Rusijos Federacijos Tarybos Tarptautinių reikalų vadovas Michailas Margelovas pavadino laukiamu Europos Sąjungos (ES) sprendimą atnaujinti derybas dėl naujo partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo su Maskva.
„Europos Sąjunga nusprendė atnaujinti derybas dėl naujo partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo su Rusija, ir šis sprendimas labai laukiamas, nepaisant įvairių išlygų, dabar ne tiek dėl Kaukazo, kiek dėl galimo Rusijos politinių raketų dislokavimo Kaliningrado srityje“, - antradienį interviu agentūrai „Interfax“ sakė M.Margelovas.
Drauge jis pabrėžė, jog Rusija atvirai įspėjo Europą, kad imsis atitinkamų priemonių, atsakydama į JAV priešraketinės gynybos (PRG) dalių dislokavimą Lenkijoje ir Čekijoje.
„Šiandien derybų dėl naujo susitarimo atnaujinimui prieštaravo Lietuva. Toks jau Europos Sąjungos disidentų iš Rytų Europos elgesio būdas. Spauda Lietuvą paminėjo, taigi jos vadovybė gali būti patenkinta - dėmesį (į save) atkreipė“, - sakė M.Margelovas.
Tačiau, pasak jo, Briuselis pajuto, kad ilgai būti „sugniaužus kumščius nepatogu, vargas beldžiasi į duris, o be Rusijos jo neįveiksi“.
Parlamento aukštųjų rūmų Tarptautinių reikalų komiteto vadovo nuomone, sunku spręsti, kaip vyks šios derybos esant pasaulinei finansų krizei, nes ji tikriausiai padarys struktūrinių pokyčių šalių derybų pozicijose.
„Europos Sąjungos norą sudaryti susitarimą rodo ne tik santūrus tonas, su kuriuo rimti europiečiai primena Kaukazą ar raketas Kaliningrado srityje, tai rodo ir dagiau nei ramus Europos Sąjungos požiūris į perspektyvą organizuoti dujų OPEC“, - sakė M.Margelovas ir priminė, kad dar ne taip seniai tokios perspektyvos paminėjimas kėlė, „kaip švelniai sako diplomatai, „susirūpinimą“ tiems, kad vadovauja Briuselyje energetikai“.
„Beje, atnaujinamose derybose energetika užima svarbią vietą darbotvarkėje. Be to, Briuselis ir Maskva aptars sritis, kuriose jos negali apsieiti viena be kitos, tokias kaip pasipriešinimas terorizmui, saugumas ir prekyba.
ES užsienio reikalų ministrų tarybos posėdyje pirmadienį Briuselyje buvo priimtas sprendimas, kad derybos dėl naujo ES ir Rusijos partnerystės susitarimo bus tęsiamos.
Tokiai nuomonei pritarė 26 iš 27 Europos Sąjungos šalių. Derybų su Rusija atnaujinimui prieštaravo tik Lietuva.
Rusijos ir ES derybų atnaujinimo data kol kas nepaskirta.
Kaip pranešė Europos Komisijos narė, išorės ryšių komisarė Benita Ferrero-Waldner (Benita Ferero-Valdner), kitas derybų ratas gali vykti po to, kai penktadienį, lapkričio 14 dieną, Nicoje įvyks ES ir Rusijos viršūnių susitikimas ir lapkričio 18 dieną prasidės numatyta tarptautinė konferencija Ženevoje dėl Abchazijos ir Pietų Osetijos.