Vasarą pasikeitus socialinių paslaugų finansavimo tvarkai, mažiau kauniečių rašo prašymus priimti į globos įstaigą negalių kamuojamus artimuosius. Mažiau tokių prašymų savivaldybei teikia ir patys ilgalaikės globos reikalingi žmonės. Jie mieliau sutinka gauti valstybės paskirtą slaugos pašalpą ir už ją ieškotis pagalbininko (slaugytojo) savo namuose.
Vieno globotinio išlaikymas savivaldybės globos įstaigoje per mėnesį kainuoja vidutiniškai per 2000 litų. Privačioje licencijuotoje teikti tokias paslaugas įstaigoje galima žmogui rasti ir pigesnę vietą. "Nelegali" slaugė Kaune už sugaištą globotinio namuose darbo valandą linkusi imti ne mažiau kaip 4 litus.
Ligonio ar senatvės negalių kamuojamo žmogaus, turinčio didelių specialių socialinių poreikių, artimieji pastaruoju metu ypač skaičiuoja, kas labiau apsimoka. Nes pagal Vyriausybės pakeistą finansavimo tvarką globojamasis, turintis nekilnojamojo turto, privalo kas mėnesį mokėti po 1 proc. jo vertės globos įstaigai. Taip sumažinama anksčiau valstybės skirta dotacija.
Kaip Eltai aiškino Kauno miesto savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Marija Vyšniauskienė, pirmiausia vertinamos globotino asmens pajamos.
"Jei jo globa įstaigoje kainuoja, tarkime, 2000 litų, o pensijos žmogus gauna 1000 litų, tai iš jos įstaigai atskaičiuojama 800 litų kas mėnesį. Greta šių pinigų pridedamas 1 proc. turto vertės dydžio mokestis. Dar priskaičiuojama dalis kitų pajamų (gal iš buto nuomos ar iš buvusio ūkio, iš kūrybinės veiklos žmogus ką nors nuolat gauna). Ir tik pabaigoje skaičiuojama, kokia suma valstybė turėtų dotuoti žmogaus globą įstaigoje", - sakė Socialinių paslaugų skyriaus vedėja.
Pasak jos, globotinis gali turto ir neturėti, tačiau savivaldybė turi teisę pasidomėti, ar žmogus nėra neseniai pardavęs savo buto ar namo. Jei toks sandoris įvyko, tai vienus metus ir po pardavimo kas mėnesį iš žmogaus atskaičiuojama 1 proc. turto vertės - kaip mokesčio už ilgalaikę slaugą ir globą dalis.
Maksimalų socialinės globos išlaidų dydį nustato savivaldybė. Ji taip pat nustato ir kuriems asmenims iš tikrųjų realiai būtinos socialinės paslaugos. Jei savivaldybės įsteigta įstaiga turi laisvų vietų, ji gali suteikti ilgalaikės globos paslaugas privačiu jos bei globotinio susitarimu. Vienos savivaldybės teritorijos gyventojas paslaugų gali gauti kitoje teritorijoje, neretai - ir tolokai nuo savo namų.
Šiuo metu eilės į bendro profilio globos įstaigas laukia 58 globotini kauniečiai, į specializuotas, skirtas turintiems psichinę negalią - 70. Anksčiau vienu metu jų būdavo du tris kartus daugiau.
"Siūlysime miesto tarybai patvirtinti naujas - mažesnes - socialinių paslaugų kainas, kad jos būtų prieinamos didesniam skaičiui ilgalaikės globos reikalingų žmonių, - Eltai sakė skyriaus vedėja M. Vyšniauskienė.