Specialistai pabrėžia, kad dažnai ištirti tokius atvejus yra sudėtinga, o nusikaltėliai kartais veikia ir keliese.
Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė teigia, kad ši seksualinių nusikaltėlių taktika, kada nukentėjusieji yra apsvaiginami ir išprievartaujami, naudojama jau ne vieną dešimtmetį, tačiau pastaraisiais metais ji tampa vis labiau paplitusi pavienėse atakose.
„Per dvidešimt su viršumi darbo metų visada mačiau tam tikrą nusikaltėlių braižą seksualiniuose nusikaltimuose – svaiginti aukas narkotinėmis, kitomis cheminėmis medžiagomis.
Gal pradžioje daugiau tą matėme kaip organizuotų nusikaltėlių veikimo būdą, siekiant moterį parduoti į prostituciją. Šiandien „išprievartavimo“ narkotikas, atrodo, prieinamas visiems, nusižiūrėtos aukos svaiginamos prievartai, kurios metu gali būti ir filmuojamos“, – sako ji.
„Dirba“ ir keliese
Tokie seksualiniai nusikaltimai, K. Mišinienės teigimu, dažniausiai įvykdomi ten, kur yra daug žmonių – festivaliuose, klubuose, privačiuose vakarėliuose. KOPŽI vadovė pastebi, kad tokie nusikaltėliai šiose pasilinksminimo vietose veikia strategiškai – tyrinėja vietą, ieško kamerų „aklųjų zonų“, stebi, medžioja.
„Labai liūdna, bet tie, kas medžioja „savo tipažo“ aukas, galvoja visai kitaip – jie planuoja, tiria vietą, žino „akląsias dėmes“, kur kameros nepasiekia, jie labai greitai iš minios išskiria nelydimas, apgirtusias, nesisaugančias merginas“, – pasakoja pašnekovė.
Be to, K. Mišinienė priduria, kad būna ir tokių atvejų, kada seksualiniai nusikaltėliai veikia išvien.
„Turėjome bylą, kuri, deja, baigėsi prievartautojo išteisinimu, kuri atskleidė savotišką tokių nusikaltėlių „modus operandi“. Sezono metu keli „dirbo“ Palangos jaunimo naktiniuose klubuose, vienas stebėjo, kitas vaišino, vėliau lydėjo namo staiga blogai pasijautusią merginą, ten ją sumušė ir išprievartavo“, – teigė K. Mišinienė.
Be to, KOPŽI vadovė pabrėžia, kad nukentėję nuo seksualinių nusikaltimų gali būti ir vaikinai, kurie taip pat panašiomis aplinkybėmis patiria seksualinę prievartą.
Apsvaiginimo narkotikas kraujyje išlieka 5 valandas
Viena iš pagrindinių prievartautojų naudojamų medžiagų apsvaiginti kitus asmenis – tai „prievartavimo“ narkotikas vadinamas oksiku. Jį seksualiniai nusikaltėliai dažnai pripila į gėrimus ir laukia, kol nukentėjusysis blogai pasijus.
Tiesa, šis narkotikas, K. Mišinienės teigimu, klastingas i tuo, kad jis itin greitai skaidosi organizme, o sumaišius jį su alkoholiu, kyla pavojus, kad nukentėjusieji apskritai neatsimins, kas įvyko.
„Jūsų minėtas gama-butirolaktonas, „oksikas“, labai greitai skaidosi organizme, kraujyje jo nelieka jau po 5 valandų. Įrodymų surinkimą labai apsunkina ir tai, jog tie beskoniai, bekvapiai milteliai, sumaišyti su alkoholiu, gali sukelti sunkų apsinuodijimą, nukentėjusysis neprisimena, kas su juo vyko. Tuo paprastai naudojasi identifikuoti prievartautojai, aiškindami, jog lytinai santykiai vyko abipusiu susitarimu.
Iš šono neretai taip gali ir atrodyti, mergina šypsosi, ji eina kartu, neprašo pagalbos, o jos apsvaigimą, nerišlią kalbą liudininkai palaiko laikysena žmogaus, kuris tiesiog besilinksmindamas kažkiek „padaugino“, – aiškina KOPŽI vadovė.
Nukentėjusiuosius kamuoja gėda, o nusikaltimų ištirti nepavyksta
Apsvaigintų ir nukentėjusiųjų nuo seksualinių nusikaltimų psichologinė būklė po tokių įvykių, K. Mišinienės teigimu, itin sunki. Jie kaltina save, gėdijasi, jaučiasi išduoti šalia buvusių žmonių.
Pašnekovė akcentuoja, kad yra labai svarbu nepalikti nukentėjusio žmogaus vieno ir aiškiai iškomunikuoti, kad nukentėjusysis niekada nėra kaltas dėl įvykusios prievartos.
„Labai yra svarbu šių apsvaigintų merginų nespausti duoti parodymų iš karto, pykstant, jog jos „nieko neatsimena“. Galbūt ir neprisimins, ar jos dėl to yra mažiau nukentėjusios?
Būtinai reikia kreiptis psichologinės pagalbos, profesionalūs terapeutai padės įveikti tiek aštrią krizę po pačių įvykių, tiek ilgesnėje perspektyvoje padės priimti tai, kas atsitiko ir gyventi toliau“, – prideda ji.
Tiesa, K. Mišinienė apgailestauja, kad dauguma jos vadovaujamo centro žinomų apsvaiginimo ir išprievartavimo atvejų, deja, nepavyksta ištirti.
„Ne todėl, kad pareigūnai nesistengė, atvirkščiai, tačiau matome prievartautojų, deja, gerą pasiruošimą, jie puikiai žino, kad aplinkybės yra jiems palankios“, – sako ji.
Didesnė atsakomybė turėtų būti ir renginių bei pasilinksminimo vietų organizatoriams
Pasak K. Mišinienės, prevencija, apie kurią dažnai kalbama – saugoti savo gėrimą, nepriimti nepažįstamųjų siūlomų gėrimų ar nevaikščioti vienai – yra svarbi, tačiau nepakankama.
KOPŽI vadovė atkreipia dėmesį, kad tam tikrą saugumą viešose vietose turi užtikrinti ir renginių organizatoriai bei barų, klubų ar festivalių personalas.
„Aš norėčiau atkreipti dėmesį ir į pačių įstaigų ar renginių organizatorių atsakomybę – ar ne laikas nukentėjusiems asmenims pateikti jiems ieškinius teismuose dėl saugios aplinkos neužtikrinimo?“ – sako ji.
K. Mišinienė teigimu, dažnai girdimi pažadai apie personalo apmokymus, saugumo užtikrinimą ar kamerų stebėjimą lieka bevertėmis frazėmis, jei pavojingos situacijos vyksta visų akivaizdoje.
„Visos tos šnekos „nieko nepastebėjome“, „daug dėmesio skiriame personalo apmokymui“ yra nieko vertos, jei visų akivaizdoje be sąmonės mergina yra išsivedama prievartavimui. Dar daugiau, esu tikra, jog dalis darbuotojų mato, kas ten darosi, bet dėl įvairiausių priežasčių nesikiša, tyli ir vėliau“, – sako KOPŽI vadovė.
Nukentėję nuo seksualinių nusikaltimų asmenys ar jų artimieji kreiptis į KOPŽI gali telefonu: +370 679 61617.
Nidoje galimai 2 vyrai išprievartavo 20-metę
Vienai 20-metei merginai, kuri pirmą kartą atvyko į kurortą padirbėti, Nidoje vykęs festivalis „Ant bangos“ baigėsi tragiškai. Pirmieji apie tai pranešė „15min“, o žiaurią istoriją socialiniuose tinkluose papasakojo ir merginos draugė:
„Ji jau buvo šiek tiek apsvaigusi – kaip dažnai nutinka tokiuose renginiuose, bet nesitikėjo, kad tas žmogus veiks tyčia, turėdamas tamsių ketinimų.“
Merginos draugė pasakoja, kad 20-metę užkalbino šviesiaplaukis vyriškis bei pasiūlė jai atneštą gėrimą, kuriame, galimai, buvo oksiko – prievartavimo narkotiko:
„Gėrimas, kaip įtariama, buvo paveiktas (klastingai papildytas medžiagomis) ir vyras pasiūlė nueiti prie jūros. Ten mergina netrukus prarado sąmonę, o vėliau paaiškėjo, kad ją išžagino du skirtingi vyrai (tai patvirtino DNR tyrimas). Ji atsipeikėjo visiškai nuoga, apleista, pažeminta. Ir tik atsitiktinai pro šalį ėję nepažįstami žmonės ją pastebėjo ir padėjo“.
Kaip, anot draugės, pasakojo kiti festivalio dalyviai, žmonės pastebėjo ant gultų santykiaujančią porelę. Vis tik nuoga mergina atsibudo visai šalia esančiame miškelyje. Tad kur tiksliai, o gal ir abiejose vietose, įvyko nusikaltimas, nėra aišku.
Tyli ir organizatoriai, ir teisėsauga
Festivalio dalyvės ar apie šią istoriją jau girdėjusios Nidoje kalbintos merginos neslepia pasibaisėjimo ir dalijasi savo patirtimi:
„Buvo arti, bet pastebėta buvo, nes per daug ilgai gėrimus paliko, pasikeitė spalva ir pastebėta buvo. Bet tikrai labai svarbu, reikia žiūrėti spalvas gėrimo, nes labai lengvai galima įdėti į gėrimą.“
„Tiesiog žinoti, su kuo esi, nepalikti gėrimų ir tiesiog visada niekas kitas neapsaugos mūsų, tik mes patys.“
„Aš buvau tam pačiam festivalyje tą pačią dieną ir, kad tai galėjo įvykti bet kuriai mergaitei, ir, kad patys organizatoriai dėl to nieko nedaro ir apie tai nešneka, tai labai skaudu dėl to.“
Ir iš tiesų, TV3 žurnalistai visą dieną bandė susisiekti su vienu iš festivalio organizatorių Karoliu Šliku. Tačiau jis neatsiliepė. Vėliau organizatoriai paskelbė žinutę socialiniame tinkle „Facebook“ .
Policijos atstovai nurodė, jog įvykį turi komentuoti prokuratūra, o šios atstovė pareiškė, kad vadovybės nurodymu komentarų nebus. Tik paminėjo, jog pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl išžaginimo. Ir visai nesvarbu, kad teisėsaugininkų visuomenei atskleistos detalės gali padėti kitoms merginoms išvengti panašaus likimo.
Nukentėjusios draugė rėžia: „Tai nėra tik nusikaltimas. Tai – žiaurus žmogaus orumo sutrypimas, įvykęs po festivalio vėliava „Kupole“. Mieste, kuris didžiuojasi kultūra, gamta ir laisve. Tačiau šiandien tyli visi, kurie neturėtų tylėti. Festivalio organizatoriai tyli, „Kupolas“ tyli, atsakingi vadovai tyli, kameros neperžiūrimos, informacija slepiama, auka palikta viena.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Teisėsauga,poicija,valdininkai-visi ,,MAITINASI,, iš narkotikų biznio.