Vidinis kiemas, ne vienas iš daugelio, o unikalus. Pasivaikščioti Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo (LTIK) kieme, gavus prižiūrėtojų nurodymą „tiesiog nereaguoti“, – gana egzotiška patirtis. Netrukus paaiškėja, kodėl ekskursijos dalyvių prašoma sekti paskui kalėjimo prižiūrėtojus tyliai. Pro metalinėmis grotomis įkalintus langelius sklindantys garsai glumina: „Kiau, kiau, kiau, kiau... Uuuu uuuu uuuu... Rrrr rrrr rrrr...“

Lukiškių tardymo izoliatorius - kalėjimas Vilniuje (News Bridgepix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas Vilniuje (News Bridgepix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Ir tik viena mintis galvoje: „Tikiuosi šūksniai skirti grupėje esančioms ir šalia einančioms merginoms...“ Ir pabandyk tik sureaguoti! Tada, anot prižiūrėtojų, kiltų daug bereikalingo triukšmo.

Pro Lukiškių kalėjimo langą. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr (nuotr. Balsas.lt)Pro Lukiškių kalėjimo langą. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr (nuotr. Balsas.lt)

Kaliniams moterų dėmesio trūksta, tas suprantama. Lukiškėse kali tik viena iki gyvos galvos nuteista moteris – Alma Bružaitė-Jonaitienė. Be du savo vaikus nužudžiusios kalinės, kitos moterys Lukiškėse apsilanko tik itin trumpam, teismui paskyrus kardomąją priemonę – suėmimą.

REKLAMA

Lukiškės (Gedimino Savickio / ELTA nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Lukiškės (Gedimino Savickio / ELTA nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Gyvenimo sąlygos

Kaliniai LTIK maitinami tris kartus per dieną. Prižiūrėtojai užtikrina, kad nuteistieji gauna šiltą maistą, kurį gamina patys kalintieji: „Turime ribotą kiekį etatų, todėl atranka į tokias pozicijas būna itin griežta. Taip pat sudaromos sąlygos neįgaliesiems tiek čia būti, tiek dirbti. Bet teismai dažniausia atsižvelgia į žmogaus negalią ir siunčia juos ne į kalėjimą, o į pataisos namus.“

Netrukus ekskursiją vedęs LTIK atstovas pakvietė pasižvalgyti po atsitiktinai parinktą (bent jau taip buvo tvirtinama) kalinio kamerą ir įvertinti gyvenimo sąlygas. Atsidūrus viduje, teko apgailestauti, kad prieš tai buvo griežtai uždrausta įsinešti fotoaparatą arba bent jau fotografuojantį telefoną. Pabandysiu aprašyti viską žodžiais.

Teisėsaugininkai teigia, jog paskui „daktarus“ driekiasi nemažai žiaurių nusikaltimų, dėl to jiems gresia ilgi nelaisvės metai Lukiškių kalėjime. Eltos nuotr. (nuotr. Balsas.lt)Teisėsaugininkai teigia, kad paskui „daktarus“ driekiasi nemažai žiaurių nusikaltimų, dėl to jiems gresia ilgi nelaisvės metai Lukiškių kalėjime. Eltos nuotr. (nuotr. Balsas.lt)

Vos įėjus, kameros kamputyje (kairėje) tualetas. Po to, palei kairę sieną, eina dviejų aukštų metalinė lova. Akivaizdžiai pritaikyta vidutinio ūgio žmonėms, bet išbandyti noro nebuvo jokio. Ant lovos buvo tvarkingai sukrauti drabužiai. Kaliniai dažniausia gyvena po vieną, tačiau jei yra pageidavimas – jiems leidžiama gyventi po du. Nuteistieji iki gyvos galvos visada laikomi atskirai.

Bet sugrįžkime į kamerą. Dešinėje pusėje pastatytas ilgas stalas. Ir pakabinta spintelė. Joje knygos ir kitos smulkmenos – tokios kaip medinės skulptūrėlės. Ant stalo virdulys, kiti būtini reikmenys. Šio kalinio kameroje yra televizorius ir kompiuteris. Už kabelinę jie moka vos 4–5 litus per mėnesį. Suprantama, interneto kaliniams turėti niekas neleidžia. Ši kamera – vieno pirmųjų kalinių, kuris pradėjo dirbti. Taip pat akis užkliuvo už nuteistojo žmonos ir vaikų fotografijų. Nuotraukos gana senos, turbūt tik tiek likę iš kadaise gražių gyvenimo akimirkų ir prisiminimų.

REKLAMA

Lukiškių kalėjimo siena (nuotr. Elta)Lukiškių kalėjimo siena (nuotr. Elta)

Pusė iki gyvos galvos nuteistųjų dirba. Anot Lukiškių kalėjimo prižiūrėtojų, jei atvežamas nuteistasis iki gyvos galvos nesusiranda sau veiklos, tada stipriai išauga rizika, kad jis netrukus bandys nusižudyti. Logika paprasta ir jau spėjo pasitvirtinti. Dažniausiai kaliniai palūžta per pirmąsias savaites. Todėl su atvežtais kaliniais dirba psichologai, kurie stengiasi padėti jiems rasti patinkanti užsiėmimą. Dalis pasineria į darbą, kiti pradeda rašyti knygą.

Lukiškių kalėjimo maketas (nuotr. Balsas.lt)Lukiškių kalėjimo maketas (nuotr. Balsas.lt)

Kalinių kamerose taip pat yra atliekama krata ir techninė patalpos apžiūra. Per pastarąją patikrinama grotos, langai, sienos, o kratos metu patikrinamas pats kalinys ir jo turimi daiktai. Jei kyla įtarimų (pasikeitė kalinio elgesys, judesiai), jį gali apžiūrėti ir medikai.

Lukiškių kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)Lukiškių kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Jaunas amžius

LTIK prižiūrėtojas pasakojo, kad į kalėjimo teritoriją niekas draudžiamų daiktų per tvorą nebemeta. „Kažkada alkoholio butelius svaidė, bet turbūt greitai suprato, jog čia kalintys negali laisvai vaikščioti ir tų butelių pasiimti. Kaliniams pasivaikščioti yra skirtos specialiai įrengtos vietos“, – pasakojo LTIK atstovas.

Lukiškių kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)Lukiškių kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Vėliau aprodytas ir minėtas pasivaikščiojimui skirtas kiemelis. Tai itin nedidelė teritorija, kurios viduryje pastatytas suoliukas. Vienu metu ten daugiau 4 kalinių būti negali, o per dieną tokią prabanga pakvėpuoti grynu oru suteikiama tik kartą.

Galbūt patys pareigūnai perduoda kaliniams uždraustus daiktus? Klausimas, kuris LTIK prižiūrėtojų nesutrikdo: „Be abejo, pasitaikė ir korumpuotų pareigūnų, kurie neteisėtai bendradarbiavo su kaliniais. Jie sulaukė bausmių.“

Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Anot LTIK darbuotojų, nusikaltėlių amžius pastaruoju metu jaunėja. Dažniausiai į kalėjimą patenka 20–30 metų asmenys.

REKLAMA

Skirtas visiškai izoliacijai

„Ši įstaiga buvo pastatyta visiškai kalinių izoliacijai. Jos paskirtis nepasikeitė per daugiau kaip 100 metų. Todėl yra tam tikrų problemų. Turime tik 5 sporto sales, kurių tikrai nepakanka. Be to, čia galimi tik trumpalaikiai pasimatymai“, – pasakojo LTIK atstovai.

Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Kaliniai, pagal nustatytą tvarką, laidojami už valstybės lėšas. Bet tik tuo atveju, kai jų išsižada artimieji. Anot LTIK atstovų, dažniausiai mirusių kalinių kūnus pasiima artimieji ir patys palaidoja.

Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Įdomu tai, kad tik teismo sprendimu jiems gali būti leidžiama paskambinti, bet pokalbis gali trukti ne ilgiau 15 min. Kaliniai kalbasi su žmonomis, tėvais arba su sugyventinėmis (tuo atveju, jei jie turi bendrą vaiką).

Ir juokinga, ir nelabai

LTIK prižiūrėtojai pasakojo, kad iš kalinių kartais sulaukia itin juokingų prašymų. „Buvo atvejų, kai kalinys panoro, kad jį nuvežtume į baseiną. Kameros draugai apgauna „naujokus“. Sako, kad „o tu naujas, tau gerai, tave nuveš į baseiną“. Ir patiki. Kitas būna įtikintas, kad gali paprašyti kilogramo bananų. O mūsų žargonu, tai ne kas kita, kaip guminės lazdos.

Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Anot prižiūrėtojų, anksčiau Lukiškių kalėjime buvo viskas draudžiama: „Ankstesnių sąlygų nepalyginsi su dabartinėmis. Pamenu, kad 1992 m. jau buvo leista kameroje laikyti televizorių. Skėsčiojom rankomis ir nesupratome, kaip tai įmanoma. Pasirodo, kad viskas įmanoma.“


Rašyti komentarą...
r
r
2012-09-28 16:34:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
bet kada ir bet kas gali atsidurti ten.. menki juokai
Atsakyti
0

S
Soss
2012-09-29 22:39:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai jai Ten Sedi Alma Tai manau kaliniai tikrai turi ant ko pasimankstint patichare ;D
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų