REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rudosios ateina kaulyti maisto, o viena net įsigudrino įlipti į medį ir pamėgino nugvelbti kabančius zylėms skirtus lašinius. Gamtininkai aiškina, kad pajūriui neįprastai šalta ir snieguota žiemą privertė lapes ieškoti maisto žmonių kiemuose, o medžiotojai įsitikinę, kad rudųjų tiek priviso, kad natūralaus maisto gamtoje visoms tiesiog nebeužtenka.

Rudosios ateina kaulyti maisto, o viena net įsigudrino įlipti į medį ir pamėgino nugvelbti kabančius zylėms skirtus lašinius. Gamtininkai aiškina, kad pajūriui neįprastai šalta ir snieguota žiemą privertė lapes ieškoti maisto žmonių kiemuose, o medžiotojai įsitikinę, kad rudųjų tiek priviso, kad natūralaus maisto gamtoje visoms tiesiog nebeužtenka.

REKLAMA

Sodyboje netoli Šilutės gyvenanti Eglė neteko žado. Jau trečius metusi į jų kiemą šalia Lapynų kaimo kniaukti katinų maisto ateinanti lapė šį kartą užsimanė zylėms skirtų lašinių ir norėdama juos pasiekti lyg niekur nieko liuoktelėjo į medį. 

Atsargiai, nuo šakos ant šakos, kvepiančių lašinių link rudoji ir keliauja. Staiga vos nenukrenta, tačiau išsilaiko. Lašiniai kabo ant liaunų šakelių, tad laputė kiekvieną jų išbando.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik, gardėsio pasiekti nepavyksta ir susinervinusi rudoji iššoka iš medžio. O ten – likimo dovana – lapei nušokant šaka suspurda ir kvapnūs lašiniai pliumptelį į sniegą. Iš iš ten – laputei į skrandį. Tokį rudauodegės pasivaikščiojimą medžiu užfiksavusi Eglė vis dar negali patikėti tuo, ką išvydo.

REKLAMA

„Galvojau, kad ji šoks tą lašinį nusikabinti, bet, kad ji šoks į medį, tikrai netikėta. Senelis mano 85 metų sako, neįtikėtina, sako, nesu gyvenime matęs tokio vaizdo“, – sako Lapynų kaimo gyventoja Eglė Paulauskienė.

Tokio vaizdo nėra matę ir ilgametę patirtį turintys gamtininkai. Sako, pajūryje seniai bebuvo tokia šalta ir snieguota žiema, tad lapės atprato pačios susimedžioti maistą, tad ir ieško išeičių.

„Nu ką daryti, jeigu skrandis tuščias. Valgyt tai norisi, tai ir darai ką nors. Jeigu sugebi užlipti, tai užlipi. Aišku, kad nenatūralu, lapės daugiausia ant žemės bėgioja, bet alkis visada daro savo kažką tai. Tai ir mes taip darytume jei būtume alkani – liptume į medį ir rinktume“, – pasakoja Klaipėdos universiteto gamtininkas Gediminas Gražulevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau lapės pas žmones keliauja ne tik bado prispirtos. Klaipėdos rajone gyvenantis vyras nufilmavo, kaip rudoji dar pavasarį lyg niekur nieko vaikštinėja po jo privataus namo kiemą ir net prašosi į namus.

„Lapė, kaip rūšis yra labai plastiškas gyvūnas. Jinai sugeba prisitaikyti prie visokių gyvenimo sąlygų. Ji gyvena toli miške, tundroj, Taigoj, Klaipėdoj ir Londone. Tai yra ta pati lapė, ta pati rūšis“, – teigia medžiotojas Valdemaras Zakaras.

Dar vienas įvykis, kai saugos kamera fiksuoja po Klaipėdos priemiestį tarp namų šmirinėjančia laputę. Medžiotojų teigimų, lapės pas žmones eina ir dėl to, kad rudauodegių kasmet daugėja, tad konkurencija tarp lapių dėl maisto ir verčia jas eiti į žmonių kiemus. Medžiotojai tokią lapių gausą Lietuvoje aiškina sunykusia paklausa jų kailiams. Esą medžioti šių gyvūnų nebeapsimoka, kitiems tiesiog jų gaila, tad jos ir veisiasi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Lapė nebedomina medžiotojų kaip medžiojimo objektas. Dėl to, kad krito kailių paklausa. Ir sumedžiojus lapę reikia ją utilizuoti, reikia vargti, deja taip yra“, – kalbėjo V. Zakaras.

Aplinkosaugininkų teigimu, taip jaukintis lapių ar kitų laukinių gyvūnų ir duoti jiems maisto nevalia. Iš žmonių rankų gaudami ėdesio laukiniai gyvūnai atprantą patys jo ieškoti ir galų gale išsekus žmonių gerumui tiesiog žūva. Maža to, specialistai ragina per daug su šiais gyvūnais nesusibendrauti ir dėl pačių žmonių saugumo, mat jos platina niežus, kitas ligas.

„Nes tai yra gyvūnas, kuris Lietuvoje perneša daugiausia parazitų. Aš nemanau, kad laukinis gyvūnas kieme, ypač plėšrus gyvūnas, ypač tas, kuris perneša labai daug užkrečiamų ligų, yra pageidautinas artimoj žmogaus aplinkoj. Kad ir kaip gražiai atrodytų, kad ir kaip nekaltas atrodytų“, – sako V. Zakaras.

REKLAMA

Tiesa, lapės žmonių nebebijo ne tik mūsų šalyje. Rusijoje gudruolė sukasi aplink vietinius meškeriotojus ir bando nugvelbti žuvelę.

Ir nors žvejai lapę bando nuvyti, ji vis tiek taikosi į tik ką ištrauktą žuvį. Kartą beveik pavyksta, tačiau savo žuvį brangina ir meškeriotojai, tad gyvūną nuveja. Šį kartą nieko iš rusų negavusi rudoji nusliūkina šalin.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų