Tai jis antradienį sakė spaudos konferencijoje, kurioje dar kartą dėstyti argumentai, kodėl Lietuvoje nereikėtų įteisinti konservatyvaus dirbtinio apvaisinimo modelio, draudžiant embrionų šaldymą, ribojant sukuriamų embrionų kiekį iki trijų ir kt.
L.Gianaroli yra Italijos reprodukcinės medicinos tyrimų asociacijos bei Pažangios reprodukcijos bei genetikos institutų tarptautinio tinklo mokslinis direktorius, taip pat Europos žmogaus reprodukcijos ir embriologijos draugijos (ESHRE) vaisingumo klinikų bei vaisingumo gydymo endoskopinės chirurgijos sertifikavimo grupės vadovas.
„Mes turėjome daugiau kaip 60 bylų pagal pacientų kreipimusis ir mes, profesionalai, buvome kviečiami prieš teismą, ir daugumoje – 58 – bylose pacientai buvo teisūs. Tada vietiniai teismai kreipėsi į Aukščiausiąjį teismą, kuris nurodė taisyti įstatymą. Ir įstatymas buvo pakeistas keturiais klausimais remiantis vienu argumentu – kad įstatymas prieštaravo Konstitucijai, kadangi jis numatė skirtingas galimybes piliečiams, Italijos piliečiai įstatymu buvo diskriminuojami pagal sveikatos būklę, ekonomines galimybes“, – pasakojo jis.
Medikas ir mokslininkas L.Gianaroli taip pat pasakojo, kad dėl egzistavusio draudimo atlikti embriono diagnostiką bylą prieš Italiją viena šeima laimėjo ir Strasbūro teisme.
Spaudos konferencijoje jis dėstė, kad esant konservatyviam reguliavimui Italijoje iki trijų kartų daugiau nei vidutiniškai Europoje gimdavo trynukų ir ketvertukų, kurių galimybės gimti išnešiotiems yra labai nedidelė, o priešlaikinis gimimas lemia ne tik brangų gydymą pirmus mėnesius, bet ir gali būti visą gyvenimą lydinčių sveikatos sutrikimus priežastimi.
Seimas pavasario sesijoje buvo pritaręs Pagalbinio apvaisinimo įstatymui, kuris ribojo embrionų skaičių ir draudė jų šaldymą.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė liepos pradžioje vetavo šį įstatymą, sakydama, kad embrionų skaičiaus ribojimas ir draudimas juos šaldyti neatitinka šiuolaikinių gydymo metodų. Prezidentės veto Seimas svarstys rudens sesijoje.
Seimo priimtą įstatymą vetavusi šalies vadovė sako, kad parlamentarų numatyti draudimai dėl apvaisinimo mėgintuvėlyje užkirstų kelią nevaisingoms poroms gauti šiuolaikinį gydymą.
Konservatyvaus įstatymo projekto šalininkai ir Katalikų bažnyčia prezidentės siūlomoms nuostatoms nepritaria – jie sako ginantys negimusią gyvybę.
Pagal D.Grybauskaitės projektą, galutinį sprendimą dėl sukuriamų embrionų skaičiaus priimtų sutuoktiniai, o neperkelti embrionai galėtų būti šaldomi – laikomi lytinių ląstelių banke.
Projekte numatyta, kad embrionų saugojimo tvarką nustatytų sveikatos apsaugos ministras. Paprastai užšaldyti ir nepanaudoti embrionai sunaikinami praėjus penkeriems ar daugiau metų.
Jame taip pat kritikuojamas draudimas neleisti atlikti genetinės diagnostikos pasirenkant embrioną dirbtinio apvaisinimo procedūrai. Tokio draudimo šalininkai teigia, kad embrionas jau yra žmogus, kuris turi būti gydomas, o ne naikinamas.
Anot prezidentės dekreto, Lietuvoje yra apie 50 tūkst. nevaisingų šeimų.