Lietuvos užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas ir jo kolegos iš Ispanijos, Graikijos, Suomijos, Kazachstano antradienį Niujorke susitikę aptarė Rusijos ir Gruzijos konflikto sureguliavimo galimybes bei iškilusius saugumo iššūkius.
Ministrai diskutavo apie Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) vaidmenį spalio 15 dieną Ženevoje vyksiančioje diplomatinėje konferencijoje konfliktui tarp Maskvos ir Tbilisio sureguliuoti, pranešė Užsienio reikalų ministerija.
„Įvykiai Gruzijoje parodė, kad ESBO gali vaidinti svarbų vaidmenį krizinėse situacijose. Turime pripažinti, kad Gruzijos įvykiai iš tiesų verčia iš naujo permąstyti šios organizacijos veiklos aspektus – juk Gruzijoje Rusija peržengė „raudonąsias linijas“ ir pažeidė esminius organizacijos prasmę grindžiančius principus“, – susitikimo metu teigė P.Vaitiekūnas.
Ispanija, Graikija, Suomija, Kazachstanas ir Lietuva – penkios paeiliui Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) pirmininkaujančios valstybės – sudaro vadinamąjį ESBO kvintetą. Šių šalių URM vadovai susitikime Niujorke pasikeitė nuomonėmis apie tolesnį bendradarbiavimą ir pasirengimą šių metų gruodžio 4-5 dienomis Helsinkyje vyksiančiam pagrindiniam kasmetiniam renginiui – ESBO Ministrų Tarybos susitikimui. P.Vaitiekūnas be kita ko pažymėjo, kad vienu iš Helsinkio susitikimo prioritetų turėtų būti sprendimo dėl kibernetinio saugumo patvirtinimas.
2008 metais sausio mėnesį Suomijos pasiūlyto naujo ESBO formato – kvinteto – siekis yra skatinti ilgalaikį ESBO planavimą ir bendrų tikslų nustatymą laikotarpiui, kurio metu pirmininkauja kelios šalys. Pirmasis kvinteto susitikimas vyko birželio 1-2 dienomis Helsinkyje.
Dvišalio pokalbio su Kazachstano diplomatijos vadovu Maratu Tažinu metu ministras P.Vaitiekūnas aptarė abiejų šalių pasirengimą pirmininkauti ESBO. Kazachstanas pirmininkaus ESBO 2010 metais, o Lietuva – 2011-aisiais.
P.Vaitiekūnas pažymėjo, kad Lietuvai svarbu bendradarbiauti su Kazachstanu, renkantis prioritetines pirmininkavimo temas ir nustatant veiklos kryptis. Su M.Tažinu jis sutarė dėl bendros Lietuvos ir Kazachstano diplomatų, atsakingų už šalių pirmininkavimą ESBO atitinkamai 2010 ir 2011 metais, mokymų programos.
ESBO – didžiausia regioninė saugumo organizacija, jungianti 56 Europos, Šiaurės Amerikos ir Azijos valstybes. Pagrindiniai organizacijos tikslai – nedalomas saugumas, konfliktų prevencija ir pokonfliktinis sureguliavimas.