Pirmųjų rezultatų, kaip valstybės įstaigoms bei institucijoms sekasi pažaboti piktnaudžiavimą privilegijomis valstybės tarnyboje, tikimasi sulaukti kitų metų pradžioje.
Vyriausybei pateiktas Vidaus reikalų ministerijos (VRM) parengtas protokolinio sprendimo projektas, kuriame numatyti konkretūs sprendimai, ko reikėtų imtis, kad piktnaudžiavimai liautųsi. Kitą savaitę, dokumentą suderinus su visomis žinybomis, jį ketinama pateikti pasirašyti premjerui Gediminui Kirkilui.
"Protokole konstatuojama, kad nė vienas teisės aktas nenustato privilegijų. Konstitucija ir Valstybės tarnybos įstatymas valstybės tarnautojams numato tik socialines garantijas. Tačiau visiems žinoma, kad privilegijos yra, jomis gana dažnai ir pakankamai plačiai piktnaudžiaujama. Protokolo esmė, kad su piktnaudžiavimais būtų vieną kartą ryžtingai tvarkomasi visose įmanomose srityse", - trečiadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams teigė VRM viceministras Regimantas Čiupaila.
Protokolinio sprendimo projekte siūloma nedelsiant peržiūrėti lėšų, skiriamų reprezentacijai, ryšių paslaugoms, tarnybiniam transportui, viešiesiems ryšiams bei įvairioms kompensacijoms, dydžių pagrįstumą.
Siekiant racionaliau naudoti tarnybinį transportą, siūloma sudaryti darbo grupę, kuri parengtų sprendimų projektus dėl bendro autoūkio, aptarnaujančio valstybės valdžios institucijas, sukūrimo. Bendras autoūkis aptarnautų Prezidentūrą, Seimą, Vyriausybę ir kitas valstybės institucijas. Vyriausybei taip pat siūloma atsisakyti tarnybinių butų, pakeičiant juos butpinigių sistema.
Taupant valstybės biudžeto lėšas valstybės ir savivaldybių institucijoms siūloma mobiliojo ryšio paslaugas pirkti centralizuotai, o viešiesiems ryšiams skirtas lėšas naudoti tik informacijai apie institucijų veiklą viešinti.
Taip pat Vyriausybei siūloma įpareigoti institucijas atsisakyti maitinimo paslaugų dotavimo ir ydingos praktikos, kai maitinimo paslaugas teikia valstybės ar savivaldybės struktūriniai padaliniai ar jų įsteigtos viešosios įstaigos, valstybės įmonės.
Be to, siūloma atsisakyti ir praktikos, kai institucijų struktūriniai padaliniai ar valstybės ar įsteigtos įmonės valstybės tarnautojams iš biudžeto lėšų teikia reabilitacines, poilsio ir kitas paslaugas. Sveikatos priežiūrai teikiamų socialinių garantijų siūloma nenaikinti tik kariams ir statutiniams pareigūnams.
Anot R. Čiupailos, valstybės ir savivaldybių institucijos informaciją, kaip šie siūlymai įgyvendinami, turėtų pateikti iki šių metų pabaigos.
"Iki sausio 31 dienos visos ministerijos turi parašyti VRM, ką konkretaus nuveikė protokolo pagrindu. Mes informaciją per dvi savaites apibendrinsime ir teiksime Vyriausybei svarstyti", - sakė viceministras.
Privilegijų valstybės tarnyboje naikinimui pritaria ir premjeras G. Kirkilas.
"Mes pritariame, kad visos vadinamos privilegijos būtų naikinamos. Aišku, tam dar turi būti atitinkami sprendimai, teisės aktų pakeitimai. Bus daug įvairių žingsnių", - trečiadienį teigė premjeras.
Piktnaudžiavimą privilegijomis pažaboti turintis protokolinio sprendimo projektas parengtas atsižvelgus į Seimo valdybos sudarytos darbo grupės pateiktus siūlymus.
Seimo darbo grupė, kuriai buvo pavesta parengti teisės aktų, naikinančių valdininkų privilegijas, projektus, sudaryta po vadinamojo parlamento privilegijų skandalo 2006-ųjų pavasarį, kai posto neteko tuometinis Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas ir keli aukšti kanceliarijos valdininkai, tarnybiniais automobiliais važinėjęsi ne tik patys, bet ir vežioję savo šunis.
Po metų darbo grupė, kuriai vadovavo parlamentaras Algirdas Sysas, Seimo valdybai pateikė tik rekomendacijas dėl privilegijų mažinimo valstybės tarnautojams. Dėl poreikio keisti teisės aktus pavesta išsiaiškinti Vyriausybei. A. Sysas tuomet prisipažino kapituliuojantis prieš klestinčias blogybes. Jis skundėsi, kad jo kolegos grupės nariai nelankė posėdžių, todėl gerų rezultatų pasiekti nepavyko.