Kitam Grybauskaitės karjeros posūkiui yra aiškus jos pranašumas prieš vyrus

Europos Sąjungos viršūnėse prasidėjus postų karams, politologai tiki, kad viename iš jų gali atsidurti ir Dalia Grybauskaitė. Lietuvos Prezidentė gali tapti Europos Vadovų Tarybos pirmininke. Tuo tikintys politologai aiškina, kad D. Grybauskaitės kandidatūrą linksniuoja valstybių lyderiai, kurie siekia, kad tarp Europos vadovų būtų po lygiai vyrų ir moterų.  

Lietuvos prezidentė kartu su kitų valstybių valdovais atvyko į Europos Sąjungos lyderių susitikimą Briuselyje, kurio pagrindinis tikslas aptarti Europos Parlamento rinkimų rezultatus.

Valstybės iš naujo turi susitarti, kaip bus valdoma Europa, pasikeitus parlamentui iš naujo bus renkami visi pagrindinių institucijų vadovai.

„Aš nenoriu skubėti skelbti pavardžių. Mes turime atsižvelgti į rinkimų rezultatus, ką pasakė Europos žmonės“, – sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Visų akys krypsta į 5-is pagrindinius postus: potencialius Europos Komisijos, parlamento, Centrinio banko, užsienio politikos vadovus ir Europos Vadovų Tarybos pirmininko postą, kurį gali užimti ir daug patirties turinti, kadenciją Lietuvoje baigianti D. Grybauskaitė.

„Tai yra vieta, kur D. Grybauskaitė dirbo 10-imt metų, kartu su kitais Europos sąjungos lyderiais, prezidentais ir ministrais pirmininkais arba Vyriausybių vadovais įgijo jų pasitikėjimą, o tai yra pakankamai uždara institucija, kur kiekvienas lyderis kalbasi labai asmeniškai vienas su kitu“, – sakė politologas Linas Kojala.

D. Grybauskaitės galimybės vertinamos neblogai dėl kelių priežasčių. Europos Sąjungos lyderiai nori, kad mažų mažiausiai vienas arba bent du svarbiausi Europos Sąjungos postai atitektų moterims.

„Tai ne tik mano noras turėti tikrą lyčių pusiausvyrą tarp naujų mūsų institucijų vadovų, dauguma prie stalo sėdinčių lyderių nori to paties. Jūs esate visiškai teisūs. Lyčių pusiausvyra reiškia bent dvi moteris. Greitai įsitikinsime, ar tai yra įgyvendinama, bet tai – mano planas, mano asmeninis siekis“, – sakė Europos Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

REKLAMA

„Man svarbu, kad tarp šių kandidatūrų būtų lyčių pusiausvyra, turėtume du vyrus ir dvi moteris“, – antrino ir E. Macronas.

„Iki šiol daugelyje pasaulio valstybių, ir vakarų pasaulyje taip pat, ne visada moterims lyderėms pavykdavo pasiekti aukščiausias pozicijas. Tad tiems laikams reikėtų pasakyti sudie“, – sakė Europos Komisijos atstovybės vadovas  Arnoldas Pranckevičius.

Nors D. Grybauskaitės galimybės vertinamos neblogai, esama ir tam tikrų abejonių. Lietuvos vadovei koją gali pakišti kategoriška pozicija Rusijos atžvilgiu.

„Kai kurios šalys, tarkim, Pietų Europos, galbūt kritiškai vertintų D. Grybauskaitės poziciją Rusijos atžvilgiu, kad ji yra pernelyg griežta ir negalėtų galbūt atstovauti Europos Sąjungos pozicijos, kuri visada būna labiau niuansuota“, – sakė L. Kojala.

Pagrindinių Europos Sąjungos institucijų vadovai bus renkami ne tik pagal lyties kriterijų. Svarbiausią vaidmenį atlieka politika ir geografija. Grybauskaitė turi sulaukti palaikymo iš stipriausių Europos valstybių lyderių.

„Yra tikrai puikūs ir šilti santykiai tarp Angelos Merkel ir D. Grybauskaitės, tą ne kartą buvo galima matyti vizituose tiek į Vilnių, tiek į Berlyną. Tai yra gebėjimas atrasti bendrą kalbą, kuris yra labai reikšmingas. Su E. Macronu santykiai yra darbingi, galbūt nėra tokie ypatingai šilti, bet nėra ir tokie, kurie galėtų būti savaime probleminiai“, – tikino politologas.


Rašyti komentarą...
R
Rimas
2019-06-08 12:28:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Niekam ji neidomi kaip ir jos postai.Pamaciau kai buvo lt prezidente ka sugeba ji.Nieko.Isvis tuscia.
Atsakyti
-7

S
Semas
2019-06-08 22:13:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Galėtų kurti lesbiečių partiją
Atsakyti
-1

P
Piska
2019-06-08 16:04:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Europai bus galas
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų