Seimo Europos reikalų komitetas (ERK) prieš porą dienų nutarė skubinti Europos Komisiją (EK) dėl Europos lyčių lygybės instituto steigimo Vilniuje. Praėjusios kadencijos Seime instituto steigimui prieštaravę konservatoriai pakeitė nuomonę.
Praėjusiais metais buvo kilę didelių diskusijų dėl šios institucijos steigimo. Idėją rėmę socialdemokratai ir šiandien pristato instituto numatomą įsikūrimą Vilniuje kaip labai progresyvų žingsnį bei didelį savo politikos laimėjimą.
Opozicijoje tuomet buvusios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) politikai tada reiškė nuomonę, kad tai būsianti parazitinė, prieš katalikiškos šalies tradicijas galimai veiksianti struktūra. Būta įtarimų, jog taip tiesiog mėginama erzinti bei kiršinti žmones.
Dabar TS-LKD priklausantys komiteto nariai atsisako komentuoti pasikeitusią savo poziciją, nors kai kurie iš jų, prašydami neminėti savo pavardžių, pripažįsta, jog tebelaiko steigiamą institutą „Trojos arkliu“. „Nesipriešiname todėl, kad ten vis dėlto bus dirbama tik vyrų ir moterų lygybės klausimais, bet lyg ir nebus mėginama propaguoti egzotiškų seksualinių patirčių ar šeimos formų,“- aiškino vienas iš nenorėjusių viešai to pareikšti parlamentarų.
Tuomet taip pat buvo keliamas klausimas – kodėl šalyje ES nesiūlo steigti svarbaus mokslinių tyrimų instituto ar kitos institucijos, kuri esą duotų didesnę praktinę naudą.
Darbo partijai atstovaujantis Vytautas Gapšys patvirtino, kad diskusijų komitete šį kartą nebuvo. „Vienintelis dalykas, dėl ko dar gali kilti problemų yra tai, kad Lietuvai gali prireikti skirti ir savo lėšų instituto išlaikymui. Šiuo metu tai nėra lengva,"- sakė darbietis.
Liko tik formalumai
Praėjusį ketvirtadienį ERK nutarė raštu kreiptis į EK, kad ši sparčiau įvertintų Lietuvos pasiūlytas patalpas Europos lyčių lygybės institutui steigti.
SADM yra pasiūliusi dvi patalpas Vilniuje, kur institutas galėtų kurtis - tai pastatas Rožių alėjoje ir patalpos Naujamiesčio verslo centre. Instituto direktorė Virginija Langbakk buvo atvykusi į Vilnių, apžiūrėjo šias patalpas ir abejomis liko patenkinta.
2006 m. gruodį Europos Ministrų Taryba nusprendė, kad Europos lyčių lygybės institutas įsikurs Vilniuje. Kurį laiką steigimas strigo dėl ilgų ES procedūrų ir dėl vadovo paieškos. Pirmą kartą paskelbus konkursą nė vienas pretendentas neatitiko iškeltų reikalavimų.
Europos lyčių lygybės institutui vadovaus lietuvių kilmės Švedijos pilietė Virginija Langbakk.
EK yra skyrusi 51 mln. eurų šiam institutui įkurti ir išlaikyti 7 metus. Įstaigoje turėtų dirbti apie 30 žmonių.
Europos lyčių lygybės institutas - ES institucija, kurios tikslas - rinkti patikimus duomenis, juos analizuoti bei teikti siūlymus lyčių lygybės klausimu. Be Lietuvos steigti institutą savo šalyje dar norėjo Slovakija ir Slovėnija.