Jie pakeis kariuomenėje iki šiol naudojamus tris sovietmečiu pagamintus „Mi-8“, BNS penktadienį patvirtino Krašto apsaugos ministerija.
Naujieji universalūs kariniai sraigtasparniai būtų naudojami paieškos ir gelbėjimo darbams, Lietuvos kariuomenės ir šalyje dislokuoto vokiečių vadovaujamo tarptautinio NATO bataliono užduotims vykdyti.
Krašto apsaugos ministerija teigia, kad artimiausiu metu pradės derybas su JAV Vyriausybe dėl galimybės įsigyti sraigtasparnius, sutartį siekiama pasirašyti iki 2020 metų pabaigos.
Planuojama, kad pirmieji sraigtasparniai Lietuvą pasiektų 2024 metų pabaigoje.
Anot ministerijos, JAV Vyriausybė šiuo metu ieško galimybių, kaip galėtų paremti šį pirkimą iš amerikiečių saugumo paramos lėšų.
„Įsigydama sraigtasparnius tiesiogiai iš JAV Vyriausybės, Lietuva gaus ne tik universalų karinį sraigtasparnį, bet ir mokymo, atsarginių detalių bei reikalingos įrangos paketą. Taip pat yra didelė tikimybė, kad per įvairius JAV paramos saugumo srityje fondus sulauksime papildomos finansinės paramos“, – pranešime cituojamas krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
Jame teigiama, kad JAV Pensilvanijos gvardijos vadovybė pažadėjo Lietuvai prisidėti rengiant ir apmokant naujų sraigtasparnių įgulas ir technikos specialistus.
„Ilgametis ir intensyvus bendradarbiavimas su Pensilvanijos nacionaline gvardija bei jos parama ateityje padės užtikrinti geresnį sąveikumą su JAV kariuomene pratybų ir tarptautinių operacijų metu“, – teigė krašto apsaugos viceministras Giedrimas Jeglinskas.
Nauji sraigtasparniai perkami argumentuojant, kad „Mi-8“ skraidymo resursas netrukus baigsis, o prieš kelerius metus įsigyti sraigtasparniai „Dauphin“ yra daugiausiai skirti paieškai, gelbėjimui ir aplinkos apsaugos stebėsenai, bet ne kitoms užduotims.
Krašto apsaugos ministerija teigia, kad senų „Mi-8“ išlaikymas yra brangus, jie dažnai genda, o remontas yra rizikingas dėl komplikuoto atsarginių dalių tiekimo iš Rusijos.
Lietuva taip pat baigia derinti sandorio detales dėl 200 amerikietiškų šarvuotų visureigių JLTV įsigijimo.