• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie 10 proc. Lietuvos pradinukų į mokyklą išeina nevalgę, atskleidė didžiausių šalies miestų pradinėse mokyklose atlikta apklausa.

REKLAMA
REKLAMA

Kovo mėnesį penkių didžiausių Lietuvos miestų pradinėse mokyklose atlikta apklausa parodė, jog apie 10 procentų pradinukų į mokyklą išeina nevalgę, pranešė apklausos rengėja bendrovė „Univeler“.

REKLAMA

Apklausoje dalyvavo apie 400 trečiokų iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio bei Šiaulių. Nors mitybos specialistai ir vaikus, ir suaugusiuosius ragina jokiu būdu nepraleisti pusryčių, vieni vaikai pavalgyti nespėja, kitiems to nepasiūlo tėvai, o dalis jų prisipažįsta, kad šaldytuve tiesiog nebuvo ko valgyti. Tačiau ir papusryčiauti spėjantys vaikai anaiptol ne visada maitinasi tinkamai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak mitybos specialistų, bandelė ar jogurtas, kuriuos pradinukai nurodė valgantys dažniausiai, nėra pakankamas energijos šaltinis dienos pradžiai.

„Per pusryčius būtina gauti ne tik baltymų ar angliavandenių, bet ir riebalų bei vitaminų. Tą pačią bandelę užtepus margarinu, moksleivis gautų ne tik vitaminų A, E, D, bet ir augalinių riebalų, būtinų besivystančiam organizmui“, – sakė V. Vilemienė. „Pavyzdžiui, keturios riekelės duonos, užteptos margarinu, galėtų suteikti net 30-50 procentų organizmui būtinų riebiųjų omega 3 ir omega 6 rekomenduojamos dienos normos. O jei dar pridėtume natūralios mėsos, varškės ar varškės sūrio, žuvies, gautume puikų derinį prasidedančios mokslo dienos startui“, – vardino ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistės nuostabą sukėlė tai, jog nors patarimų apie sveiką mitybą pastaraisiais metais nešykšti nei spauda, nei televizijos laidos, apklausa atskleidė, jog realybėje jų mažai paisoma.

Deja, pilnaverčius pusryčius vaikams reta mama gamina pati. Pasirodo, daugiau nei pusė vaikų pusryčius „ruošia“ patys. Vaikams tapo įprasta geriausiu atveju suvalgyti tai, ką randa šaldytuve. „Mano nuomone, tėvai pasirenka lengviausią kelią – duoda vaikams pinigų ir taip paskatina juos rinktis greitą, bet mažai vertingą  maistą“, – komentavo specialistė.

Specialistės teigimu, apklausa parodė, jog daugelis moksleivių nevalgo vien dėl to, kad jų šeimose apskritai nepusryčiaujama – taigi, nuo mažens skiepijamos netinkamos mitybos tradicijos.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų