9 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku atidarius rinkimų apylinkes, turtinga, Ispanijos šiaurės rytuose esanti Katalonija, kurioje gyvena maždaug 8 mln. žmonių, renka 135 deputatus į regiono parlamentą. Balsavimo teisę turi daugiau kaip 5,7 mln. rinkėjų.
Separatistai Kataloniją valdo daugiau kaip dešimtmetį, bet apklausos rodo, kad P. Sanchezo socialistai dabar populiarumu lenkia C. Puigdemont'o griežtosios linijos separatistų partiją „JxCat“ ir jos varžovę ERC, kuriai vadovauja dabartinis regiono lyderis Pere Aragonesas.
Balsavimas baigsis 20 val. vietos laiku, o rezultatai, paveiksiantys ir visos Ispanijos politiką, turėtų būti paskelbti keliomis valandomis vėliau.
„Mums reikia permainų gegužės 12-ąją ir tik Socialistų partija bei [jos kandidatas] Salvadoras Illa gali tam vadovauti“, – sakė P. Sanchezas, Barselonoje užbaigdamas rinkimų kampaniją.
2018 metais, praėjus maždaug devyniems mėnesiams po nesėkmingo Katalonijos bandymo 2017-ųjų spalį paskelbti nepriklausomybę, tapęs premjeru P. Sanchezas stengėsi „užgydyti žaizdas“, likusias dėl šios beprecedentės politinės krizės.
2021 metais P. Sanchezas suteikė malonę dėl Katalonijos bandymo atsiskirti įkalintiems separatistams. Lapkritį jis ėmėsi stumti amnestiją dar ieškomiems katalonų nepriklausomybės šalininkams mainais į separatistų paramą parlamente, leidusią jam užsitikrinti naują ketverių metų kadenciją.
Šis įstatymo projektas šiuo metu yra Senate, kur turi būti priimtas artimiausiomis savaitėmis. Tai sudarys sąlygas sugrįžti Katalonijos separatistų lyderiui C. Puigdemont'ui. Europarlamentaras pabėgo iš Ispanijos į Belgiją, kad išvengtų baudžiamojo persekiojimo dėl nepavykusio 2017 metų Katalonijos nepriklausomybės siekio.
Dėl prieštaringai vertinamo įstatymo projekto vyko didžiuliai dešiniojo sparno ir kraštutinių dešiniųjų opozicijos protestai, P. Sanchezas buvo kaltinamas tuo, kad norėdamas likti valdžioje tapo separatistų „įkaitu“.
Iš viso regiono rinkimuose dalyvauja devynios partijos, bet nė viena tikriausiai nelaimės pakankamai balsų, kad turėtų absoliučią 68 vietų daugumą, tad susitarimai bus labai svarbūs.
Svarbūs rinkimai
Pergalė Katalonijoje būtų labai svarbi P. Sanchezo pastangoms užversti bandymo atsiskirti sukeltos krizės puslapį, be to, būtų nauja pradžia lapkritį prasidėjusiai premjero naujausiai kadencijai, kurią apkartino nuožmi dešiniojo sparno opozicija ir korupcijos tyrimas jo žmonos atžvilgiu, vos neprivertęs jo praėjusį mėnesį atsistatydinti.
Nors socialistai per praėjusius Katalonijos rinkimus 2021 metais gavo daugiausiai balsų, jų kandidatui S. Illai nepavyko suburti valdančiosios daugumos. Separatistų partijos susivienijo ir suformavo 74 vietų koaliciją.
Nors populiarumu atsilieka nuo S. Illos, C. Puigdemont'as tikisi gero pasirodymo, kad triumfuodamas galėtų grįžti namo, kai įsigalios amnestija.
„Pripildykime balsadėžes biuletenių ir pradėkime rengtis naujai erai“, – sakė C. Puigdemont'as, užbaigdamas savo kampaniją Pietų Prancūzijos mieste Elne.
Negalėdamas atvykti į Ispaniją, kur jam išduotas arešto orderis, jis agitavo Pietų Prancūzijoje netoli sienos.
Tačiau prognozės jam nėra labai palankios. Jis yra pažadėjęs pasitraukti iš politikos, jei nelaimės rinkimų.
Katalonų separatistų judėjimas šiuo metu yra labai susiskaldęs: „JxCat“ labai nesutaria su nuosaikesne varžove ERC.
Pastaraisiais mėnesiais iškilo ir ultranacionalistų Katalonų aljansas, galintis gauti kelias vietas, bet jokia kita partija neketina sudaryti susitarimo su juo.
Apklausos rodytų, kad socialistai gaus apie 40 vietų. Tai reiškia, kad jiems reikės kitų partijų paramos daugumai užsitikrinti.
Vienas galimas aljansas būtų su kraštutiniais kairiaisiais ir ERC, o tai tikriausiai labai pakenktų nepriklausomybės judėjimui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!