Neoficialiomis žiniomis, socialdemokratams naujoje Vyriausybėje tektų socialinės apsaugos ir darbo, teisingumo ir užsienio reikalų ministrų portfeliai.
„Pajudėjome į priekį, gana stipriai, tikrai nekalbėjom apie konkrečias pavardes ir nevardijom konkrečių ministerijų, bet iš principo sutarėm, kad šitame etape neradome problemų, kurios galėtų stabdyti derybas. Toliau dirba darbo grupė, tikmės, kad trečiadienį tą darbą būsime pabaigę ir galėsime pasirašyti koalicinę sutartį“, – po derybininkų susitikimo pirmadienį Seime žurnalistams sakė R.Karbauskis.
„Mes šnekėjome, kad Vyriausybėje iš 14 ministerijų, dvi (Ūkio ir Energetikos) bus jungiamos, jų liks trylika, turėtų socialdemokratų partija deleguoti tris žmonės į ministrus, į 11-ka – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Bet mes kalbėjome daug apie Vyriausybės sudarymo principus, tai daugelis tų ministrų bus profesionalai, jie nepriklauso nė vienai partijai“, – kalbėjo R.Karbauskis.
Klausiamas, ar socialdemokratus tenkina trys ministerijos, LSDP vadovas Algirdas Butkevičius atsakė: „Tokia yra kvota“. Pasak jo, kai kuriems derybose aptartiems klausimams dar reikės partijos struktūrų pritarimo, tačiau kol kas derybose „toms nuostatoms, kurias išdėstė LVŽS pirmininkas, yra pritarta“.
„Mes dar ir politiškai turime apsvarstyti, kai kurią informaciją turime pateikti valdybai, nes pagal partijos statutą reikalingi kai kurie sprendimai valdybos ar prezidiumo“, – sakė A.Butkevičius.
Kalbėdamas apie programines nuostatas, R.Karbauskis sakė, jog abi partijos vieningai pritaria dvigubos pilietybės įteisinimui, taip pat siūloma keisti Seimo rinkimų laiką, perkeliant juos į pavasarį, mažinti Seimo narių skaičių, bet dėl konkretaus skaičiaus spręs Seimas.
„Aptarėme klausimus dėl Darbo kodekso, tokia mūsų nuomonė, kad jis bus atidėtas pusei metų, aptarėme Seimo rinkimų sistemos pakeitimus ir Seimo narių skaičiaus mažinimus, Seimo rinkimų laiko klausimą, kad Seimą rinktų kada patogiau, pavasarį, o ne rudenį, aptarėme dėl dvigubos pilietybės, kad turi būti padaryta viskas, kad dviguba pilietybė būtų įteisinta“, – sakė R.Karbauskis.
Klausiamas, kiek siūloma mažinti Seimo narių skaičių, „valstiečių“ vadovas sakė, kad dėl to neapsispręsta, „tai bus bendras visų Seimo narių darbas paruošti Seimo rinkimų įstatymo pakeitimus“.
Seime „valstiečiai“ siūlo nuo 6 iki 4 mažinti Seimo vicepirmininkų skaičių, taip pat – nebeskirti jiems tarnybinio transporto su vairuotoju. Antikorupcijos komisijai bei Audito komitetui vadovautų opozicijos atstovai, taip pat planuojamos komitetų pertvarkos – Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas būtų dalinamas, sukuriant dar vieną atskirą Kultūros komitetą, o Informacinės visuomenės plėtros komitetas prijungiamas prie Ekonomikos.
Taip pat „valstiečiai“ laikosi pozicijos, kad Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos būtų perkeltos į Kauną. Socialdemokratai tam nepritaria, tačiau R.Karbauskis įsitikinęs, kad kliūtimi dirbti naujajai koalicijai tai netaps.
„Jei yra tas nepritarimas, tai yra jų (socialdemokratų) nuomonė, bet kokiu atveju aišku viena, kad šis sprendimas bus įvykdytas. Jei mes pradėsime dėl nepritarimo tokiems sprendimams daryti problemas, išvis neįmanoma jokių koalicijų padaryti“, – BNS sakė R.Karbauskis.
Vertybines nuostatas „valstiečių“ ir socialdemokratų darbo grupės derino nuo praėjusios savaitės.
Seimo rinkimus laimėjusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga derėtis dėl valdančiosios koalicijos formavimo siūlė ir konservatoriams, tačiau šie pareiškė nesiderėsiantys, kol „valstiečiai“ paraleliai vykdo derybas su socialdemokratais.
Per spalį vykusius Seimo rinkimus „valstiečiai“ iškovojo 56 parlamentarų mandatus, konservatoriai laimėjo 31 mandatą, o socialdemokratai Seime turės 17 atstovų.
R.Karbauskis: Audito komitetas - opozicijai, bus pertvarkyta daugiau ministerijų
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) bei Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) sutarė, kad parlamentinio Audito komiteto vadovo postas priklausys opozicijai. Be to, kai kurie komitetai bus sujungti arba išskaidyti. LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad numatoma pertvarkyti daugiau ministerijų, o dvi jų bus perkeltos į Kauną.
„Jis (Audito komiteto vadovo postas - BNS) nepriklausys valdančiajai daugymai“, - po derybininkų susitikimo pirmadienį Seime žurnalistams sakė R.Karbauskis.
Šioje Seimo kadencijoje buvo pažeista iki tol buvusi tradicija, kad Audito komitetui vadovauja opozicijos parlamentaras - dabar jam vadovauja „tvarkietis“.
Pasak R. Karbauskio, Seimo komitetų skaičius išliks tas pats, bet kai kurie bus sujungti arba išskaidyti.
„Numatomos šiokios tokios parlamentinių Seimo komitetų reformos. Komitetų skaičius neturės padidėti - numatomas dviejų komitetų jungimas į vieną komitetą ir vieno komiteto funkcijų atskyrimas“, - teigė R.Karbauskis.
Planuojama sujungti parlamentinius Ekonomikos ir Informacinės visuomenės plėtros komitetus, o Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas išskaidyti į Švietimo ir mokslo bei Kultūros komitetus.
Kandidatu į premjerus įvardijamas Saulius Skvernelis patvirtino, kad sutarta dėl Ūkio ir Energetikos ministerijų sujungimo, tačiau energetikos ministras pradžioje bus paskirtas.
Paklaustas, ar žadama sujungti daugiau ministerijų, S.Skvernelis leido suprasti, kad ministerijų reforma bus tęsiama.
„Šitame etape taip (bus jungiamos dvi ministerijos - BNS). Žiūrėsime sistemingai - apie viešojo sektoriaus pertvarką, ir jeigu matysime, kad reikalingi dar kitokie pokyčiai, jie bus padaryti“, - teigė S.Skvernelis.
Pasak R.Karbauskio, derybininkai aptarė ir kai kurių ministerijų iškėlimą į Kauną. „Mūsų galimi koalicijos partneriai tam neprieštarauja. Skiriant ministrus, jie žinos, kad jų uždavinys toks yra - išsikelti į Kauną“, - teigė R.Karbauskis.
Į Kauną planuojama iškeldinti Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijas.
Dabar Seime veikia 15 parlamentinių komitetų.