• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Briuselyje verda aistros dėl Baltijos jūros dugnu žadamo tiesti Šiaurės Europos dujotiekio. Lietuvos valdžia neišsakė aiškios pozicijos, tad mūsų šalies interesų stojo ginti nevyriausybinės organizacijos, rašo „Klaipėda“.

REKLAMA
REKLAMA

Nepataisoma žala jūrai

Antradienį su Europos Parlamento Peticijų komitetu susitikusios nevyriausybinės organizacijos ir europarlamentarai negailestingai sukritikavo Vokietijos ir Rusijos projektą „Nord Stream“ ir paragino valstybes jam nepritarti.

REKLAMA

Nevyriausybinių organizacijų atstovų teigimu, dujotiekio tiesimas gali turėti katastrofiškų padarinių aplinkai – išjudinus nuodingą dumblą ir nuosėdas, esančias Antrojo pasaulinio karo cheminio ginklo palaidojimo vietose, gali prasidėti genetinės mutacijos arba išmirti jūros fauna.

REKLAMA
REKLAMA

Projekte apie tokią grėsmę net nėra užsiminta. Nutylima ir tai, kaip dėl pasklidusių teršalų gali pablogėti žmonių sveikata.

Liejosi priekaištai

Nevyriausybinių organizacijų šauksmui pritarė ir svarstyme dalyvavusi Lietuvos europarlamentarė Laima Andrikienė. Ji sakė esanti apstulbusi dėl Lietuvos valdžios neveiklumo, mat iki šiol mūsų šalies Vyriausybė nėra pareiškusi oficialios pozicijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo pat Šiaurės Europos dujotiekio idėjos pristatymo projektui aktyviausiai priešinosi Lenkija, Baltijos šalys ir Suomija. Tačiau, pasak europarlamentarės, kai atėjo laikas pareikšti oficialią poziciją, Lietuvos ryžtas priešintis išgaravo. Tuo metu, kai kitų šalių atstovai aktyviai reiškė savo nuomonę, Lietuvos vadovai tylėjo.

REKLAMA

Projektui nepritaria

Ministras pirmininkas G. Kirkilas tokias L.Andrikienės kalbas pavadino niekinėmis. „Man tokios kalbos kelia juoką. Ponia Andrikienė tikriausiai labai atitrūkusi nuo Lietuvos. Mūsų pozicija buvo daug kartų išsakyta ir pakankamai garsiai – nepritariame šiam projektui, ypač dėl aplinkosaugos problemų ir solidarizuojamės su Suomija, Švedija ir kitomis valstybėmis. Visų suinteresuotų šalių ministrams buvo net rašytas oficialus mūsų Aplinkos ministerijos raštas, kuriame reiškiamas susirūpinimas“, – kalbėjo premjeras.

REKLAMA

Nerimą kelia ir kiti motyvai

Svarbiausios dujotiekio priešininkų nepasitenkinimo priežastys yra ekonominis projekto nepagrįstumas, neaiškūs politiniai jo tikslai ir pavojus, kylantis aplinkai. Pastarasis veiksnys į projekto priešininkų stovyklą patraukė ir nevyriausybines organizacijas.

Tiesa, politikus labiau jaudina kitas aspektas – didžiulė projekto kaina. Kai kurie ekspertai ir politikai mano, kad tai – įrodymas, jog dujotiekio projektas inicijuotas politiniais tikslais. Baiminasi, kad nutiesus dujotiekį jūra, Rusijai atsirastų galimybė nutraukti dujų tiekimą Lenkijai ir Baltijos šalims, bet ne Vakarų Europai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujasis Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas net pareiškė, kad vasario 8 d., viešėdamas Rusijoje, prezidentui Vladimirui Putinui siūlys Šiaurės dujotiekį tiesti ne Baltijos dugnu, o sausuma – per Lenkiją, Lietuvą, Latviją ir Estiją. Šis maršrutas atsieitų kur kas pigiau. Be to, tiek Lenkija, tiek Baltijos šalys galėtų uždirbti iš tranzito mokesčių.

Gintautas Degutis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų