Apie tai penktadienį parašė „Orai ir klimatas Lietuvoje“.
„Per visas Šiaurės pašvaistes ir Perseidus liko užgožtas šis įdomus vaizdo įrašas su rečiau Lietuvoje užfiksuojamu reiškiniu. Tai – vėjo gūsių fronto viesulas (angliškai – gustnado).
Nors vaizdo įraše matomas dulkių stulpas primena Lietuvoje (paprastai pavasario antroje pusėje; kai būna sausiau) užfiksuojamus dulkių sūkurius (angl. dust devil), tačiau dėl aiškiai matomo netoliese esančio tamsesnio debesies su lietumi, tai turėjo būti gustnado“, – rašoma įraše.
Anot specialistų, gustnado (gūsių fronto viesulas) yra kaip netoliese esančios audros (arba tiesiog geriau išsivysčiusių kamuolinių lietaus debesų) palydovas ir formuojasi ties šalia audros slenkančiu gūsių frontu t. y. vieta kur šiltas aplinkos oras susiduria su iš kamuolinio lietaus debesies besileidžiančiu šaltu oru.
„Gustnado sukelia turbulenciją, kuri labai pavojinga pvz. nespėjusiems nusileisti oro balionams.
Svarbu paminėti, kad gustnado nėra tikras viesulas (arba kaip dalis žmonių sako tornadas). Viesulai siejami su šiltais ir galingais aukštyn kylančiais oro srautais, kurie maitina debesį ir susiformuoja iš Cumulonimbus debesies apačios bei yra su juo sujungti, sukimąsi lemia paties debesies mezocikloninis sukimasis. Gustnado būna nesusijungęs su audros debesies apačia (padu) ir yra susijęs su vėsiais žemyn besileidžiančiais srautais artėjant audrai (o kartais ir už jos). Tai labai trumpalaikis reiškinys ir pas mus retai užfiksuojamas tokioje išraiškingoje formoje“, – rašoma „Facebook“.
Anot įrašo, vaizdas užfiksuotas Širvintų rajone.
„Beje, paskutinį kartą tokį reiškinį užfiksavo Ignas Marcinkevičius Trakų rajone gegužės 21 d. vakarą“, – priduriama tekste.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!