Prezidentas Valdas Adamkus pabrėžė tikįs, kad Lietuva ir Lenkija dirbs kartu, siekdamos tinkamo totalitarinio režimo įvertinimo Europos Sąjungos (ES) lygiu.
Tai jis pareiškė trečiadienį telefonu kalbėdamas su Lenkijos prezidentu Lechu Kaczynskiu (Lechu Kačynskiu).
Lietuva yra užsibrėžusi tikslą, kad ES būtų užtikrintas visų totalitarinių režimų aukų vienodo traktavimo ir nediskriminavimo principas, t.y. kad įvertinant totalitarinių režimų nusikaltimus, nuošaly nebūtų paliekamas stalinizmas. Taip pat norima, kad būtų patvirtinti oficialūs ES šalių raportai dėl totalitarinių režimų įvykdytų nusikaltimų padarytos žalos.
1940 metais Lietuvą okupavo Sovietų Sąjunga, vėliau vykstant Antrajam pasauliniam karui Lietuvos teritoriją užėmė nacistinė Vokietija, 1944-45 metais Raudonajai armijai iš Lietuvos išstūmus vokiečių kariuomenę Lietuva vėl priverstinai tapo viena Sovietų Sąjungos respublikų.
Nuo 1940 iki 1953 metų Lietuva dėl sovietų okupacinio režimo vykdytų trėmimų, žudynių, priverstinės emigracijos neteko iki trečdalio gyventojų. Pusę amžiaus - iki 1990 metų trukusios sovietinės okupacijos žalą Lietuva įvertino 80-čia milijardų litų.
Pokalbio su L.Kaczynskiu metu V.Adamkus padėkojo jam už kvietimą dalyvauti Varšuvos sukilimo 64-ųjų metinių minėjime Varšuvoje bei Vysloje ir apgailestavo, kad dėl iš anksto numatytų darbų ir įsipareigojimų negalės dalyvauti renginyje.
V.Adamkus taip pat pažymėjo, kad būtina siekti artimesnio Baltijos šalių ir Vyšegrado ketverto valstybių bendradarbiavimo ir teigė palankiai vertinantis Lenkijos vadovo siekį surengti šių valstybių vadovų susitikimą.
L.Kaczynskis V.Adamkų į Varšuvą kvietė atvykti penktadienį. Kaip skelbia Lenkijos naujienų agentūra PAP, į minėjimą ketina atvykti Latvijos ir Estijos prezidentai.
V.Adamkus palinkėjo prasmingo ir iškilmingo Varšuvos sukilimo metinių minėjimo.
„Šis herojiškas sukilimas yra didelės pagarbos vertas Lenkijos žmonių pareiškimas, jog jie nesitaikstys su totalitarinės priespaudos pančiais ir pasiaukojančiai gins savo Tėvynės laisvę. Daug aukų pareikalavusi kova prieš nacistų okupaciją ir šiandien mus įkvepia siekti taikos, demokratijos ir laisvės idealų ne tik mūsų regione, bet ir visame pasaulyje“, - teigė V.Adamkus.
1944 metų rugpjūčio 1 dieną prasidėjęs Varšuvos sukilimas truko 63 dienas. Per vokiečių brutaliai nuslopintą sukilimą žuvo 200 tūkst. civilių ir kovotojų, o vokiečių armija beveik visiškai sugriovė Varšuvą.