Prieš „Lietuvos“ kino teatro griovimą Vilniuje protestuojantys visuomenininkai nori kreiptis į Lietuvos Konstitucinį ir Europos Teisingumo Teismą.
Visuomenininkai piktinasi, kad piliečiams leidžiama dalyvauti tik įgyvendinant sprendimus dėl teritorijų planavimo, o ne juos priimant, praneša LTV naujienų tarnyba.
Prieš porą mėnesių teismui nepavykus sutaikyti visuomenininkų ir privačios įmonės „Rojaus apartamentai“, todėl abi pusės vėl susitinka teisme. Ankstesni teismai jau yra atmetę visuomenininkų prašymą panaikinti Vilniaus apskrities administracijos pažymą dėl „Lietuvos“ kino teatro plano tvirtinimo.
Grupė vilniečių piktinasi verslininkų užmojais vietoj kino teatro statyti gyvenamąsias ir komercines patalpas. Jų įsitikinimu, Teritorijų planavimo įstatymo norma, kad piliečiai gali dalyvauti tik įgyvendinant sprendimus, bet ne juos priimant, gali prieštarauti tarptautinei Orhuso konvencijai, numatančiai, kad valdžia turi iš karto informuoti apie sprendimus, susijusius su aplinkos keitimu.
Todėl teismo prašoma kreiptis į Europos Teisingumo Teismą, o ar šis įstatymas neprieštarauja Konstitucijai - į Konstitucinį Teismą.
Visuomeninį interesą bandantys ginti vilniečiai taip pat skundžia daugiau kaip 0,5 mln. litų verslininkų ieškinį dėl patiriamų nuostolių sustojus statyboms.
Konstitucinių teisių gynėjai yra nurodę, kad piliečių traukimas atsakomybėn už aktyvią pilietinę poziciją gali tapti precedentu. Tą pagrindžia ir Pilietinės visuomenės instituto atliktos apklausos, rodančios, kad už visuomeninę veiklą žmonės bijo tapti susidorojimo ar šmeižto aukomis.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas sprendimą, ar kreiptis į Konstitucinį ir Europos Teisingumo Teismus, skelbs po dviejų savaičių.