REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

14-32: 2002 metų kovą Zaynas al Abidinas Mohamedas Huseinas, žinomas kaip Abu Zubaydahas, buvo suimtas Pakistane.

14-32: 2002 metų kovą Zaynas al Abidinas Mohamedas Huseinas, žinomas kaip Abu Zubaydahas, buvo suimtas Pakistane.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

George'o Busho administracijos nuomone, A.Zubaydahas buvo „Al Qaeda“ grupuotės vienas iš vyriausių operacijos vadovų, rašo „Los Angeles Times“.

REKLAMA

Anot laikraščio, A.Zubaydahas buvo vienintelis kalinys JAV kovos su terorizmu istorijoje, kurio apklausa buvo vykdoma filmuojant.

Po dvejų metų buvo surasta 90 A.Zubaydaho tardymo filmuotų vaizdo medžiagų, dėl kurių buvo pradėtas tyrimas apie JAV vyriausybės pareigūnų veiklą.

Vaizdo medžiagoje matyti, anot JAV spaudos, kaip JAV pareigūnai kalinį mušė. Esą gavus Teisingumo ministerijos ir Vokietijos Raudonojo kryžiaus leidimus, kalinys būdavo surištas, smuagiamas ir talžomas į sieną. Taip pat nuogas A.Zubaydahas buvo laikomas tamsoje.

REKLAMA
REKLAMA

Kankinant kalinį buvo pilamas šaltas vanduo jam tiesiai į veidą, neduodant laiko įkvėpti oro. Buvo stengiamasi A.Zubaydahui įvaryti panikos jausmą, baimę, psichinę negalią.

Organizacija „Reprieve“ teigia, kad vienu iš pagrindinių „Al Qaeda“ operacijų vadovu Abu Zubaydah buvo laikomas klaidingai.

Kalinių teisių gynimo organizacijos prašyme pradėti ikiteisminį tyrimą, „Reprieve“ primena  Lietuvos pareigą pagal Europos žmogaus teisių konvenciją tinkamai ir išsamiai ištirti jos pateiktą informaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Žmogaus teisių stebėjimo institutas jau yra kreipęsis į generalinį prokurorą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo CŽV įtariamųjų neteisėto gabenimo organizavimo ir vykdymo per Lietuvos Respublikos sieną, neteisėto laisvės apribojimo bei šių asmenų kankinimų slaptame CŽV įkalinimo centre Lietuvoje.

JAV žiniasklaidoje pernai pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu nustatyta, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002–2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę.

REKLAMA

Komitetas pranešė nenustatęs, ar per Lietuvos Respublikos teritoriją buvo pervežami, ar į Lietuvos Respublikos teritoriją buvo atvežti (iš jos išvežti) CŽV sulaikyti asmenys, tačiau sąlygos tokiam pervežimui buvo.

Išvadose teigiama, kad tuometiniai Lietuvos saugumo pareigūnai sudarė galimybę JAV pareigūnams nekliudomai patekti prie orlaivių.

REKLAMA

Išvadose taip pat minimos dvi patalpos sulaikytiesiems laikyti. Vienos iš jų „patalpų išdėstymas, uždarumas ir perimetro apsauga, VSD darbuotojų fragmentiškas buvimas patalpose leido atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus ir naudoti infrastruktūrą savo nuožiūra“, teigiama išvadose. Nors tiesiogiai neįvardijama, šiuo atveju minima bazė Antaviliuose, netoli Vilniaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komitetas tyrimo medžiagą yra perdavęs tirti Generalinei prokuratūrai.

-------

Į Lietuvą vėl grįžo slaptųjų JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimų tema. Šįkart teigiama, kad tokiame,  neva, veikusiame  kalėjime galėjo būti kalinamas palestinietis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų