• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvienas savo darbo vietą branginantis žino, kad svaigintis darbo vietoje nevalia. Ir Seimo rūmuose jau kone dvejus metus galioja sausas įstatymas – jo bufetuose alkoholio nėra. Tačiau dar prieš prasidedant rudens sesijai pasigirdo atkaklių balsų, raginančių jį sugrąžinti. Gal seimūnai vis dėlto žino ką sako, juk alkoholio buteliai žvelgia iš Vyriausybės, kai kurių ministerijų bufetų lentynų? Kas teisus – blaivininkai ar jų oponentai, vienareikšmiškai negali atsakyti nei darbo kodekso, nei protokolo žinovai.

REKLAMA
REKLAMA

Tautos išrinktiesiems Seimas – jų darbovietė, o vartodami alkoholį darbo vietoje jie šiurkščiai pažeistų darbo drausmę. Tačiau parlamentarai Algis Čaplikas ir Kęstutis Glaveckas rudens sesijoje pasiūlė neatidėliotinai svarstyti alkoholio prekybos sugrąžinimą į Seimo maitinimo įstaigas.

REKLAMA

Tiesa, šią jų iniciatyvą į miltus sumalė Seimo pirmininkė Irena Degutienė, kuri pabrėžė, kad įstatymų leidėjas prasidėjusioje sesijoje prioritetine tvarka yra numatęs svarstyti kur kas rimtesnius klausimus, o ne skubėti į Seimą grąžinti alkoholį.

Priminsime, kad idėja uždrausti Seime prekiauti alkoholiniais gėrimais Seimo valdybai gimė 2008 metų balandį po tuomečio parlamentaro Gintauto Mikolaičio „išdaigų". Užuot klausęsis pristatomos Vyriausybės metinės veiklos ataskaitos, politikas bufete padaugino išgerti ir pradėjęs šlitinėti po Seimo rūmus vos nepargriuvo. Dar kiek anksčiau dabar jau eksparlamentaras Kęstutis Skamarakas salėje per posėdį kolegas iš stiklinės vaišino brendžiu ir pats jo neatsisakė. Pabodo seimūnams besaikis lėbavimas ir buvo nuspręsta vieną kartą alkoholiui Seime pasakyti „stop". Bet toks valdybos sprendimas patiko toli gražu ne visiems.

REKLAMA
REKLAMA

Darbenė lašo

Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Mindaugas Pluktas paaiškino, kad Darbo kodekse nėra nuostatos, draudžiančios darbo vietoje vartoti alkoholinius gėrimus. „Kalbama tik apie darbo drausmę, – teigė jis. – Jei tokiu principu vadovautumės, tai reikėtų įrašyti, kad ir narkotikus darbe vartoti draudžiama. Visko nesurašysi. Tai turi būti savaime suprantama. Kitaip sakant, darbo drausmės darbe privaloma laikytis. O alkoholio vartojimas darbe yra akivaizdus darbo drausmės pažeidimas."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai kodėl tuomet parlamentarai savo darbovietėje, darbo metu sutikdami svečius ar užsienio delegacijas, kelia taures vyno? M.Pluktas sakė to nežinantis. „Tačiau manau, kad čia ne vartojimas, – po akimirkos pridūrė jis. – Vartojimas – kai „baliukai" daromi, o čia – priėmimas. Be to, čia yra ne darbas. Bet čia jau politika, o ji Darbo kodekse tikrai nėra aprašyta."

REKLAMA

Valstybinė darbo inspekcija yra pateikusi rekomendacijas, kad darbdaviai turėtų teisę patikrinti savo darbuotojų blaivumą. Tačiau Seime alkotesterio – vienos iš rekomenduotų techninių priemonių – nėra, kodėl – inspektorius nežino.

„Reikalas tas, kad Darbo kodeksas nereglamentuoja Seimo narių darbo drausmės, nes jie ne pagal darbo sutartį dirba, – galiausiai prisiminė jis. – Todėl jei kas Seimo nariui Seime ir nutiktų, jei, sakysime, neblaivus pargriūtų ant laiptų ir susižalotų, vietos administracija tokį įvykį tirtų ir aiškintųsi. Mes čia niekuo dėti."

REKLAMA

Jei Seimo administracijos ar kurios nors ministerijos neblaivus darbuotojas pakliūtų į panašią bėdą, tada esą jau kitas reikalas. Ir darbo inspekcija aiškintųsi.

Inspektorius suabejojo, ar tokiu atveju seimūnas galėtų tikėtis nedarbingumo apmokėjimo. „Yra nedarbingumo pažymėjimo mokėjimo taisyklės, – svarstė jis. – Nežinau, ar duoda jį, jei susižaloja neblaivus žmogus. Priklauso turbūt nuo gydytojo."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto jis sutiko, kad darbo vietoje gerti neleidžiama niekam, kad negali būti taikoma jokių išimčių. „Niekas darbe gerti negali. Tai yra darbo drausmės pažeidimas, ir viskas", – reziumavo vyriausiasis darbo inspektorius.

Progosne sausos

Tačiau nors Seimo bufetuose jau beveik dvejus metus išgerti nėra galimybės, alkoholį leidžiama vartoti per iškilmingus priėmimus, banketus, dalykinius pietus. Seimo Tarptautinių ryšių departamento Protokolo skyriaus darbuotoja Eglė Sabalienė patvirtino, kad alkoholis Seimo rūmuose draudžiamas, tačiau negalėjo pasakyti, iš kur jo gaunama svečiams pavaišinti.

REKLAMA

„Nežinau, kaip paaiškint tą dalyką, – sutriko ji. – Mes svečius tik atvedame ir išeiname. Vaišėmis rūpinasi kiti žmonės."

Vyriausybė nesuvaržyta

Tuo tarpu Vyriausybės rūmų bufete alkoholinių gėrimų galima įsigyti be jokių apribojimų, kada panorėjus. „Lietuvoje jokie įstatymai ar teisės aktai to nedraudžia," – pareiškė Vyriausybės Ūkio skyriaus vedėjas Jonas Šniaukšta.

REKLAMA

O kaip tada dėl darbuotojų darbo drausmės pažeidinėjimo faktų? Juk bufetas dirba tol, kol dirba Vyriausybės aparatas. O darbo metu svaigintis nevalia.

„Jei darbo vietoje būtų pastebėtas įtartinas asmuo, yra numatytos tam tikros procedūros, – mįslingai dėstė J.Šniaukšta. – Reikėtų kviesti atitinkamas tarnybas – pareigūnus ar medikus. Jie nustatytų, ar darbuotojas neblaivus, surašytų aktus. Alkotesterio parodymų nepakaktų, nes jis neįteisintas. Bet per 19 mano darbo metų to dar nebuvo, kad prireiktų aiškintis darbuotojų blaivumą. Nemanau, kad jie darbo metu vartoja alkoholį."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei tikrai taip ir yra, kaip vedėjas tvirtina, kam tada išvis alkoholiniai gėrimai įtraukti į Vyriausybės bufeto meniu? „O jei Vyriausybės rūmų lankytojai ar svečiai užsinorėtų? – susimąstė jis. – Arba ir tie patys darbuotojai, bet – po darbo?"

Svaigalaitik svečiams

Užsienio reikalų ministerijos valgykloje, kaip „Vakaro žinioms" garantavo Ūkio ir paslaugų skyriaus vedėjas Gediminas Bagdonas, alkoholiniais gėrimais neprekiaujama. „Atvažiuokit ir savo akimis pamatysit, – prisiekinėjo jis. – Galėsim nueit kartu į valgyklą, bet ten išgert tikrai niekas neduos."

REKLAMA

Kas kita – svečiai. Kaip juos priimsi be taurės vyno ar ko stipresnio? „Vykstant oficialiems svečių priėmimams, ko reikia, gauname iš tiekimo bendrovės, su kuria esame pasirašę sutartį", – kalbėjo jis.

Žemės ūkio ministerijoje net restoranas neveikia – darbuotojai pietauja miesto maitinimo įstaigose arba traukia į netoli esančios Susisiekimo ministerijos kavinukę.

REKLAMA

„Negaliu pasakyt, ar joje yra alkoholinių gėrimų, nes niekada nesu buvęs, – gūžtelėjo pečiais susisiekimo ministras Eligijus Masiulis. – Jei paaiškėtų, kad yra? Jei ministerijos darbuotojai per pietus svaigalų paragautų? Taurė lengvo vyno po kepsnio – kas čia blogo? Dvi taurės – jau blogai, tokį darbuotoją reikėtų mesti iš darbo. Bet dėl vienos nematau tragedijos."

REKLAMA
REKLAMA

Priminus, kad darbo metu vaišintis alkoholiu draudžiama, ministras atsakymo ilgai neieškojo. „Tas, kuris labai norės išgerti, neradęs alkoholio darbovietės bufete, į kitą Gedimino prospekto pusę pereis ir nusipirks, – šyptelėjo jis. – Todėl, mano nuomone, draudimas prekiauti svaigalais ministerijos maitinimo įstaigoje nėra efektyvus. Aš, pavyzdžiui, visai nebūčiau prieš, kad mūsų bufete svaigiaisiais gėrimais prekiautų. Na, tokiais lengvais, iki 11–12 laipsnių."

Tarptautinių normų laikytis būtina

Anot Seimo nario, protokolo žinovo Armino Lydekos, vaišės priklauso nuo to, kokio lygio yra priėmimas.

„Žodžio „priėmimas" sinonimas yra „pavaišinimas", – aiškino jis. – O vaišių gali būti įvairių. Jei vyksta nedidelis renginys, svečiai pavaišinami viena vienintele taure vyno ar šampano, gal dar sausainiuku. Jei svarbios tarptautinės derybos, daug garbingų svečių atvyksta, rengiamas furšetas. Tiekiami kelių rūšių šaltieji užkandžiai, karštasis užkandis, kelių rūšių alkoholiniai gėrimai."

Pasaulio čempionate medalius iškovojusių krepšininkų pagerbimas, anot A.Lydekos, – labai iškilminga proga, todėl buvo galima pasivaišinti ir taure vyno ar šampano.

REKLAMA

Protokolo žinovas nieku gyvu nesutiko, kad išgerdamas taurę vyno ar šampano tokia proga ir tokiu metu Seimo narys nusižengia darbo drausmei. “Priėmimai – sudedamoji darbo dalis. Jei protokole numatyta tokia svečių priėmimo forma, niekur nedingsi. Yra tarptautinės protokolo normos, kurių visi oficialūs asmenys, taigi ir politikai, privalo laikytis."

Kas gėrėtas ir geria

Virginija BALTRAITIENĖ – Seimo pirmininkės pavaduotoja:

Kai buvo svarstomas klausimas, ar panaikinti Seimo restoranuose alkoholinius gėrimus, aš balsavau „prieš". Man tokie dalykai – vaikų žaidimai. Kas gėrė – tas ir geria. Neras Seimo kavinėje ar restorane alkoholio – nueis į miesto restoraną. Ar dar kur kitur taurelę ištuštins. Jau tada sakiau, kad jei žmogus neturi proto, neturi kultūros, suvokimo – jo ir nepakeisi. Ir draudimas nepadės. Taip kaip vaiką auklėdamas vien draudimais nieko gero nepasieksi.

Taigi, mano nuomone, buvo padaryta klaida, kad alkoholinius gėrimus Seimo rūmuose uždraudė. Bet įstatymas jau priimtas ir grįžti atgal, ko gero, nereikėtų.

Taip, sutinku, kad darbo metu darbo vietoje vartoti alkoholį – darbo drausmės pažeidimas. Bet tada ir jokių priėmimų, dalykinių pietų Seime nebūtų galima rengti. O juk visame pasaulyje priimta, visose šalyse galioja tam tikros tarptautinės normos, kur taurė vyno ar šampano – tokio priėmimo ar susitikimo sudėtinė dalis.

Taigi viską apgalvojus vis dėlto būtų gerai, jei į Seimo restoraną sugrįžtų alkoholis. Bet tik silpnieji gėrimai – vynas, šampanas. Iki 15 laipsnių. Tikrai nieko baisaus nuo to neatsitiktų.

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų