REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje sausio 15–21 d. (3-ąją šių metų savaitę) sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis padidėjo ir siekė 1309,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų (2-ąją metų savaitę buvo 1200,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų), pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Lietuvoje sausio 15–21 d. (3-ąją šių metų savaitę) sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis padidėjo ir siekė 1309,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų (2-ąją metų savaitę buvo 1200,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų), pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centras (NVSC).

REKLAMA

Atsižvelgiant į sergamumo gripu ir kitomis ŪVKTI (išskyrus COVID-19) daugiametę dinamiką, šiuo metu matomas sezoniniam gripui būdingas sergamumo pakilimas. Iki pandemijos didžiausi sergamumo gripu ir kitomis ŪVKTI rodikliai buvo pasiekiami sausį–vasarį.

Epideminis sergamumo lygis – 7 savivaldybėse

Mažiausias sergamumo rodiklis registruotas Tauragės apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje. Epideminis sergamumo lygis pasiektas septyniose savivaldybėse (peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų riba). Prieš savaitę tokių savivaldybių buvo dvi. Iki šios dienos nė viena savivaldybė epidemijos nėra paskelbusi.

REKLAMA
REKLAMA

Atkreipiame dėmesį, kad vertinant epidemiologinę situaciją, kompleksiškai vertinami tiek gripo, tiek COVID-19 ligos, tiek kitų ŪVKTI rodikliai. Priimant sprendimą dėl epidemijos paskelbimo, būtina atsižvelgti ir į papildomus kriterijus, pavyzdžiui, ligoninių, reanimacijos ir intensyviosios terapijos lovų užimtumą dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos. NVSC specialistai nuolat stebi situaciją, bendradarbiauja su savivaldybių atstovais, prireikus siūlo skelbti epidemiją.

REKLAMA

Dar du mirties nuo gripo atvejai

Praėjusią savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines buvo paguldyti 93 asmenys: 63 vaikai (0–17 m.), 7 asmenys, priklausantys 18–64 m. amžiaus grupei, 23 vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys. Intensyviosios terapijos skyriuose buvo gydomi 8 asmenys, iš kurių 3 vaikai. Ankstesniąją savaitę į ligonines pateko mažiau asmenų – 67.

Praėjusią savaitę užregistruoti du mirties nuo gripo atvejai (Vilniaus apskrityje). Asmenys priklausė 60–69 m. ir 80–89 m. amžiaus grupėms, abu turėjo lėtinių ligų, nė vienas nebuvo  skiepytas sezoninio gripo vakcina. Šį gripo sezoną iš viso užregistruoti 6 mirties nuo gripo atvejai.

REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 2-ąją šių metų savaitę ŪVKTI simptomus turintiems pacientams iš viso buvo paimti 345 ėminiai, iš kurių 44-uose buvo aptiktas A tipo gripo virusas, 17-oje –  respiracinis sincitinis virusas (RSV).  

Europos respiracinių virusų priežiūros tinklo (ERVISS) duomenimis, iki 2024 m. sausio 14 d. registruojamas didėjantis sergamumas ŪVKTI daugumoje ES / EEE šalių. Sezoninis gripas cirkuliuoja intensyviau nei COVID-19 ir RSV. Sunkiomis gripo formomis daugiausia sirgo 15 m. ir vyresni asmenys. Europos šalių laboratorijose išskiriamas tiek A, tiek B tipo gripo virusas, tačiau, kaip ir Lietuvoje, dominuoja A tipo gripas, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skiepytis dar nevėlu

Primename, kad tiek nuo gripo, tiek nuo COVID-19 ligos skiepytis galima viso gripo sezono metu. Ypač rekomenduojame tai padaryti rizikos grupėms priklausantiems asmenims.

2024 m. sausio 22 d. duomenimis, nuo rugsėjo mėn. sezoninio gripo vakcina pasiskiepijo 214 736 asmenys. Nuo spalio 5 d. COVID-19 vakcina pasiskiepijo 52 895 asmenys.

Viso gripo sezono metu taip pat labai svarbu kruopščiai plauti rankas, jei nėra galimybės nusiplauti – jas dezinfekuoti. Dažniau vėdinkite ir drėgnu būdu valykite patalpas. Kosėdami ar čiaudėdami užsidenkite burną nosine arba kosėkite ir čiaudėkite į sulenktą alkūnę. Pajutę į peršalimą panašius simptomus, likite namuose, nesilankykite žmonių susibūrimuose, neveskite sunegalavusių vaikų į ugdymo įstaigas, kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Augant sergamumui medicinines veido kaukes arba respiratorius dėvėkite viešose uždarose, prastai ventiliuojamose vietose arba ten, kur  neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių. Gydymo įstaigose veido apsaugos priemones dėvėkite pagal jų nustatytą tvarką ir laikykitės jose taikomų taisyklių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų