Gegužės mėnuo savo orų permainingumu bei anomalijų kaitos seka nenusileidžia balandžiui. Mėnesio pradžia buvo visai vasariška ir maksimali oro temperatūra vietomis Pietų Lietuvoje siekė +28 °C. Sutikite, ir vidurvasaryje ne kasdien tokia būna.
Tiesa, tuo pat metu Lietuvos teritorijoje net anticikloninėmis sąlygomis susidarė didelis terminis kontrastas: skirtumas tarp šiaurės rytinių ir pietinių rajonų sudarė iki 8–9 °C. Taip paprastai nutinka, kai anticiklonas dar būna pradinėse savo vystymosi stadijose. Dar temperatūros kontrastus gali pagyvinti žemas debesuotumas, pavyzdžiui, poinversinis, kuris šiuo metų laiku dienos maksimalią temperatūrą mažina, o nakties minimalią didina ir, aišku, vietinio masto oro cirkuliacija, tokia kaip jūros brizas ar miesto šilumos sala. Pastaruoju atveju terminiai kontrastai susidaro ribotoje, bet ne visoje šalies teritorijoje.
Šilti vasariški orai pasibaigė praėjusį pirmadienį, kai virš Vakarų Europos ir Šiaurės rytų Atlanto įsitvirtino aukštuminis gūbrys, o virš Rytų Europos – slėnis. Tokia situacija buvo palanki labai šalto ir sauso oro skverbimuisi į Rytų Europos šiaurinę dalį, kur jis lėtai transformuodamasis laikosi iki šiol.
Lietuva atsidūrė šios šaltos (Arktinės kilmės) oro masės judėjimo pakraštyje, todėl orų atvėsimas nebuvo ilgalaikis ir toks stiprus, kaip kad Rusijos centriniame regione, kur dar ir šiandien vietomis prognozuojamas sniegas, o labiau į šiaurę nutolusiuose rajonuose (Komių, Karelijos respublikos, Vologdos, Archangelsko sritys, Permės kraštas ir kt.) sniegas prognozuojamas tiek šį savaitgalį, tiek kitos savaitės pradžioje.
Atšalus orams šalnos buvo prognozuotos laiku ir didesnę teritorijos dalį apėmė trečiadienio naktį ir rytą. Kalba eina apie šalnas ore, kai oro temperatūra standartiniame 2 ar 1,5 m aukštyje vegetacijos laikotarpiu krenta žemiau 0 °C. Stipriausių jų būta šiaurės rytuose (iki –2,2 °C) ir pietuose. Giedros ir silpno vėjo (ar tykos sąlygomis) dirvos paviršiuje šalnos būna 2–5 °C stipresnės nei ore.
Tai reiškia, kad net minimaliai oro temperatūrai pakilus iki +1 – +1,5 °C, dirvos paviršiuje (ypač, kur vyrauja sausas priesmėlis ar miško aikštelėse) šalnos labai tikėtinos. Nors penktadienį per Lietuvą praslinko nedidelio masto barinis slėnis su aktyviais atmosferos frontais, kai per parą iškrito 2–8 mm kritulių, šiandien vėl stiprėja anticiklonas virš Skandinavijos ir Šiaurės jūros, kurio centras artimiausiu metu pasislinks link Baltijos jūros. Saulės savaitgalį ir pirmadienį bus žymiai daugiau negu prieš kelias dienas, tačiau naktys ir rytai liks šalti su didele šalnų tikimybe dirvos paviršiuje.
Kokie orai laukia kitą savaitę?
Kitą savaitę šis sezoniškai stiprus ir lėtai judantis anticiklonas dar labiau išsiplės į rytus, Lietuva atsidurs šio anticiklono vakarinėje, tai yra šiltesnėje dalyje (nepaisant, kad susidarymo metu jame cirkuliavo poliarinė šalta oro masė) ir orai taps labai tipiški gegužės mėnesio viduriui.
Kitą antradienį dėl šiauriau praslenkančio fronto padidės debesuotumas, nakties oro temperatūra pakils, bet žymesnių kritulių tikimybė maža. Savaitės pabaigoje oras dar labiau įšils ir dieną sieks +16 – +21 °C. Taip pat kitos savaitės pabaigoje Lietuvą pasieks drėgnesnė oro masė ir dienomis vietomis numatomas trumpalaikis lietus ir perkūnija.
Visame Europos žemyne dėl intensyvios meridianinės oro cirkuliacijos vasariški orai net pietinėje žemyno dalyje bus juntami tik dieną, kai oro temperatūra pakils iki +23 – +28 °C. Naktys išliks vėsios net ir pajūrio rajonuose. Stipriausiai kitą savaitgalį atšils Skandinavijoje, kurios šiaurinėje dalyje net iki gegužės pradžios laikėsi beveik žiemiški orai.
Dėl anticikloninių orų ir ilgos dienos trukmės net Laplandijoje oras sušils iki +15 – +20 °C ir kontrastai tarp Šiaurės ir Pietų Europos bus maži. Ir tik Islandijoje dar ir kitą savaitę vyraus šalti su šlapdribomis orai.
Kaip baigsis gegužės mėnuo?
Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad vasariškų karščių likusią mėnesio dalį mūsų regione tikėtis nereiktų.
Tačiau mėnesio gale orai atostogoms pakankamai sušils pietinėje ir pietvakarinėje Europos žemyno dalyje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Kvaili straipsnių pavadinimai