„Po svarbaus skambučio su E. Kara-Murza pakartojau, kad Lietuva palaiko įkalintą Kremliaus kritiką V. Kara-Murzą. Jis ir kiti politiniai kaliniai Rusijoje turi būti išlaisvinti. Visi, prisidedantys prie šių represijų, turi už tai atsakyti“, – socialiniame tinkle „X“ antradienį paskelbė G. Landsbergis.
ELTA primena, kad Rusijos opozicijos politikas Vladimiras Kara-Murza buvo nuteistas kalėti 25 metus už pasisakymą prieš karą Ukrainoje. Šią savaitę jo advokatė pranešė, jog kalinamasis keturiems mėnesiams perkeltas į karcerį.
42 metų V. Kara-Murza pernai balandį buvo nuteistas precedento neturinčia bausme už „valstybės išdavystę“, „melagingų“ naujienų apie Rusijos kariuomenę skleidimą ir darbą „nepageidaujamoje“ organizacijoje. Kembridžo absolventas daug metų agitavo už tai, kad Vakarai įvestų sankcijas Kremliui. Jo advokatai ir šeima teigia, kad po dviejų mėginimų jį nunuodyti jis serga nervų liga, vadinama polineuropatija. V. Kara-Murza užsienyje laikomas politiniu kaliniu.
Kara-Murza perkeltas į kitą kalėjimą ir vėl laikomas vienutėje
Garsaus Rusijos opozicijos veikėjo Vladimiro Kara-Murzos jaunesniojo, nuteisto 25 metus kalėti už išdavystę, advokatai antradienį pranešė, kad jis buvo perkeltas į kitą kalėjimą Sibire ir vėl mažiausiai keturiems mėnesiams uždarytas vienutėje dėl tariamo nedidelio nusižengimo.
Šis žingsnis žengtas tęsiantis nepaliaujamam spaudimui Rusijos disidentams namuose ir užsienyje, kuris labai sustiprėjo po to, kai beveik prieš dvejus metus prezidentas Vladimiras Putinas pasiuntė karius į Ukrainą.
42 metų V. Kara-Murza buvo laikomas kalėjime Omsko srityje, bet pirmadienį jo šalininkai pareiškė, kad jo ten nebėra.
V. Kara-Murzos advokatė Marija Eismont antradienį nepriklausomam Rusijos laikraščiui „Novaja Gazeta“ sakė, kad gavo jo laišką, kuriame jis pranešė apie perkėlimą į kitą įkalinimo įstaigą Omske ir tai, kad mažiausiai keturiems mėnesiams jis buvo uždarytas į vienutę.
Laiške, kurio kopiją kitas jo advokatas Vadimas Prochorovas paskelbė socialiniame tinkle „Facebook“, V. Kara-Murza teigė, kad penktadienį kalėjimo pareigūnai apkaltino jį nepaklusus įsakymui, kuris, pasak jo, jam net nebuvo duotas.
„Taigi dabar esu IK-7 [pataisos kolonijoje], taip pat Omske“, – laiške rašė politikas.
„Tai yra ypatingo režimo kolonija, ten yra speciali gyvenamoji erdvė, skirta pakartotiniams pažeidėjams, tokiems kaip aš. Aš, žinoma, esu vienutėje“, – rašė jis ir pridūrė, kad jam esą viskas gerai, jis turįs pakankamai maisto ir įstaigoje šilta.
V. Kara-Murza išgyveno du apnuodijimus, dėl kurių kaltina Rusijos valdžią. Jam pateiktus kaltinimus jis vadina bausme už pasipriešinimą prezidentui V. Putinui, o savo teismą lygina su parodomaisiais procesais valdant sovietų diktatoriui Josifui Stalinui.
Pasak jo žmonos Jevgenijos Kara-Murzos, pastaruosius keturis mėnesius jis praleido vienutėje. Įkalintų politinių oponentų uždarymas į vienutę Rusijoje jau tapo įprasta praktika, siekiant taip jiems daryti papildomą spaudimą.
V. Kara-Murza buvo areštuotas 2022-aisiais, o vėliau nuteistas 25 metus kalėti dėl kaltinimų, susijusių su tais metais Arizonos valstijos Atstovų Rūmams pasakyta kalba, kurioje jis pasmerkė Rusijos didelio masto invaziją į Ukrainą.
Pradėjusi karą Ukrainoje, V. Putino valdoma Rusija ėmėsi aktyviau neutralizuoti opoziciją ir užgniaužti kritiką. Tarp šių pastangų yra priimtas įstatymas, draudžiantis Rusijos kariuomenės „šmeižimą“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!