„Teisinio reguliavimo vakuumo užpildymas gali būti Civilinės sąjungos įstatymu, (...) jis gali būti ir Artimo ryšio įstatymu, kuris galėtų virsti atskira Civilinio kodekso knyga“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė L. Kasčiūnas.
„Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas dabar vertins, kaip toliau procesas judės, kokie bus teikiami pasiūlymai, tai ir spręsime. Aišku, galiu pasakyti, (...) kad kiekvienas (Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos – BNS) parlamentaras balsuos pagal savo pasaulėžiūrą“, – pridūrė jis.
BNS skelbė, kad KT konstatavo, jog Civiliniame kodekse numatytas partnerystės institutas prieštarauja Konstitucijai, nes jame įrašyta tik sąjunga tarp vyro ir moters, o tos pačios lyties asmenų santykiai nėra įtvirtinti.
Tuo pačiu sprendimu KT atvėrė kelią tiesiogiai taikyti Seimo prieš 24 metus priimtą Civilinio kodekso nuostatą dėl partnerystės, nelaukiant, kol bus priimtas atskiras ją reglamentuojantis įstatymas.
Kadangi prieštaraujančia Konstitucijai pripažinta nuostata dėl partnerystės tik tarp vyro ir moters, KT šitaip leido registruoti lyčiai neutralius santykius. Tai iki partnerystę reglamentuojančio įstatymo priėmimo galės būti daroma per teismus.
L. Kasčiūnas sakė, kad pats palaikys projektą dėl artimojo ryšio.
„Jis išsprendžia visus praktinius dalykus artimame ryšyje esančių žmonių, nepriklausomai nuo jų lyties“, – teigė konservatorių lyderis.
Tuo metu Civilinės sąjungos projekte, anot jo, nesusituokusios poros pagal teisinį reguliavimą pernelyg priartinamos prie šeimos.
Anksčiau KT yra pasisakęs, jog „konstitucinė šeimos samprata negali būti kildinama tik iš santuokos instituto“. Jis taip pat tvirtino, jog šeima yra grindžiama „santykių turiniu“, o forma „esminės reikšmės neturi“.
Be to, KT pažymėjo, jog konstitucinė šeimos samprata, kitaip nei santuokos samprata, yra neutrali lyties požiūriu.
Kaip skelbė BNS, praėjusios kadencijos konservatoriaus Pauliaus Saudargo siūlymas įteisinti „artimojo ryšio“ sąvoką ir per ją reguliuoti ūkinius žmonių santykius yra įveikęs pateikimo stadiją. Šio įstatymo priėmimui trūksta dviejų balsavimų.
Tuo metu praėjusios kadencijos Seime Civilinės sąjungos įstatymo projektas yra įveikęs pateikimo ir svarstymo procedūras, tačiau teikti jo priėmimui nesiryžta dėl balsų stokos.
Minėtame projekte numatyta, kad civilinę sąjungą sudarę partneriai kurtų bendrą dalinę nuosavybę, tačiau turėtų galimybę atskiru susitarimu nustatyti ir kitokį turto teisinį režimą, paveldėtų pagal įstatymą ir nemokėtų paveldėjimo mokesčių, turėtų galimybę veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovautų vienas kitam sveikatos priežiūros srityje, galėtų gauti su sveikata susijusią informaciją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!