• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Medikai sunerimę - kasmet tenka gydyti vis daugiau alkoholiu apsinuodijusių vaikų. Pernai Vilniaus miesto universitetinėje ligoninėje paauglių, kuriems prireikė net reanimatologų pagalbos, jau buvo daugiau nei 100, kelių kraujyje rastas suaugusiam žmogui sunkiai pakeliamas alkoholio kiekis.

REKLAMA
REKLAMA

Didėjančius paauglių alkoholio vartojimo mastus iliustruoja net ir oficiali statistika: 2001 metais buvo detoksikuota 19 vaikų, kurių amžius - 7-14 metų, o pernai tas skaičius išaugo iki 270, pusę iš jų jau buvo ištikusi alkoholinė koma.

REKLAMA

kaip rašp "Respulbika", neseniai atlikto tyrimo duomenimis, pernai Lietuvoje 44 proc. moksleivių buvo girti bent vieną kartą, o 51 proc. moksleivių, dar nesulaukusių keturiolikos metų, surūkė pirmą cigaretę.

Vilniaus miesto universitetinės ligoninės II vaikų ligų skyriaus vedėja vaikų ligų gydytoja Angelė Raugalienė įsitikinusi, kad kaip paskelbta akcija „STOP karui keliuose“, tai tokį pat karą reikėtų skelbti ir paauglių alkoholizmui.

REKLAMA
REKLAMA

„Situaciją drįsčiau pavadinti didele epidemija, nes alkoholiu apsinuodijusių vaikų kasmet daugėja, - sakė gydytoja. - Be to, pastebime naują tendenciją: anksčiau į ligoninę pakliūdavo paaugliai, apsinuodiję alumi ar stipriaisiais alkoholiniai gėrimais, o dabar dauguma teigia iš pradžių gėrę sidrą, kokteilius, vėliau perėję prie alaus, degtinės ar kitų stipresnių gėrimų. Pabaigos jie jau nebeprisimena“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Raugalienės teigimu, tai tik įrodo, kokią stiprią įtaką paaugliams daro lengvųjų alkoholinių gėrimų reklama. Tos reklamos spalvingos, animuotos, su ritminga, įsimenama muzika, ten graži aplinka, gražūs žmonės. Paaugliai, kurie nori pasijusti tokia pat „aukštuomene“, mėgdžioja reklamas. Be to, daugiausia silpno alkoholio reklamos būna tada, kai rodomos, pavyzdžiui, sporto varžybos ar laidos jaunimui.

REKLAMA

Kita problema, pasak A.Raugalienės, - nors šalies įstatymai draudžia vartoti alkoholį viešosiose vietose, jaunimas tai daro viešai parkuose, skveruose, ir niekam tai nerūpi.

Gydytoją stebina ir tai, kad vaikams alkoholio nusipirkti itin paprasta. Dažniausiai atsigavę jie pasako, kur pirko alkoholio, su kuo gėrė. Visą šią informaciją medikai perduoda policijai, socialiniams darbuotojams, tačiau jokių atgarsių, kad kas nors buvo nubaustas ar kam nors atimta licencija prekiauti alkoholiu, taip ir nesulaukia.

REKLAMA

Tendencija labai aiški: alkoholiu apsinuodijusių vaikų į medikų rankas patenka vis daugiau, ir apsinuodiję jie būna vis smarkiau - ne šiaip išgėrę, o sunkios būklės, komos būsenos.

Vilniaus miesto universitetinės ligoninės Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėja Irena Babianskienė „Respublikai“ teigė, kad per pirmus keturis šių metų mėnesius skyriuje jau teko gelbėti 43 alkoholiu apsinuodijusius vaikus, kurių vidutinis amžius - 12-14 metų. Jauniausiam reanimatologų pacientui, kuris į ligoninę pateko komos būsenos, tebuvo 10 metų,

o jo kraujyje buvo rasta apie dvi promilės alkoholio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su nerimu medikai laukia įvairių švenčių, nes šventinėmis dienomis kasdien į ligoninę patenka 3-5 alkoholiu apsinuodiję vaikai. Dažniausiai juos čia atveža policija, radusi kur nors gulinčius be sąmonės, sušalusius, sunkios būklės. Girti vaikai kartais atvežami ir iš mokyklų.

Atsigavę vieni paaugliai būna išsigandę, kitiems labai gėda. Tačiau yra ir tokių 12-13 metų pacientų, kurių gyvybę medikams tenka gelbėti ne pirmą kartą ir kurie čia neįžvelgia nieko bloga.

REKLAMA

Anksčiau į skyrių patekdavo vaikai iš labai įvairių - tiek normalių, tiek asocialių - šeimų. Tačiau pastaruoju metu pastebima tendencija, kad vis dažniau alkoholiu apsinuodija pasiturimai gyvenančių šeimų vaikai - tie, kurie gali sau leisti nupirkti gana nepigių lengvųjų alkoholinių gėrimų.

REKLAMA

Neretai tokių vaikų tėvai nesuvokia problemos masto, mėgina nuo jos nusisukti teigdami, kad jų vaiką, patį geriausią, kažkas pagavo, suviliojo, prigirdė. Kiti tėvai būna labai išsigandę.

Tokie pacientai neretai šiek tiek atsigavę būna neramūs, triukšmingi, konfliktuojantys, nuo jų tiek fiziškai, tiek morališkai kenčia ir medikai, ir skyriaus personalas, kiti pacientai.  Tačiau kitos įstaigos, kur galėtų būti gaivinami alkoholiu apsinuodiję nepilnamečiai, nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alkoholis paauglio organizmą veikia labiau nei suaugusio žmogaus. Alkoholis laikinai paralyžiuoja žmogaus sąmonę, jo veiksmus. Paaugliams greičiau vystosi ir alkoholio priklausomybė, o tai tiesus kelias į visišką degradaciją.

Apsinuodijimas alkoholiu kartais gali baigtis mirtimi - medikams ne visada pavyksta išsaugoti žmogaus gyvybę, kol organizmas išsivalo nuo nuodų. „Respublikos“ kalbintos medikės džiaugėsi, kad tokių liūdnų faktų keletą pastarųjų metų ligoninėje nebuvo.

Po apsinuodijimo gali likti pažeisti kai kurie organai - labiausiai kenčia kepenys, inkstai, nes per šiuos organus iš organizmo pašalinami nuodai. Jei buvo ryškus smegenų pažeidimas, gali atsirasti ir liekamųjų neurologinių reiškinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų