• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuomonė, kad prekyba žmonėmis yra tik seksualiniai išnaudoti ar dirbti priverstinio darbo į užsienį išvežami vyrai ir moterys, įprasta, bet ne visiškai teisinga. Anot su šia problema kovojančių specialistų, nėra būtina kirsti valstybės sieną, kad taptum prekybos žmonėmis auka.

REKLAMA
REKLAMA

Skaudi praktika

Seime penktadienį dar kartą susirinkta aptarti prekybos žmonėmis problemų. Į tarptautinę konferencija atvyko svečių iš Didžiosios Britanijos, Švedijos, Danijos, Suomijos, Estijos, Vokietijos, Lenkijos, Ispanijos, Portugalijos, Slovėnijos.

REKLAMA

Pasisveikinęs su svečiais iš užsienio Seimo narys Algirdas Sysas pabrėžė, kad parlamentarams itin didelį nerimą kelia teisėsaugos atstovų pateikiami faktai: „Dešimtys, o kartais net šimtai Lietuvos vaikų yra sulaikomi vagiliaujantys užsienio prekybos centruose ar turistų pamėgtuose kurortuose. Tokie skaičiai itin neramina.“

REKLAMA
REKLAMA

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Leonardas Talmontas pridūrė, kad jau gana seniai prekyba žmonėmis nebėra siejama tik su seksualiniu išnaudojimu.

„Turime kalbėti tiek apie seksualinį išnaudojimą, tiek apie priverstinį darbą, tiek apie vaikų įtraukimą į įvairius smulkesnius nusikaltimus“, – pabrėžė L. Talmontas. Anot jo, duomenys rodo, kad į įvairias nusikalstamas veikas vis dažniau įtraukiami 15–24 metų asmenys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokia situacija būtina susirūpinti, nes tokio amžiaus asmenys jau gali būti priversti atlikti sunkesnius nusikaltimus. Tik jaunesni vaikai yra verčiami vagiliauti. Tas vyresnėms prekybos žmonėmis aukoms negalioja“, – sakė L. Talmontas.

REKLAMA

Didžiosios Britanijos atstovė Baroness Butler-Sloss pridūrė, kad jau pastebima, jog 40 proc. prekybos žmonėmis aukų yra išnaudojami priverstiniam darbui: „Tokia situacija yra Jungtinėje Karalystėje, tačiau panašios tendencijos formuojasi ir kitose šalyse. Seksualinis išnaudojimas nebėra dominuojanti šios problemos kryptis.“

REKLAMA

Portugalijos požiūris

Portugalijos atstovė Joana Daniel Wrabetz konferencijos dalyviams pristatė sistemą, kurios esminė užduotis – prekybos žmonėmis kartografavimas. Per dvejus metus ketinama pateikti sistemą, kurią bus galima pritaikyti ir kitose šalyse. Ši sistema padeda rinkti duomenis apie prekybos žmonėmis aukų bei tuo užsiimančių asmenų pilietybę, kitus svarbius identifikacijai reikalingus duomenis. Turint tokį prekybos žmonėmis kartografinį žemėlapį taptų lengviau nustatyti didžiausius prekybos žmonėmis židinys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Portugalijoje per pastaruosius trejus metus 64 moterys ir 24 vyrai tapo prekybos žmonėmis aukomis. Tačiau jie nebuvo išvežti į užsienį. Šie žmonės buvo išnaudojami gimtinėje“, – pabrėžė J. D. Wrabetz.

Anot jos, Eurostato duomenys rodo, kad itin daug prekybos žmonėmis aukų gyvena Europos Sąjungos (ES) valstybėse: „Jie nėra trečiųjų šalių piliečiai, tai išsilavinę europiečiai. Todėl tenka tik stebėtis, kad ES piliečiai taip pat tampa prekybos žmonėmis aukomis.

„Akivaizdu viena – nebūtina kirsti sieną, kad taptum prekybos žmonėmis auka. Tokių žmonių Portugalijoje 2012 metais buvo 23. Su tokiomis situacijomis susiduria ir kitos šalys“, – sakė . D. Wrabetz.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų