Nyderlandų europarlamentarui Paului van Buitenenui paviešinus konfidencialią vidaus audito ataskaitą apie piktnaudžiavimą išmokomis Europos Parlamente (EP), kilo didžiulis skandalas. Tačiau Lietuvoje išrinkti europarlamentarai nėra linkę dramatizuoti situacijos.
Ataskaitoje kalbama apie pinigus, sumokėtus neegzistuojantiems darbuotojams. Taip pat kalbamą apie išeitines kompensacijas, sumokėtas neperrinktų europarlamentarų padėjėjams. Dešimt kompensacijų buvo sumokėta, nors padėjėjai jau dirbo pas kitus EP narius. Ataskaitoje minimas piktnaudžiavimas kelionių kainomis ir išlaidomis.
„Respublikos“ kalbinami Lietuvos europarlamentarai pasakojo, kad mažai girdėjo apie skandalą sukėlusią ataskaitą, tad nebuvo linkę plačiau komentuoti jos išvadų.
Darbo partijos atstovė EP Danutė Budreikaitė aiškino, esą piktnaudžiavimas išmokomis yra ne europarlamentarų, o finansinių tarnybų klausimas. „Neturiu supratimo, kas kuo gali piktnaudžiauti. Yra taisyklės, pagal kurias viskas daroma. Mane stebina tokie dalykai“, - sakė D.Budreikaitė.
Gynė EP vardą
Lietuvos europarlamentarai vienu balsu aidi, kad EP sukurta administravimo sistema neleidžia Parlamente dirbantiems šalių atstovams piktnaudžiauti. D.Budreikaitė teigė net nežinanti, kaip galima būtų pasinaudoti parlamentaro statusu siekiant naudos sau arba savo bičiuliams.
Tačiau tos pačios Darbo partijos atstovas Šarūnas Birutis įsitikinęs: ieškant kelių visuomet galima atrasti. Š. Birutis sakė dar negirdėjęs apie kokį nors piktnaudžiavimu įtariamą europarlamentarą.
Gintaras Didžiokas teigė, kad situacija iš tikrųjų yra kitokia, negu buvo pateikta Paulo van Buiteneno ir Vakarų žiniasklaidos. „Girdėjau, kad ten būta kažkokių nepadorių dalykų, bet iš tiesų situacija yra kitokia. Audito požiūriu, pažeidimų yra aptikta, bet tai nereiškia, kad tą dalyką galima įvardyti kažkokiomis skambiomis frazėmis. Negalime leisti, kad rinkėjų akyse būtų nepagrįstai juodinama institucija“, - EP mundurą gynė europarlamentaras.
Socialdemokratas Justas Paleckis pasakojo, kad buvo nustebintas pamatęs, kokia tvarka susiklosčiusi EP. „Kai patekau į EP, maniau, kad visi čia kruopštūs ir sąžiningi, bet, matyt, ne visai taip“, - sakė J.Paleckis.
Anot parlamentaro, jam buvo keista, kad britų europarlamentarai savo padėjėjais įdarbina žmonas arba kitus artimuosius ir nemato čia nieko keisto. „Pagal britų teisę tai nėra blogai. Jeigu pas mus taip kas darytų, iš karto kiltų triukšmas“, - teigė politikas.
Sergejus Tichomirovas