Apie tai, kiek galime sau leisti bendrauti su Baltarusija, naujienų portalo tv3.lt pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Lietuvos žaliųjų partijos valdybos narys Sigitas Mecelica ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas Waldemaras Tomaszewskis.
Klausimas apie užsienio politiką. Pone Tomaszewski, kodėl, jūsų manymu, reikia palaikyti santykius su Baltarusija?
W. Tomaszewskis: Visų pirma, baltarusių reikalas, ką jie renka ir ar apskritai renka. Kinijoje gyvena pusantro milijardo žmonių ir ten niekas nieko nerenka. Bet mes kažkodėl santykius turime su šia valstybe.
Mums dvigubai svarbu turėti gerus santykius su kaimynine šalimi. Prieš šimtmečius sudarėme bendrą valstybę – Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę – ten gyvena mūsų artimieji, mūsų šeimos nariai. O mes dabar neturime jokių santykių ir dar yra grėsmė, kad prasidės karas pasienyje su Baltarusija. Tai mes turime skubiai gerinti santykius ir nesikišti į vidinius Baltarusijos reikalus.
Neseniai sakėte, kad išvis nematote jokios grėsmės. Kur yra grėsmė?
W. Tomaszewskis: Grėsmės nebus, jei turėsime gerus santykius su Baltarusija. Neduok Dieve, prasidės karinis konfliktas, tai nuo Zarasų, Visagino iki Druskininkų bus fronto linija. Šie žmonės kitaip žiūri į visą šį reikalą. Ir kaip žiūri Gabrielius Landsbergis, kuris nusipirko vilą Graikijoje ir konflikto metu pabėgs. O ką daryti šiems žmonėms? <...>
Reikia pripažinti, kad mes patys kalti dėl šitos situacijos. <...> Po 2020-ųjų metų mes patys sugadinome situaciją, ir A. Lukašenka neturėjo išeities, o tik būti priklausomam nuo rusų valstybės. Turim gerint situaciją, turim pripažinti šitą valstybę ir jos valdžią – kitos išeities nėra. Mums tik blogiau nuo to bus.
S. Mecelica: Man sudėtinga diskutuoti su, atsiprašau, raudonuoju trimitininku, kuris kalba kažkokias plėnes.
Yra klausimų, ką reikėjo daryti Lietuvai: pasirinkti ekonominę naudą, ar ne, kai šnekame apie santykius su Baltarusija. Ką darytumėte, jei laimėtumėte rinkimus: kažką keistumėte ar darytumėte tą patį?
S. Mecelica: Nieko mes nekeistumėme, nes mes turime savo partnerius – turime Europos Sąjungą, turime NATO partnerius, su kuriais mes turėtumėme kalbėti vienu balsu.
Mūsų kaimynė, kurios kažkodėl ponas Waldemaras nemini, Lenkija rūpinasi gynybos klausimais ir su ja mūsų santykiai pastaruoju metu yra pagerėję. Mes turime gerų pavyzdžių, turim gerų kaimynų, su kuriais galime dirbti ranka rankon.
O šiuo atveju niekas nekalba apie Baltarusiją kaip tautą. Mes kalbame apie lyderius, kurie rodo savo galią, iš šios valstybės bėga jų pačių piliečiai, tame tarpe į Lietuvą ir į Lenkiją, ir į kitas Europos šalis. Tai apie kokius gerus santykius, kažkokių kelių ieškojimą mes galime kalbėti? Ar mes galime kalbėti su kaimynu apie gerus santykius, jei jis iš namų išvaro savo šeimą, jei jis visus terorizuoja? Ar mes galime kalbėti apie gerus santykius ir sakyti: pabandykime gyventi draugiškai?
W. Tomaszewskis: Visų pirma, mes turime ginti savo interesus. Mums nauda nuo to bus, jeigu mes turėsime gerus santykius su Baltarusija.
S. Mecelica: Pastato greta atominę elektrinę, ar tai yra geri kaimynai? Tai ne tik energetinis objektas, tai yra pavojingas objektas visomis prasmėmis. Šantažo įrankis.
W. Tomaszewskis: Mes kalti – mes uždarėme Ignalinos atominę elektrinę <...> Mes pirmi uždarėme ir dėl to atsirado ši atominė elektrinė.
Visą pašnekovų pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!