Ūkininkė Renata Vyzienė iš Vilkaviškio rajono atskleidžia, kad šviežią agurką atpažinti padeda ir jo galiukas. Ką tik nuskinto – galiukas šlapias. O jei ant jo galo esantys žiedeliai papuvę ar galiukas išsausėjęs – reiškia, kad daržovė jau kurį laiką pagulėjusi. Ir tuoj pat išduoda paslaptį, kodėl kai kurie agurkai – kartūs:
„Praktiškai nuo išsigimimo. Anksčiau sakydavo, kad tai nuo liejimo, tačiau tai netiesa. Tai yra hibridinės sėklos, kurios pačios išsigimė.“
Agurkus pirmieji krimsti pradėjo dabartinės Indijos gyventojai prieš keletą tūkstančių metų. Manoma, kad agurkas pavadintas vieno itin šią daržovę mėgusio indų didiko vardu, turėjusio net 60 vaikų. Taip kaip ir agurkas, turintis gausybę sėklų viduje. Vėliau ši daržovė išplito – ją mėgo ir senovės egiptiečiai, ir romėnai, savo agurkines sriubas išgarsinę visoje Europoje. Iš Pietų Europos ši daržovė išplito į kitas Europos šalis, galiausiai pasiekė ir Lietuvą. Manoma, kad vasaros karaliumi tituluojamą daržovę mūsų šalyje išpopuliarino karaimai. Jos populiarumas neblėsta iki šiol.
Svarbu valgyti teisingai
Pasak sveikatos specialistų, nors agurką sudaro net 95 procentai vandens, jis – labai naudingas sveikatai, todėl patariama savęs neriboti ir juo mėgautis kasdien. Jis gerina žarnyno veiklą, nagų ir plaukų būklę, jame yra vitamino C ir B. Todėl jis – būtinas sveiko žmogaus mitybos racione. Tačiau agurką reikia valgyti su žievele, mat ją nulupus – nauda dingsta.
„Dalies medžiagų nebelieka. Ir ypač tų skaidulinių, kurios yra labai vertingos, ir kurių Lietuvos gyventojai per mažai su maistu gauna. O jos yra normaliai žarnyno funkcijai palaikyti, žarnyno gerosioms bakterijoms palaikyti. Yra vertingas komponentas", – teigė profesorius Rimantas Stukas.
Daugelis gurmanų daro dar vieną klaidą, dėl kurios šios daržovės naudingosios savybės lieka neįsisavintos.
„Geriausia paimti ir nesmulkinti jį labai, nepjaustyti, bet tiesiog supjaustyti jį į keturias dalis, atsikąsti ir kramtyti. Kadangi sąlytyje su oro deguonimi oksiduojasi vitaminai, kitos medžiagos – bioflavanoidai, provitaminai", – tęsė profesorius.
Taip pat agurkas – tikras grožio ir jaunystės eliksyras. Plačiai naudojamas grožio industrijoje – pasižymi puikiomis drėkinamosiomis savybėmis. Agurkų kaukė gali puikiai atgaivinti ir sudrėkinti nuvargusią odą, o persisotinus saulės voniomis – akimirksniu nuramina nudegusią odą. Taip pat agurkas – puikus pagalbininkas kovoje su antsvoriu.
„Labai jau nekaloringas maistas.O turi pakankamai skysčių savo sudėtyje, tai jeigu mes suvalgysim agurko, pripildysime skrandį, įsitemps skrandžio sienelės ir nenorėsim valgyti", – toliau kalbėjo R. Stukas.
Agurkas Lietuvoje – trečioji pagal populiarumą daržovė. Didžiųjų prekybos centrų duomenimis – daugiausia parduodama bulvių, pomidorų ir agurkų. Didžiausiame prekybos centrų tinkle Lietuvoje šiemet jau parduota 4000 tonų agurkų. Tai sezoninė daržovė, todėl jos kaina smarkiai svyruoja. Prekybininkai išduoda, kada ji – pati pigiausia.
„Tik nuo gamtos ir kitų dalykų priklauso, kaip ta kaina keičiasi, bet tendencija yra tokia, kad apie Jonines kaina būna mažiausia", – tikino „Maxima“ atstovė Rima Aukštuolytė.
Agurkas žavi ne tik dietologus, šefus ir gurmanus – dėka agurkų pasiekta ir keletas pasaulio rekordų. Štai čia matote sunkiausią pasaulio agurką, kurį užaugino ūkininkas Didžiojoje Britanijoje. Jo svoris – net 12,7 kilogramų. O štai čia matote, kaip buvo sumuštas labai neįprastas pasaulio rekordas – daugiausia per vieną minutę samurajų kardu supjaustytų agurkų, juos belaikant burnoje.