„Per šiuos metus planuojame 500-600 žmonių paruošti. Ir tada einame į kitus metus, kur irgi ambicija iškart trigubėja – mūsų tikslas po kuopą kas mėnesį paruošti“, – Panėvėžyje žurnalistus informavo L. Kasčiūnas.
„Karo komplektavimo tarnyba dabar taps karo ir komendantūrų tarnybomis. Mes komendantus jau turime kiekvienoje savivaldybėje. Tai dabar jie turės savo pavaduotojus ir komandos, kurios palaikys ryšį vietoje su visais tame regione, kurie yra įstoję į komendantūras“, – paaiškino jis.
Pasak ministro, šalia rengiamų kursų vyks darbas ir komendantūrų lygmeniu.
„Šalia visų šių rengimų programų, kurias jau įvardinome, bus darbas ir vietoje – susitikti kartą per pusmetį, per metus, pasidėlioti kažkokias stalo pratybas – jeigu įvyktų X diena, kaip mes ir ką darytume, kokį objektą saugotume, kokį blokpostą statytume“, – sakė L. Kasčiūnas.
„Tai visada reikia ruoštis iš anksto tam, kad atgrasyti priešą, o jeigu netyčia prireiktų, kad būtume pasiruošę“, – pridūrė ministras.
Savo ruožtu karo komendantūros projektų vadovas Danas Mockūnas informavo, kad šiuo metu kursą pradėję asmenys yra tarnavę Lietuvos kariuomenėje, tačiau nėra aktyvaus rezervo kariai.
„Visi jie yra tarnavę Lietuvos kariuomenėje, bet tie žmonės nėra aktyviojo rezervo kariai. Tai reiškia, kad jie tarnavo jau anksčiau nei prieš 15 metų. (...) Jie turbūt dar su kalašnikovais ir panašiai tarnavo, tai jiems reikia pereiti prie naujos ginkluotės“, – paaiškino D. Mockūnas.
„Antras dalykas, kad tarnaudami jie mokėsi truputį kitų dalykų – pėstininkų taktikos, kažkas gal jūreivis buvo, ryšininkas ir panašiai. Čia komendantinių vienetų taktika šiek tiek kitokia, panaši labiau į karo policijos, labiau su apsauga susijusi“, – pridūrė jis.
Pasak jo, šiems asmenims bus numatomas tiek bazinis kursas, tiek periodinis įgūdžių atnaujinimas.
„Numatyta, kad bus bazinis kursas dešimt dienų nepertraukiamas ir paskui darysime dviejų metų ciklą žinių atnaujinimui, naujų įgūdžių suformavimui ir panašiai. Tame tarpe bus ir pratybos kartu su šauliais, su savanoriais, bendrai su visa kariuomene“, – informavo D. Mockūnas.
Kaip skelbia Lietuvos kariuomenė, šiuos dešimties dienų trukmės karinius mokymus į komendantūras užsiregistravęs asmenys pradėjo pirmadienį. Mokymus vykdo Krašto apsaugos savanorių pajėgos.
Krašto apsaugos ministerija (KAM) yra nurodžiusi, jog užsiregistravę asmenys į pratybas karo komendantūrų karinių vienetų sudėtyje bus kviečiami nuo 3 iki 10 dienų per metus. Pratybų metu bus užtikrinamas aprūpinimas ginkluote ir ekipuote.
Karo atveju piliečiai, įtraukti į komendantūrų sąrašus ir įgiję karinių įgūdžių, padės ginti savo miestelį ar rajoną, saugos gyvenamojoje aplinkoje esančius svarbius objektus, kontrolės postus, užtikrins komendanto valandos laikymosi taisykles, dalyvaus turto rekvizicijos procese, stebės aplinką, kovos su nelegaliomis ginkluotomis grupėmis ar atliks kitas Lietuvos kariuomenės pavestas užduotis.
Taikos metu komendantiniai vienetai bus užpildyti profesinės karo tarnybos kariais, priskirtais parengto rezervo karo prievolininkais, Lietuvos šaulių sąjungos komendantiniais šauliais ir pilietiškais asmenimis. Taikos metu jų karinį rengimą užtikrins Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!