mačėnaitė teigia, kad vyrai, kaip ir moterys, dažnai patiria smurtą, tačiau apie jį nekalba. 

Apie smurtą, kurį moterys patiria iš vyrų, kalbama dažnai ir daug. Netrūksta straipsnių apie tai, kaip vyras primušė moterį, policija tokių pranešimų taip pat gauna ne vieną ir ne du. Smurtas prieš vyrus daugiau yra tabu, tačiau Vyrų krizių centro direktorė ir medicinos psichologė Oksana Mačėnaitė teigia, kad vyrai, kaip ir moterys, dažnai patiria smurtą, tačiau apie jį nekalba. 

REKLAMA

Psichologė atskleidžia, kad į Vyrų krizių centą 2020 m. kreipėsi kiek daugiau nei 40 vyrų. 

Kokias smurto rūšys moteris dažniausiai naudoja prieš vyrus? 

Daugiausia yra psichologinės smurto formos. Psichologinis smurtas, manipuliacijos, socialinis, draudimai kažkur eiti. 

Moterys gausiai ištransliuoja psichologinį smurtą, kam joms taip žemai leistis iki fizinio smurto, moterys evoliucionavusios, jos naudoja daug daugiau smurto rūšių. 

REKLAMA
REKLAMA

Kaip moterys išreiškia tokį smurtą?

Pirmiausia, tai socialinės atskirties vykdymas – atsiriboti nuo šeimos, atsiriboti nuo artimųjų, atsiriboti nuo draugų, nuo pomėgių prieš tai buvusių. Atsitraukti, visą laiką praleisti su ja, kuo daugiau laiko praleisti su ja. Jei laisvalaikis, tai tik su ja ar su šeima. Vyras nebetenka tam tikrų pomėgių ir laisvalaikio, gyvenimo veiklos, kuri buvo iki santuokos ar iki buvimo kartu. 

REKLAMA

Taip pat nepasitenkinimas, kad trūksta dėmesio arba to dėmesio nemoka rodyti, arba nepakankamai jautrus ir nepakankamai ją supranta, o kai prašo padėti ją suprasti, sako, kad pati nesuprantu, kaip vyras ją galėtų suprasti, bet suprasti turi. 

Ir tiesioginis psichologinis smurtas, kada reikalaujama didesnės algos, didesnių pajamų, dėl to pykstama, dėl to priekaištaujama: „Tu man žadėjai, tu man sakei, dabar tu neužtikrini šeimos, dabar tu man neįdomus dėlto, kad tokia situacija“. 

Priekaištavimas dėl tos pačios meilės: „Nepakankamai man rodai dėmesio, reiškia tu manęs nemyli, aš tau nerūpiu, aš susirasiu kitą“. 

REKLAMA
REKLAMA

Tokie dalykai tikrai neretai pasitaiko porų santykiuose, tai kada yra riba, kai jau vyras nusprendžia kreiptis pagalbos? 

Galiu papasakoti netgi situaciją. Kreipęsis vyras pasakojo, kad kai nueidavo į parduotuvę turėdavo nupirkti tuos produktus, kuriuos reikalauja: „Neduok dieve, aš nepataikau arba nuperku kažkiek ne visai tokį, kokį reikia, tai aš žinau, kad parėjęs turėsiu išklausyti visą litaniją, kad aš ir netikėlis, nevykėlis, nesuprantantis, nesiorientuojantis ir t. t. Jei nuėjau pasportuoti, tai turiu lygiai sekundė į sekundę grįžti namo, nes jei ne, tada pavydo scenos grįžus“. 

Ir paskutiniu metu vyras važiuodamas vos nenutrenkė kito žmogaus einančio per perėją, todėl, kad tuo metu žvalgėsi į nuolat ateinančias žinutes, nes jau vėlavo namo po treniruotės. Ir jau žinutė po žinutės: „Tu vėluoji, kai grįši turėsime rimtą pokalbį, tu manęs nemyli ir t. t.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyras sakė: „Žvilgčiojau, žvilgčiojau į žinutes ir tik paskutinę sekundę matau – žmogus perėjoje, tai tik ant stabdžių“, ir sako „pavažiavau į šoną, sustojau, prakaitą nusišluosčiau, kad viskas gerai ir sėdžiu, galvoju – viskas, stop, daugiau taip nebegaliu“.

Kaip vyras gali pradėti elgtis patyręs smurtą iš moters? 

Vyrai nori pagalbos greit, todėl nusiperka buteliuką, tuo metu išgeria – palengvėja, nusiperka kitą dieną kitą – irgi palengvėja. Aišku, tada užburtas ratas, dar didesnis psichologinis smurtas namuose, tai čia faktas, nes jau elgesys netinkamas. 

O taip pat ir labai rimti dalykai – psichotropinės medžiagos, narkotikų vartojimas. Vienas vyriškis pasakojo: „Kaip tik susipykdavau, taip draugas pasiūlydavo eiti pasėdėti į bariuką, prie po bariuko prisidėjo lošimai“. Šiai dienai žmogus yra labai stipriai įsitraukęs į priklausomybę nuo lošimų. 

REKLAMA

Kitas vyras pasakojo, kad grįžo namo ir klausė: „Ar galima atidėti pokalbį, ar galima šį vakarą apie tai (santykius – aut. pas.) nekalbėti. Ne, ji norėjo čia ir dabar, tuoj pat. Aš ėjau į tualetą – ji iš paskos, aš ėjau į kitą kambarį – ji iš paskos. Aš paėmiau raktelius automobilio, tiesiog norėdamas išvažiuoti, kad viskas atslūgtų. Ji puolė prie durų ir pradėjo šaukti, kad jei dabar išvažiuosiu, reiškia jos nemyliu. Pradėjo verkti, grasinti iškviesti pareigūnus“.

Bet pasekmės gali būti ir psichologinės? 

Moteris, jei netiesiogiai smurtauja, tai ji puikiausiai atpažįsta pažeidžiamiausias vyro vietas, sritis, aplinką ir būtent už jų pakabina. Pavyzdžiui, sakydama, kad „tu esi nevykėlis, neuždirbti ir panašiai“, ji puikiai žino, per ką jį paspausti, ir paspaudžia būtent ten, kur jam yra labai sunku, skaudu. 

REKLAMA

Ir aišku, nepasitikėjimas, savivertės sumenkėjimas, savigarbos trūkumas. Nebūtinai žmogus pereis prie alkoholio vartojimo, bet gyventi su tokia menkavertiškumo etikete yra labai sunku, o kreiptis pagalbos nelabai yra galimybių. 

Kodėl moterys taip elgiasi? 

Yra noras padaryti vyrą emociškai priklausomą nuo moters, kad visada dėmesys būtų rodomas jai, kad ji visada būtų išklausyta, nors tie klausymai niekada nesibaigia. Pokalbiai yra nekonstruktyvūs, tai reiškia, kad ir moterims trūksta ir žinių, ir galimybių kalbėti ar išgirsti. 

Reiškia šeimos negeba kalbėtis, negeba bendrauti. Sugadina santykius iki tiek, kad vienas ant kito šaukia, pyksta rėkia. Tai, aišku, būna ir abipusiai dalykai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O ar dažnai moterys naudoja seksualinį smurtą?

Yra daug atvejų, kai moteris sako, kad nesimylės su savo vyru, bet turime ir tokių atvejų, kai moteris reikalauja su ja miegoti daugiau, atlikti daugiau vyro pareigas. 

Mes jau įpratę, kad jei vyras netinkamai elgiasi, turi eiti miegoti atskirai. Čia jau įprasta, bet yra ir taip, kada vyras yra verčiamas, nors tą dieną negali ar yra pavargęs, ar nesigauna. Ir vyras stengiasi paaiškinti, kad negali, jei ką tik įvyko pyktis ir sulaukė tokių žodžių, kaip impotentas, durnius ar asilas. 

Moteris tada kerta per labiausiai skaudžią, vyriškąją temą, kad jis nieko vertas, kad ji gali susirasti kitą ir pasiekti savo, jei nesulauks, ko nori. 

REKLAMA

Galbūt žinote atvejų, kada moteris prieš vyrą naudojo fizinį smurtą? 

Vienas labai svarbus, subtilus dalykas. Pažiūrėkite, kaip atrodo mūsų kinematografija – jei moteris trenkė vyrui į veidą, tai parodoma netgi seksualizuotai, tai čia nieko tokio – auklėjamoji priemonė.

Bet jei vyras trenkia moteriai per veidą – tai yra smurtas. Smurto abipusio yra labai daug, bet moters smurtas prieš vyrą lyg tai nelaikomas smurtu. Ne vienas vyras yra papasakojęs, kad jį užpuolė, apdraskė, sudraskė veidą, bet vyrui nuo savęs atstūmus moterį ši iškvietė policiją ir jau smurtas artimoje aplinkoje. 

Yra buvę ir atvejų, kai vyras pirmas išsikviečia policiją, tačiau jie išsiveža vyrą, nes nesupranta, kaip nedidukė pelytė prieš 2 metrų gigantą smurtavo. 

REKLAMA

Kaip reikėtų kalbėti apie smurtą prieš vyrus? 

Pirmiausia kalbėkime apie smurtą, kaip apie labai negražų, bjaurų ir abipusiai gyvenimą subjaurojantį socialinį reiškinį, atsiribodami nuo lyties. Smurtas yra netoleruotinas abipusiai, nes visada kalbėjimas, kad prieš moterį, o prieš vyrą ne – šioje vietoje mes niekaip nesprendžiame klausimo esmės, o dar netgi ir supriešiname. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų