REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiabučių gyventojams metas suklusti – iki kitų metų lapkričio pabaigos butuose nebegali likti dujų balionų, skirtų maisto ruošimui. Kaip praneša Energetikos ministerija, iki šiol daugiau nei 1 tūkst. daugiabučių namų atsisakė suskystintų dujų (SND) balionų ir pakeitė juos gamtinių dujų sistema arba elektrine virykle. O nesuskubusiems to padaryti laiku grės piniginės baudos.

Daugiabučių gyventojams metas suklusti – iki kitų metų lapkričio pabaigos butuose nebegali likti dujų balionų, skirtų maisto ruošimui. Kaip praneša Energetikos ministerija, iki šiol daugiau nei 1 tūkst. daugiabučių namų atsisakė suskystintų dujų (SND) balionų ir pakeitė juos gamtinių dujų sistema arba elektrine virykle. O nesuskubusiems to padaryti laiku grės piniginės baudos.

REKLAMA

Valdžia ketina ir toliau skatinti daugiabučių gyventojus atsisakyti nesaugiai naudojamų dujų balionų, todėl skiria iki 726 eurų dydžio paramos paketą vienam butui. Gyventojai gali gauti tokias subsidijas: 242 eurų elektros ar gamtinių dujų sistemų pertvarkymui laiptinėje, dar 242 eurus sistemų pertvarkai bute ir 242 eurus elektrinei ar gamtinių dujų viryklei įsigyti. Šioms kompensacijoms padengti iš šalies biudžeto 2022 m. bus atseikėta beveik 10 mln. eurų.

Sulaukė per 1 tūkst. prašymų padengti išlaidas

Tam, kad sėkmingai atsisakytų SND balionų, daugiabučio gyventojai turi susitarti tarpusavyje ir atlikti name vidaus tinklų (elektros ar gamtinių dujų) pertvarkymo ar įrengimo darbus.

REKLAMA
REKLAMA

Teikti prašymus finansinei paramai gauti gyventojai galėjo iki šių metų gruodžio 5 dienos. Kaip nurodė ENMIN, per 2021 metus 1066 daugiabučių namų atstovai pretendavo į kompensacijas, iš jų 922 paraiškos buvo priimtos ir svarstomos.

REKLAMA

„Tik keliolika (iš 563) daugiabučių namų gyventojų 2021 metais negaus kompensacijų už suskystintų naftos dujų balionų pakeitimą kitais energijos šaltiniais, nes šių namų administratoriai nespėjo laiku suorganizuoti ir atlikti daugiabučių namų vidaus tinklų pertvarkymo.

Planuojame, kad šių daugiabučių namų atstovų pateiktos paraiškos bus įtrauktos į rezervinių paraiškų sąrašą ir atlikus numatytus daugiabučių namų vidaus tinklų pertvarkymo darbus gyventojai gaus kompensacijas už suskystintų naftos dujų balionų pakeitimą kitais energijos šaltiniais“, – tv3.lt informavo ministerijos atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) papildė, kad šiemet finansavimas suteiktas 567 namams, kiekvieno jų gyventojams išmokėta po beveik 10 tūkst. eurų. APVA vertinimu, gyventojai paraiškas teikė noriai ir aktyviai.

Labiausiai sukruto Tauragės, Raseinių, Šilutės, Jurbarko ir Šilalės rajonų savivaldybės – jų gyventojai pateikė daugiausiai paraiškų. O štai 5 savivaldybėse dujų balionų atsisakyti sumanė tik vienas daugiabutis. Taip nutiko Alytaus mieste, Biržų, Kupiškio, Rokiškio, Šiaulių rajonuose.

Ne visiems lengva atsisakyti dujų balionų

Jonas Jokubauskis, degalinių tinklo „Jozita“ direktorius pasakojo, kad dujų balionus gyventojai arba užsisako su pristatymu į namus, arba perka degalinėse ir pasikeičia patys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kad dujų balionų paklausa mažėtų radikaliai – taip nėra. Kažkiek mažėja, bet dėl kitų priežasčių. Apskritai mažėja gyventojų Lietuvoje, o gaspadinės jaunėja, tai mažiau gamina valgyti“, – teigė J. Jokubauskis.

Paklaustas, kaip vertina reikalavimą atsisakyti SND balionų daugiabučių gyventojams, J. Jokubauskis atsakė, kad ne visiems gyventojams tai lengvas žingsnis.

„Mes turime suteikti daugiabučių gyventojams padorų kokybišką gyvenimą. <...> Manau, žmogus turi teisę valgyti. Kaip jis pasigaminti maistą turi? Šakų ir malkų neparsineš į daugiabutį. <...> Ne vien elektrinės viryklės reikia. Močiutei, kuri ganėtinai solidaus amžiaus, jai reikia nusipirkti plytelę, puodus visus pasikeisti, reikia išmokti naudotis. Yra niuansų visokių“, – svarstė „Jozitos“ vadovas.

REKLAMA

J. Jokubauskio teigimu, iki 1990 m. Lietuvos daugiabučiuose niekas dujų balionais nesinaudojo, nes energijos tiekimas buvo centralizuotas. Tik vėliau buvo „išpjaustyti“ tinklai ir kai kurie daugiabučiai pasirinko naudoti dujų balionus maisto ruošai. Vis dėl to kai kurių rajonų daugiabučiuose gyventojai iki šiol nenaudoja dujų balionų, pavyzdžiui: Skuode, Kelmėje, Kupiškyje, vardijo pašnekovas.

Atsakė, kokį pavojų kelia dujų balionai namuose

Portalas tv3.lt teiravosi, dėl kokių priežasčių ruošti maistą naudojantis dujų balionu yra pavojinga. ENMIN atstovai paaiškino, kad dujos toje talpoje yra itin suspaustos ir dėl to kyla sprogimo rizika.

REKLAMA

„Suskystintų naftos dujų balione yra iki 21 kilogramų dujų, kurių slėgis yra 16 barų. Tai potencialiai didelis pavojingų faktorių derinys, nes įprastai daugiabučiuose namuose įrengiamos suskystintų arba gamtinių dujų sistemos, kuriose slėgis neviršija 0,3 barų“, – nurodė ministerija.

Dabartiniai teisės aktai draudžia daugiabučiuose namuose, kurių aukštis didesnis nei 2 aukštai, įrengti suskystintų naftos dujų balionų įrenginius su dujinėmis viryklėmis.

Praėjo beveik dveji metai nuo tada, kai įsigaliojo sugriežtinti saugos reikalavimai suskystintų naftos dujų balionams – jie gali būti naudojami tik su saugos vožtuvu. Šitaip siekiama užtikrinti, kad įvykus nenumatytam įvykiui, pavyzdžiui, gaisrui patalpose, dujų balionas nesprogtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Saugos įtaiso – vožtuvo – paskirtis yra išsaugoti gyvybes bei sumažinti nuostolius gaisro metu. Esant itin aukštai temperatūrai ir susidarius labai dideliam dujų slėgiui balione (per 25 barus), dujos išeis per apsauginį vožtuvą, taip apsaugant slėginį indą nuo sprogimo“, – komentavo ENMIN.

Neatsisakius dujų baliono gali nukentėti piniginė

APVA atstovė Austėja Jonaitytė minėjo, kad paraginti gyventojus atsisakyti dujų balionų galima įvairiais būdais. Pirmiausia, reikalinga tinkama komunikacija, pabrėžė ji.

„Mūsų nuomone, šiuo metu yra nepakankama komunikacija tarp savivaldybių ir daugiabučių namų atstovų, savivaldybių atstovai turėtų daugiau ir geranoriškai bendradarbiauti su daugiabučių namų atstovais, teikti įvairiapusę pagalbą namų atstovams įgyvendinti projektus, taip pat aiškinti gyventojams apie galimas SND balionų naudojimo grėsmes“, – komentavo ji.

REKLAMA

Be to, iki numatyto termino (2022 m. lapkričio 30 d.) neatsisakę dujų balionų daugiabučių gyventojai gali susidurti su pasekmėmis. ENMIN primena, kad už tokį elgesį gali tekti susimokėti baudą nuo 60 iki 140 eurų.

„Tikimės, kad daugiabučių bendrijų atstovai pasinaudos paramos galimybe savo namus padarys saugesniais ir nereikės kalbėti apie atsakomybes – už energetikos įrenginių įrengimo aktų pažeidimą gali grėsti baudos“, – teigė ministerija.

Iki kitų metų pabaigos daugiabučiuose turi nelikti dujų balionų

Portalas tv3.lt primena, kad 2019 metais Energetikos ministerija (ENMIN) parengė veiksmų planą, pagal kurį 3-ijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose dujų balionai negalės būti naudojami nuo 2022 m. lapkričio 30 d.

REKLAMA

Pastebima, kad per pastaruosius dvejus metus norinčių atsisakyti dujų balionų ir pretenduojančių į valstybės skiriamą piniginę kompensaciją daugėjo. 2020 m. iš viso 305 daugiabučiuose  dujų balionai  buvo pakeisti alternatyviais energijos šaltiniais – elektra arba dujų sistemomis. 

Šiemet tai padarė 922 daugiabučių namų bendrijos. ENMIN teigimu, 2022 m. žengti tokį žingsnį bus rekomenduojama dar daugiau nei 1 tūkst. daugiabučių administratorių ir bendrijų.

Per beveik 37 metus nieko nenutiko tam balionui,jau nesumasto kokią nesamonę papsakot,ir špygą kas žinos kokiu būdu aš valgyt verdu,mano namai mano tvirtovė.
Kai nėra dujų, tai elektriniu arbatinuku arbatos išsiverdi. Kai nėra elektros ( ir dujinės vyryklės ) - kur tada virti?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų