• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujieji mokslo metai antradienį atvers šalies mokymo įstaigų duris. Tiesa, šįmet į jas ateis 430 tūkst. arba 24 tūkst. moksleivių mažiau nei pernai (5 tūkst. mažiau pirmokų). Mokytojai, nors ir grasę įspūdingomis protesto akcijomis, tačiau dėl mažėjančių atlyginimų kol kas atsisakė minties kelti karo vėliavas - mokytojai nuo spalio 1-osios gaus 8 proc. mažesnį atlyginimą.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiau jaunuolių pasirinko profesinį mokymą

Į pamokas šįmet renkasi apie 36 tūkst. abiturientų ir 29 tūkst. pirmokų. Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius neslepia, kad dėl mažėjančio mokinių skaičiaus šįmet gali prireikti atleisti mokytojų. Numatoma, apie 10 proc. pensinio amžiaus pedagogų išleisti į pensiją.

REKLAMA

Šiais mokslo metais renovuojamos, rekonstruojamos 213 švietimo įstaigų. Rugsėjo 1-ąją ne visose šalies mokyklose baigti remonto darbai, tačiau mokyklų vadovai tikino, kad išradingai stengsis organizuoti ugdymo procesą, kad vaikų interesai nukentėtų kuo mažiau. Šiemet naujiems mokslo metams nupirkti 47 nauji mokykliniai autobusai, vešiantys moksleivius į mokyklas. Iš viso jų yra 474.

REKLAMA
REKLAMA

Šiais metais žymiai padaugėjo stojančiųjų į profesines mokyklas. 2009 m. rugpjūčio 14 d. jau buvo priimta 16 tūkst. 454 (priėmimo planas, kuris matyt bus viršytas, – 18 tūkst. 810 mokinių), praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiui buvo priimta apie 10 tūkst. Numatoma, kad profesinėse mokyklose šiemet mokysis 44 tūkst. mokinių, informuoja Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į aukštąsias mokyklas įstojo 36 tūkst. 374 studentai: 23 tūkst. 538 universitetuose ir 12 tūkst. 836 kolegijose. Valstybė visa reikiama suma (dvigubai daugiau negu anksčiau) finansuos 20 tūkst. 891 pirmakursių studijas: 11 tūkst. 589 universitetuose ir 9 tūkst. 302 kolegijose. Daugiau kaip pusė pirmakursių studijuos nemokamai - pernai už mokslą visiškai nemokėjo tik ketvirtadalis. Į mokamas vietas įstojo 15 tūkst. 483 stojantieji: 11 tūkst. 949 universitetuose ir 3 tūkst. 534 kolegijose.

REKLAMA

Keičiasi mokytojų darbo apmokėjimas

Darbo užmokesčio fondas nuo rudens mažinamas 8 proc., iš jų 4,7 proc. mokytojų darbo užmokestis mažinamas dėl bazinės mėnesinės algos sumažinimo nuo 128 iki 122 Lt ir 3,3 proc. – keičiant Moksleivio krepšelio ir sutartinių moksleivių apskaičiavimo metodiką. Patikslinus Moksleivio krepšelio ir sutartinių moksleivių apskaičiavimo metodiką, mokytojams tarifinio atlygio koeficientai nemažinami.

REKLAMA

Ministras G.Steponavičius patvirtino, kad toliau bus vykdomas nuoseklus biurokratizmo mažinimas mokyklose. Iš teisės aktų išbraukiamas 51 reikalaujamas mokyklose dokumentas.

Pokyčiai bendrajame ugdyme

Nuo rugsėjo 1 d. pradedamas užsienio kalbų mokymas visiems antrokams. Mokslo metai 6 - 11 kl. mokiniams sutrumpės viena savaite - baigsis birželio 11 d., o ne birželio 18 d. Dvyliktokams ir dešimtokams mokslo metai baigsis gegužės 28 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo ir brandos egzaminų tobulinimo 2008-2012 metais priemonių planą numatyta nuo 2010 metų numatyta neorganizuoti tų pasirenkamųjų mokomųjų dalykų mokyklinių brandos egzaminų, kurių vykdomi valstybiniai brandos egzaminai (toliau VBE) išskyrus lietuvių (gimtosios) ir lietuvių (valstybinės) kalbos brandos egzaminą.

REKLAMA

2010 metų brandos atestatui gauti reikės išlaikyti 2 brandos egzaminus – privalomąjį lietuvių kalbos ir vieną pasirenkamąjį. 2010 metais 1 savaite bus trumpesnė egzaminų sesija, todėl nesitrukdys ugdymo procesas. Planuojama, kad brandos egzaminai prasidės birželio 7 dieną.

REKLAMA

2009 m. priėmimas į aukštąsias mokyklas

Šiais metais valstybės finansavimas skiriamas toms aukštosioms mokykloms (valstybinėms ir nevalstybinėms) ir studijų programoms, kurias pasirinko geriausieji stojantieji. Valstybė vieną studijų vietą finansuoja visais reikiamais 100 proc. – pernai tik 47 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybė pilnai finansuos beveik 60 proc. šiemetinių pirmakursių studijas – pernai už studijas nemokėjo apie ketvirtadalis studentų, dar ketvirtadalis mokėjo dalinę 520 Lt įmoką (per semestrą). Paskelbtos prieš dvejus metus (2008 m.) priėmimo sąlygos nesikeis.

Studijos – už paskolas

Iki šiol kasmet iš biudžeto valstybė skyrė 20 mln. Lt, šiemet dar prisideda 100 mln. valstybės remiamų paskolų, kurias teiks privačios kredito institucijos. Studentai galės skolintis studijų kainai sumokėti, gyvenimo išlaidoms, dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis.

REKLAMA

Paskolas teiks penki bankai. Tikslūs palūkanų procentai paaiškės sutarties pasirašymo laiku. Dabartiniais skaičiavimais, paskolų palūkanos litais svyruotų nuo 10,59 iki 11,09 procento, eurais – nuo 3,36 iki 3,86 procento. Studentams, imantiems paskolą studijų kainai sumokėti, studijų metu valstybė kompensuos palūkanų dydį, kuris viršys 5 proc., praneša ŠMM.

REKLAMA

Siekdamos išgyventi jungiasi aukštosios mokyklos

Iki 2011 m. gruodžio 31 d. aukštosios mokyklos bus pertvarkytos iš biudžetinių į viešąsias įstaigas ir išrinktos naujos aukštųjų mokyklų tarybos.

Vyksta mokslo institutų tinklo pertvarka. Mokslo ir studijų sistemos optimizavimas jau vyksta: Stasio Šalkauskio kolegija įsijungia į Vytauto Didžiojo universitetą, jungiasi Klaipėdos kolegija ir Klaipėdos verslo ir technologijų kolegija, jungiasi ir nevalstybinės aukštosios mokyklos – Šiaulių krašto vadybos, teisės ir kalbų kolegija su Vakarų Lietuvos verslo kolegija, 8 mokslo institutai integruojami į universitetus.

ES skiria lėšų Lietuvos aukštojo mokslo kokybinei pertvarkai - jai įgyvendinti iki 2010 m. vidurio numatyta 415 mln. Lt. Aukštųjų mokyklų infrastruktūros atnaujinimui, tinklo optimizavimui skiriama 220 mln.Lt: kolegijų infrastruktūrai skiriama 70 mln.Lt, universitetų – 150 mln. Lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų