Susirinkimas pradėtas tokiais žodžiais: pamokų nelankymas; klasėje plėšomas popierius; mėtoma kreida; iš pamokos išnešami pradinukai; tempiami suolai iš klasės pamokų metu; keiksmažodžių lavina ne tik žodžiu, bet ir rašant juos ant lentos ir suolų; mokytojui į veidą sviedžiamas kamuolys; grasinimai nužudyti, po velėna pakišti mokytojus ir jų vaikus; užbarikaduotos mokytojų kambario durys; grasinimai peiliu ne tik mokyklos darbuotojams; spardomos mokyklos durys; sugadinta spyna; įžeidinėjami policijos pareigūnai; nuolatiniai pabėgimai iš mokyklos ir iš globos įstaigų; rūkymas mokyklos teritorijoje ir mokyklos koridoriuose; kitoks psichologinis ir fizinis smurtas prieš visą bendruomenę; nereagavimas į pastabas.
Apie tai skelbia Jurbarko rajono laikraštis „Mūsų laikas“, autorė Lina Juškaitienė.
Nurodoma, kad tokiais tėvai reikalavo atsakingų institucijų imtis konkrečių priemonių, kad jų vaikai ir mokytojai mokykloje jaustųsi saugūs. Anot tėvų, įkaitais visą mokyklos bendruomenę laiko vaikų globos įstaigos Skalvijos namai globotiniai. Kalba eina apie tris–keturis globotinius, įtraukiančius į savo destruktyvias veiklas ir kitus vaikus.
Daugiau nei dvi valandas trukusiame susirinkime dalyvavo gausiai susirinkusi miestelio ir mokyklos bendruomenė – tėvai, kurių vaikai mokosi minėtoje mokykloje ir tie, kurių vaikai mokęsi, baigę ir tęsia studijas aukštosiose mokyklose. Dalyvavo ir Smalininkų bendruomenės nariai, mokyklos vadovai ir darbuotojai. Atvyko ir tarybos narių – penki iš 25.
Atvyko ir visų kviestų institucijų atstovai – vaikų globos įstaigos Skalvijos namai direktorius Nerijus Jarilinas, lydimas darbuotojų, L. Meškaitytės mokyklos vadovas su pedagogais; Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Birutė Sragauskienė ir Jurbarko skyriaus darbuotojai, dalyvavo ir tarnybos vyriausioji patarė Gaila Matulytė iš Vilniaus, rajono policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius, lydimas darbuotojų, Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius, tarybos nariai Liudmila Norkaitienė, Genė Gudaitienė, Inga Molevaitė ir Gražvydas Ažna, Smalininkų seniūnas ir kt.
Pirmasis žodį gavęs Skalvijos namų direktorius N. Jarilinas apgailestavo, kad jo atstovaujama įstaiga eilinį kartą pasitinkama kaltinimais, su kuriais nelinkęs sutikti – kvietė visų savęs paklausti, ar kiekvienas padarė tai, ką turėjęs padaryti. Kvietė bendradarbiauti, o ne kariauti, stebėdamasis, iš kur pas suaugusius tiek pykčio, jei šie galintys vaikus vadinti nusikalstamai veikiančia grupuote.
Jis priminė Vaiko teisių apsaugos įstatymą, kuriuo vaikai turi būti saugomi nuo smurto. N. Jarilino teigimu, jis yra reagavęs į kiekvieną mokyklos vadovo skambutį – atvykdavęs ir išklausydavęs, kad yra atsiprašęs už globotinių netinkamą elgesį. Jo nuomone, už mokinių saugumą, ugdymą mokykloje yra atsakinga pati švietimo įstaiga.
Skalvijos namų vadovo pasisakymas buvo dažnai pertraukiamas tėvų komentarų – šie vadovui pažėrė daugiausiai priekaištų, tikindami, kad reikia ne atsiprašymų, o imtis konkrečių priemonių, kas yra nedaroma, o jei ir daroma – neveiksminga. Tėvai klausė N. Jarilino, kokių jis konkrečių priemonių ėmėsi, kad spręstų šią problemą.
„Jūs ginate savo vaikus, o kas gina mūsų vaikus?“ – klausė kitos mamos, patikindamos, kad problema įsisenėjusi, jau penkeri metai yra nesprendžiama.
„Toleravome, bandėme suprasti, bet niekas nesikeičia“, – sakė tėvai, problemą matydami globos įstaigos neveiksnume.
„Jei mano vaikas kažkas panašaus darytų, kas būtų kalta – mokykla ar šeima? Kalta šeima. Galbūt toje šeimoje kažkas ne taip. Jei visi sako, kad mano vaikas elgiasi netinkamai, gal spręskime problemą, kreipkimės, ieškome pagalbos“, – kalbėjo tėvai, tokios pat atsakomybės reikalaudami ir iš globos įstaigos, kuriai patikėta rūpintis globotiniais.
„Kaip jūs drausminate vaikus, gavę pranešimus?“ – klausė tėvai.
Į tai N. Jarilinas atsakęs, kad reaguoja, bet yra varžomi įstatymo – net balso pakelti negalintys.
Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 30 dienos numeryje.