REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl potvynio Kretingoje paskelbta ekstremalioji padėtis. Vanduo užliejo gatves, pradėjo veržtis į gyventojų būstus. Meteorologai įspėja, kad Kretingoje ir Plungėje per porą dienų jau pasiekta lapkričio mėnesio kritulių norma, o sinoptikai gerų žinių neturi – praneša apie nesiliaujantį lietų.

Dėl potvynio Kretingoje paskelbta ekstremalioji padėtis. Vanduo užliejo gatves, pradėjo veržtis į gyventojų būstus. Meteorologai įspėja, kad Kretingoje ir Plungėje per porą dienų jau pasiekta lapkričio mėnesio kritulių norma, o sinoptikai gerų žinių neturi – praneša apie nesiliaujantį lietų.

REKLAMA

Kretingoje ir Plungėje jau pasiekta lapkričio mėnesio kritulių norma, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) .

Kaip skelbia LHMT, vien per praėjusią parą (tarp lapkričio 7 d. 08:00 val. ir lapkričio 8 d. 08:00 val.) Plungėje iškrito 45,1 mm, Kretingoje – 41 mm, Telšiuose – 31,2 mm, Vėžaičiuose – 20,3 mm, Skuode – 19,2 mm, Rietave – 18 mm, Klaipėdoje – 17,6 mm.

Tačiau lietus tebekrenta ir trečiadienį įdienojus. Radarų žemėlapiuose labai gerai matyti beveik nenutrūkstamos lietaus debesų virtinės virš šiaurės vakarinės šalies dalies.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešama, kad lietaus tiek daug, jog staiga patvino vietinės upės. Pvz. Akmenos-Danės ties Kretinga bei Minijos ties Kartena vandens lygis šoktelėjo daugiau nei 2 metrais lyginant su šeštadienį (lapkričio 4 d.) buvusiu vandens lygiu.

REKLAMA

Kaip matyti iš nuotraukų socialiniuose tinkluose, vanduo užtvindė gatves, apsėmė automobilius ir pastatus. Kretingos centre baigia paskęsti prekybos centras. Žmonės taip praneša, kad iš Kurmaičių užtvankos išsiliejo vanduo. 

Potvynis itin smogė arti upių, kitų vandens telkinių gyvenantiems žmonėms. Pasak specialistų, tai parodė, kas pasiruošę ekstremalioms situacijoms, o kas ne.

„Didelis kritulių kiekis labai gerai atskleidė sodybas, kurios pernelyg arti sustatytos prie upių, taip pat išryškėjo visos netvarkingo drenažo (arba jo nebuvimo) problemos. Nors hidrometeorologai (įprastai pavasarį) kartoja, kad nereikėtų statytis namų labai arti ežerų ar upių, tačiau žmonių noras pro langus matyti gražiai tekančią upę paima viršų. Ir tokiu atveju galima kaltinti tik save, kai ta upė ar ežeras nekviesti ateina į svečius“, – socialiniuose tinkluose rašo „Orai ir klimatas Lietuvoje“ meteorologai.

REKLAMA
REKLAMA

Kretingos meras: vandens kiekis nerealus, su nuotekomis jis bus išleistas į upelį

Dėl nuo smarkaus lietaus patvinusių gatvių Kretingos gatvėse rajone trečiadienį paskelbta ekstremali situacija, vietos valdžia su tarnybomis nusprendė atidaryti sklendę ir vandens sankaupas iš nuotekų vamzdynų išleisti į upelį.

Tokie sprendimai priimti trečiadienio rytą surengus ekstremalių situacijų valdymo posėdį. Ekstremali situacija rajone paskelbta dėl grėsmės užteršti Tenžės upelį įrenginiams nebepajėgiant išvalyti didelio kiekio vandens. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paprastai per parą į Kretingos miesto valymo įrenginius ateina apie 3–5 tūkst. kub. m. nuotekų, per pastarąją parą – 22 tūkst. kub. m. (nuotekų ir lietaus vandens mišinio). 

Tai yra nerealus kiekis, kurio valymo įrenginiai paprasčiausiai nebegali atlaikyti. O neišleidus dalies su lietaus vandeniu susimaišiusių nuotekų avariniu būdu, rizikuotumėme, kad valymo įrenginiai išvis nustos veikti bei 2–4 savaites, kol jie vėl pradėtų veikti įprastu režimu, kasdien į aplinką išleistumėme iki 5 tūkst. kub. m. visiškai nevalytų nuotekų“, – socialiniuose tinkluose rašė Kretingos meras Antanas Kalnius.  

REKLAMA

Anot jo, jei per parą valymo įrengimai sulaukdavo nuo 3-5 tūkst. kubinių metrų nuotekų, tai vien per vakar priėmė 20 tūkst. kubinių metrų. 

„Viršija ribas. Mes rizikuojame tuo, kad jei neatidarysime sklendės, kad dalis išbėgtų vandens į upelį, rizikuojame, kad sugadinsim valymo įrengimus. Didelis kiekis vandens išplaus gerąsias bakterijas iš valymo įrengimų. Nuo 2-4 savaičių prireiks, kad bakterijos galėtų augti, valytų teršalus, tuomet į upelį galėtų pateikti 3–5 tūkst. nevalyto vandens kiekio. Daroma mažesnė galima tarša aplinkai“, – naujienų agentūrai BNS teigė Kretingos rajono savivaldybės vadovas. 

REKLAMA

Jis pateikė duomenis, kad dėl gausaus lietaus itin pakilęs Akmenos upės lygis, jis siekia 405 cm, kai kritinė riba yra 420 cm. 

Bendrovės „Kretingos vanduo“ direktorė Eglė Alonderienė žurnalistams teigė, kad sklendę planuojama atidaryti 2-3 valandoms. Tikimasi, kad tiek laiko pakaks išleisti vamzdynuose susikaupusį vandens perviršį. Anot jos, nevalytos nuotekos yra stipriai prasiskiedusios su vandeniu ir toks sprendimas mažiau taršus nei laukti, kol bus pakenkta nuotekų valyklai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot A. Kalnio, sprendimui nuotekas išleisti į upelį pritarė ir aplinkosaugininkai. „Jie taip pat renka vandens mėginius, bus tiriama upelio vandens kokybė“, – pridūrė meras.

Aplinkosaugininkė Neringa Grigalauskienė teigė dirbanti daug metų, tačiau tokios situacijos kaip Kretingoje jai netekę spręsti. Anot jos, nuvykus į „Kretingos vanduo“ valyklą matyti, kad situacija kritinė – pačioje valykloje nuotekos bėga į aplinką.

„Žala bus vertinama, nežinome tikslaus tekėjimo laiko, kai bus užsuktos sklendės, tada paskaičiuosime“, – sakė Klaipėdos aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė N. Grigalauskienė.

REKLAMA

Sinoptikai prognozuoja dar lietaus

Lietuvoje dieną vyraus debesuoti orai, pragiedrulių bus, bet mažai. Kartkartėmis vis palis, vėl gausiau, smarkiau vietomis šalies vakaruose.

Dabar Lietuvos link plaukia drėgni ir drungni orai iš vakarų, nuo Atlanto vandenyno. Dieną oras šilti visai neskubės, įdienojus bus nuo 8 iki 10 laipsnių šilumos, kur nors gal ir vos daugiau.

„Kitaip tariant, ir rytoj – ruduo pilkasis“, – sako sinoptikas Naglis Šulija. 

Ketvirtadienio naktį daug kur protarpiais palis, vyraus nedidelis lietus, vakariniuose rajonuose kai kur lis smarkiai. Vėjas pietvakarių, vakarų, 6–11 m/s, pajūryje iki 14 m/s. Žemiausia temperatūra 1–6, pajūryje iki 8 laipsnių šilumos. Dieną vietomis trumpas, nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių, pietų, 6–11 m/s, pajūryje iki 13 m/s. Aukščiausia temperatūra 7–11 laipsnių šilumos.

REKLAMA

Penktadienio naktį daugelyje rajonų negausiai palis, dieną be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, pietų, 6–11 m/s. Temperatūra naktį 2–7, dieną 7–11 laipsnių šilumos.

Šeštadienio naktį be žymesnio lietaus, dieną daug kur lietus, daugiausia nedidelis. Naktį kai kur rūkas. Vėjas pietryčių, rytų, 4–9 m/s. Temperatūra naktį 2–7, dieną 5–10 laipsnių šilumos.

Vakarų Lietuvoje stebimas spartus vandens lygio kilimas

Gausiai palijus (ir vis dar tebelyjant), daugiausia šalies vakaruose, stebimas spartus vandens lygio kilimas, praneša LHMT hidrologė Lina Žigaitė-Giedrienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šios dienos duomenimis, kritiniai vandens lygiai stebimi:

1. Mūšoje ties Ustukiais (132 cm);

2. Mūšoje ties Žilpamūšiu (185 cm);

3. Aunuvoje ties Aunuvėnais (246 cm);

4. Kražantėje ties Pluskiais (117 cm);

5. Minijoje ties Kartena (485 cm);

6. Šyšoje ties Šilute (243 cm).

Pavojingi vandens lygiai pasiekti Akmenoje-Danėje ties Kretinga (408 cm) ir Leitės upėje ties Kūlynais (214 cm).

Artimiausiu metu vandens lygis Akmenoje-Danėje ties Kretinga pasieks stichinio vandens lygio reikšmę (420 cm). Remiantis orų prognoze numatomas smarkus lietus vakariniusoe rajonuose, todėl vandens lygis kils ir toliau. 

Celofanas užkimšo siurblį.
Tavo tie isvardinti, ubage nelaimingas, iskris su sraigtasparniais uz tavo pinigus.
Dar apmokestins baloj sedinty tave ir tavo turta =))
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų