Ką tik savo namuose pagimdžiusi 40-ies metų moteris į šiuos Vilniaus gimdymo namus greitosios pagalbos medikų skubiai atgabenta po šeštos ryto. Deja, be kūdikio. Berniukas neišgyveno.
„Gimdyvė buvo atvežta paryčiais. Ji buvo su tam tikrom komplikacijom, kurios visos sutvarkytos, jos būklė šiuo metu yra patenkinama“, – pasakoja direktorė Kornelija Mačiulienė.
Kaip praneša policija, iš pradžių į moters namus atvykę medikai naujagimį bandė gaivinti, tačiau tegalėjo konstatuoti jo mirtį. Kaip paaiškėjo vėliau, moteris buvo ne viena, o su vadinamąja dula, gimdyvės padėjėja, kuri paprastai neturi medicininio išsilavinimo ir moterį gali tik palaikyti morališkai. Kaip pasakoja Gimdymo namų vadovė, vos atvežta moteris neigė planavusi gimdyti namuose, tačiau vėliau tai pripažino.
„Mes galim tiktai suprasti iš moters kai kurių žodžių, kad tai buvo planuotas gimdymas namuose. Iš pat pradžių ji neigė, o paskui leido suprasti, kad gimdymas buvo planuotas namie“, – sako K. Mačiulienė.
Policijos teigimu, moteris gimdė vandenyje. Dėl naujagimio mirties nedelsiant pradėtas ikiteisminis tyrimas. Lietuvos dulų asociacija patvirtina, kad gimdyvė greičiausiai buvo ne viena.
„Turime duomenis, kad gimdyme galėjo dalyvauti moteris, kuri yra baigusi dulų mokymus“, – teigia asociacijos atstovė Vitalija Pilipauskaitė.
Tačiau, pasak atstovės, minėta moteris nėra asociacijos narė. Taigi, jos nesaisto jokie įsipareigojimai ir taisyklės, kurių esą dulos privalo laikytis.
„Mes neskatiname dalyvavimo gimdyme namuose, jeigu nėra medikų priežiūros. Matome tas rizikas ir labai palaikėme procesą, kad būtų reglamentuotas gimdymas namuose“, – pridūrė V. Pilipauskaitė.
Pagal neseniai patvirtintą tvarką, dulos gali dalyvauti gimdymuose ir emociškai palaikyti moteris, tačiau tik tada, jei kartu yra kvalifikuoti medikai. Tad neaišku, ar kokia atasakomybė kris ir ar iš viso ji grės gimdyme dalyvavusiai padėjėjai. Beje, neoficialiais duomenimis, per metus Lietuvoje gali būti net iki 300-ų gimdymų namuose atvejų, kai tėvai išvis kliaujasi tik savo sugebėjimais arba kviečiasi mokymus baigusias arba save tik taip vadinančias dulas. Akušerių asociacijos vadovė ragina kūdikių besilaukiančias poras taip nerizikuoti ir visada kreiptis į medikus.
„Gimdymas – toks dalykas, kur situacija gali keistis bet kurią minutę. Atrodo, viskas gerai, gerai, gerai, o paskutinę minutę nubėga medikų komanda į operacinę, kad turėtų ir sveiką mamą, ir sveiką gyvą naujagimį. Negali žinoti, namuose kokia situacija gali pasitaikyti ir kuo visa tai gali baigtis“, – sako asociacijos prezidentė Violeta Staniulevičienė.
Nors įstatymai akušeriams leidžia priimti gimdymus namuose, to kratosi ir ligoninės, ir patys specialistai. Pagrindinė priežastis – ant medikų pečių nelaimės atveju kristų visa atsakomybė.
„Tikrai ne gimdyvei. Viskas suverčiama medikams. Kaip ir paprastai, jei gimdo ligoninėje ir kažkas nutinka. Nežiūrima į tai, kaip moteris nėštumo metu gyveno, kaip elgėsi, kaip gimdymo metu elgėsi, ką darė, klausė, girdėjo, atliko visus pavedimus, kad būtų kuo geresnė išeitis“, – kalbėjo V. Staniulevičienė.
„Sunku yra surasti gydymo įstaigą, tuo labiau – gydymo įstaigoje akušerę, kuri galėtų ir norėtų priimti gimdymą namuose“, – pasakoja K. Mačiulienė.
„Tai čia ir prasideda – kieno rankose kamuolys. Gimdančių yra, kaip ir šitoje situacijoje matome, kad žmonės renkasi gimdyti namuose, jie ieško savų sprendimų. O kai nutinka nelaimė, sunku ką nors ir pasakyti“, – sako V. Pilipauskaitė.
Ir dulos, ir medikai tvirtina, kad įstatymai nėra iki galo sureguliuoti. O naujagimį praradusiai moteriai ir jos šeimai specialistai dabar tegali teikti intensyvią psichologinę pagalbą – tai ir daroma.