„Anaiptol ne visi parkai ar muziejai pasiruošę priimti gyventojus savaitgaliais, nors dar visai neseniai parkų bei lankytinų teritorijų atnaujinimui bei pritaikymui lankymui iš Europos struktūrinių fondų buvo skiriama daugiau nei 385 tūkst. eurų 2014–2020 metams“, – pranešime spaudai dėstė A. Strelčiūnas.
Daugelis parkų ir muziejų nedirba
Seimo narys pažymi, kad Lietuvos nacionaliniai parkai turizmo sezono metu nedirba sekmadieniais, o ne turizmo sezono metu – nedirba ir šeštadieniais.
Pavyzdžiui, Aukštaitijos nacionalinis parkas ištisus metus dirba vienodu grafiku, darbo dienomis gyventojų laukia 8–17 val., o savaitgaliais – nedirba. Dzūkijos nacionalinis parkas priima lankytojus ir šeštadieniais, bet tik iki 15:45 val. Tuo metu kiti regioniniai parkai dirba tik darbo dienomis ir dažnas jų – iki 17 ar 18 valandos.
Vilniuje įsikūrę Energetikos ir technikos muziejus, Lietuvos Pinigų muziejus, Saugomų teritorijų nacionalinis lankytojų centras bei Bažnytinio paveldo muziejai lankytojų laukia darbo dienomis bei šeštadieniais iki maždaug šeštos valandos vakaro.
Kaune – dažniausiai lankomi Vaikų literatūros bei Lietuvos Aviacijos muziejai lankytojus priima darbo dienomis bei šeštadienį iki ankstaus vakaro.
Pajūryje nei Pilies, Kalvystės, Mažosios Lietuvos istorijos muziejai, nei Skulptūros parkas nepriima lankytojų sekmadieniais. O Linų muziejus Panevėžio rajone vasarą šeštadieniais dirba tik iki 14 val.
Muziejai laiką reguliuoja pagal lankytojus
Tačiau Lietuvos muziejų asociacijos pirmininkas Raimundas Balza sako, kad didžioji Lietuvos muziejų dalis, kaip ir Europoje, dirba sekmadieniais, o laisvadieniu jiems tampa pirmadienis. Taip pat esama nemažai populiarių muziejų, sezono metu dirbančių be laisvadienių.
„Ta situacija nėra vienareikšmė, nes dažniausiai muziejaus darbo laiką apsprendžia arba pats muziejus, arba jo steigėjas. Negaliu pasakyti už savivaldybės muziejus, nes jų pakankamai daug, tada sprendžia kiekvienas muziejus individualiai. Tai dalis muziejų dirba ir šeštadieniais, ir sekmadieniais. O privatūs muziejai, kurių nėra Lietuvoje daug, irgi labai individualiai – dirba tada, kai būna žmonės“, – tv3.lt sakė M. Balza.
Būtent žmonės ir yra svarbiausias faktorius nustatant muziejaus darbo laiką. M. Balza pateikia Palangos gintaro muziejaus pavyzdį. Muziejus anksčiau dirbdavo tik nuo 10 val., tačiau ėmus kursuoti kruiziniams laivams ir turistams plūstant anksčiau, paankstino darbo laiką nuo 9 val.
„Muziejai yra ne tam, kad nepriimtų lankytojų, o tam, kad jų kiek galima daugiau priimtų. Jei tik žmonės atsiranda, tai ir darbo laikas yra koreguojamas. Čia vieno kurpalio nėra. Ten, kur nebūna lankytojų, jie ir nedirba sekmadieniais“, – teigė M. Balza.
Trūksta pinigų samdyti darbuotojus
Kalbai pasisukus link parkų, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis pastebi, kad Seimo narys suplakė daug dalykų į vieną, mat parkai visiems lankytojams atviri nuolat, savaitgaliais nedirba tik lankytojų centrai.
„Investicijos, apie kurias kalbama, eina į parką, kaip teritoriją. Lankymo, pažintiniai, mokomieji takai, poilsio aikštelės, poilsiavietės, bokštai – jie prieinami visada. Niekas niekur neužrakina jokių vartų nėra, nieko. Jie prienami visas dienas, visas valandas. Jeigu norite, lipkite į bokštą ir vidurnaktį, eikite tuo taku. Eina kalba apie lankytojų centrų darbą“, – tv3.lt sakė A. Stanislovaitis.
Jis pripažino, kad dalis lankytojų centrų sekmadieniais nedirba, nebent vyksta ypatingi renginiai ar lankytojų pikas.
„Ištekliai žmogiškieji ir finansiniai yra riboti. Mes turime ribotą skaičių žmonių, turime daug funkcijų, žmonės atostogauja, serga. Mes neturime lėšų tiek, kad samdytume papildomus darbuotojus arba mokėtume dvigubą uždarbį savaitgaliais. Todėl esame riboti šioje vietoje ir dirbame tik šeštadieniais“, – paaiškino tarnybos vadovas.