REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Du ilgamečiai Baisogalos kultūros centro darbuotojai kaltina įstaigos direktorę užsiimant mobingu. Abu jie teigia, kad pradėjus dirbti centro direktorei, įstaigoje atsirado psichologinė įtampa. Darbuotojai sako, kad jie yra pernelyg kontroliuojami, engiami, tačiau įstaigos direktorė jai mestus kaltinimus neigia, užsimena, kad konfliktas galėjo kilti ir dėl amžiaus skirtumo. Apie šią situaciją informuota ir Radviliškio rajono savivaldybė,o meras Vytautas Simelis teigia, kad tai greičiausiai yra ne mobingas, o daugiau nesusišnekėjimo tarpusavyje problema.

Du ilgamečiai Baisogalos kultūros centro darbuotojai kaltina įstaigos direktorę užsiimant mobingu. Abu jie teigia, kad pradėjus dirbti centro direktorei, įstaigoje atsirado psichologinė įtampa. Darbuotojai sako, kad jie yra pernelyg kontroliuojami, engiami, tačiau įstaigos direktorė jai mestus kaltinimus neigia, užsimena, kad konfliktas galėjo kilti ir dėl amžiaus skirtumo. Apie šią situaciją informuota ir Radviliškio rajono savivaldybė,o meras Vytautas Simelis teigia, kad tai greičiausiai yra ne mobingas, o daugiau nesusišnekėjimo tarpusavyje problema.

REKLAMA

Baisogaloje jau kelerius metus bręsta konfliktas. Du Baisogalos kultūros centro darbuotojai kaltina įstaigos direktorę Justę Juškaitę užsiimant mobingu. Ji kaltinimus neigia ir pripažįsta, kad pati sulaukia spaudimo iš abiejų darbuotojų.

Valytoja: esu stebima per padidinamąjį stiklą

Gražina (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) Baisogalos kultūros centre dirba valytoja. Paskutinius kelerius metus ji savo darbo vietoje sako susidurianti su psichologiniu spaudimu, situaciją darbovietėje ji apibūdina kaip mobingą.

REKLAMA
REKLAMA

Valytoja sako, kad Baisogalos kultūros centro direktorė J. Juškaitė norėjo ją atleisti, tačiau po to prieš Gražiną esą buvo pradėtas taikyti psichologinis spaudimas.

REKLAMA

„Pirmi metai patys sunkiausi buvo, kiekvieną dieną buvo (spaudimas – aut. past.), (dabar – aut. past.) truputį mažiau, bet vis tiek ji kimba. Kas anai valytojai galima, tas man negalima. Kad ir švaru bus pas mane, būna, kad kažko gal ir nepamatau, ji vis sako, kad yra nešvaru ir taip kabinėjasi“, – tv3.lt pasakoja Gražina.

Moteris sako nežinanti priežasčių, kodėl direktorė ją iš darbo norėjo atleisti. Įstaigoje šiuo metu dirba dvi valytojos, abi jos turi pusės etato krūvį. Moteris sako pastebinti, kad kita valytoja direktorei patinka labiau, tad moteris spėja, jog atleisti Gražiną norima todėl, kad jos krūvį galėtų perimti kita darbuotoja.

REKLAMA
REKLAMA

Gražina pasakoja, kad jai darbe nėra leidžiama pailsėti tada, kai ji to norėtų. Pasak jos, jai yra sudarytas grafikas, kada ji gali ilsėtis. Jai neva buvo liepta dirbti kas valandą pasiimant penkių minučių ilgio pertraukėlę.

„Reikia žmogui ir pailsėti, atsisėsti, kiek gali keturias valandas pasilenkus dirbti. Į valandą penkios minutės – grafiką sustatė. Gali penkias minutes tik pailsėti. <…> Ji man liepė, sako, žadintuvą nusistatyk, kad žadintuvui nuskambėjus galėtum pailsėti penkias minutes. Viršūnė, taip sakant, visai. <…> Ana (valytoja – aut. past.) gali ir sėdėti, jai viskas galima. Ji irgi dirba, bet esu nuėjusi į jos teritoriją, ir pas ją būna dulkių, ji ant manęs vienos yra užsisėdusi“, – pasakoja Gražina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konflikte – ir meno vadovas

Apie mobingą įstaigoje kalba Baisogalos kultūros centro meno vadovas Vilimas Malinauskas. Jis sako, kad į Gražinos ir J. Juškaitės konfliktą buvo įtrauktas šią vasarą. Kaip pasakoja vyras, liepos 22 d. jis sulaukė direktorės skambučio.

Telefonu direktorė neva pasakė vyrui, kad jis perspėtų valytoją Gražiną, mat ji esą platina girto V. Malinausko darbe nuotrauką.

„Iš karto atkreipiau dėmesį, „girto nuotrauką darbo metu“. Padaryk girto nuotrauką darbo metu… Iš karto supratau, kad tai šantažas, tikslas supykdyti. Žinau, kad Gražina to niekada nedarys“, – tv3.lt sako V. Malinauskas.

REKLAMA

Apie direktorės skambutį V. Malinauskas papasakojo Gražinai.

„Be abejo, jos reakcija buvo tragiškai prasta. Šiaip moteris yra išnervinta, ji yra engiama jau tris metus, visą laiką šantažuoja be pertraukos, tai negali būti normalus“, – svarsto V. Malinauskas.

Kitą dieną į V. Malinausko kabinetą užsuko direktorė ir administratorė. Atėjusi įstaigos vadovė parodė V. Malinauskui nuotrauką, kurią esą Gražina platina.

„Aš durnas, nepaprašiau, kad tą nuotrauką įkeltų. Ten du vyriškiai matosi, kad guli pievoje po medžiais. Sakau: aš toje nuotraukoje nieko nematau“, – pasakoja V. Malinauskas.

Vyras sako negalintis pasakyti, ar toje nuotraukoje užfiksuotas jis, ar ne.

V. Malinauskas spėja, kad konfliktas tarp direktorės ir valytojos kilo dėl keršto, tačiau kodėl į konfliktą įsitraukė ir jis, sako nesuvokiantis.

REKLAMA

„Senis nebeturi teisės dirbti, vat ir viskas“, – teigia V. Malinauskas.

Dėl konflikto mokėjo baudą

Sužinojusi apie direktorės skambutį V. Malinauskui, Gražina sako nuėjusi pasikalbėti su direktore. Gražina pasakoja, kad nuėjo tiesiai į vadovės kabinetą. Ji sako norėjusi pasikalbėti tik asmeniškai su vadove, tačiau netrukus kilo konfliktas, kurio metu moterys apsižodžiavo.

Gražina sako jokios nuotraukos neplatinusi ir neturinti.

„Norėjau sužinoti, kodėl ji taip padarė, o ji kabinete pradėjo šaukti administratorę. Aš uždariau duris, sakau, dabar pašnekėsime vienos. Žiūriu, kad nieko gero nebus, atidariau duris, aišku, ir aš pakeltu tonu šnekėjausi, bet paskui ji ant manęs skundą parašė. Pati užvirė košę, pati kalta būdama mane apskundė“, – sako Gražina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netrukus Gražina sulaukė policijos dėmesio. Ji buvo apkaltinta, kad užsipuolė direktorę, išvadino ją necenzūriniais žodžiais ir grasino smurtu. Už tai Gražina turėjo sumokėti 15 eurų baudą. Dėl situacijos Gražina teigia kreipusis į savivaldybę, tačiau jokios reakcijos teigia nesulaukusi iki šiol.

Situaciją vadina komedija

Su spaudimu sako susidūręs ir V. Malinauskas. Vyras centre dirba meno vadovu. Darbas, kaip pasakoja vyras, jam prasideda 10 val., o baigiasi 21 val.

Svarbiausios, pasak V. Malinausko, yra vakaro valandos, nuo 17 val., kai prasideda įvairios repeticijos, kuriose jis dalyvauti privalo. Po repeticijų kartais lieka šiek tiek laiko, jei neturi reikalų, V. Malinauskas namo išeina šiek tiek anksčiau.

REKLAMA

Vieną dieną V. Malinauskas pasakoja iš darbo išėjęs likus pusvalandžiui iki darbo pabaigos.

„Išeinu 20:30, negaliu užkoduoti, kažkas įvyko su kodu. Skambinu jai (direktorei – aut. past.), sakau, įvyko kažkas su kodu, negaliu užkoduoti. Sako: tai atsiprašau, kiek dabar valandų? 20:30, sakau. Sako: o jūsų darbas? Sakau: tai gerai, tą pusvalandį pasėdėsiu ant suoliuko. Ir sėdėjau pusę valandos ant suoliuko lauke“, – sako V. Malinauskas.

V. Malinauskas yra kompozitorius, jam yra suteiktas Baisogalos garbės piliečio vardas, jo pavardė yra įrašyta į miestelio Pasididžiavimo knygą.

„Aš turiu savo darbą, nesigilinu, bet kai žmogų pradeda „smaugti“, kai matau tokius dalykus, negaliu tylėti“, – teigia V. Malinauskas.

REKLAMA

Direktorė: „Aš esu jauna, tai galbūt kažkam nepatinka“

Baisogalos kultūros centro vadovė J. Juškaitė tv3.lt tikina, kad psichologinis smurtas, mobingas, prieš įstaigos darbuotojus nėra taikomas.

„Iš mano pusės konfliktų nėra. Darbuotojai kelia konfliktus. Dėl ko, pasakyti negaliu. Esu ne vieną kartą ir ne du klaususi meno vadovo, kur yra problema ir kas yra negerai. Aš šio atsakymo nesulaukiu iš niekur“, –  tv3.lt sako J. Juškaitė.

Direktorė teigia, kad psichologiniu spaudimu dviems minėtiems įstaigos darbuotojams neužsiima ir kiti kultūros centro darbuotojai.

„Įstaigoje turime darbų saugos specialistą, yra tvarkos, užtikrinamas konfidencialumas, darbuotojai apie tai žino, yra informuoti. Ir niekada nebuvau gavusi nei paklausimo, nei kažkokio nusiskundimo dėl mobingo, taikomo darbe“, – komentuoja J. Juškaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Juškaitė svarsto, kad problema gali slypėti jos amžiuje.

„Aš esu jauna, tai galbūt kažkam nepatinka, kad ateina jauni žmonės ir įveda tvarką, darbo drausmę, yra taisyklės. Atėjau į naują biudžetinę įstaigą, kuri buvo atskirta ir sukurta. Aš atėjau naujai jai vadovauti. Savaime aišku, kad tvarkos ir visi kiti dalykai buvo sukurti, o tai kažkam galbūt yra nepriimtina, nes anksčiau buvo visai kitaip“, – teigia J. Juškaitė.

Valytoja Gražina sako, kad jai yra nurodyta, kada ji gali ilsėtis, tačiau J. Juškaitė šį teiginį neigia. Pasak direktorės, įstaigoje po pusę etato dirba dvi valytojos, jos turi skirtingus plotus, kuriuos reikia valyti.

REKLAMA

„Yra tūkstantį kartų sakyta visiems – pasidarote savo darbą, pailsite. Svarbiausia yra atlikti darbą. Tos penkios minutės yra pagal darbo kodeksą. <…> Minučių niekas neseka“, – sako J. Juškaitė.

Direktorė neigia ir teiginį, kad yra daroma viskas, jog valytoja Gražina išeitų iš darbo. J. Juškaitė neigia perdėtai tikrinanti valytojos darbą, tačiau jei darbas yra atliekamas nekokybiškai, apie tai darbuotojai yra informuojami.

V. Malinauskas teigė taip pat pastebėjęs, kad direktorė jį neva perdėtai kontroliuoja jo darbo laiką.

„Darbo kodeksas nurodo, kad darbuotojai turėtų dirbti pagal darbo valandas, kurios yra nustatytos, nes mes už tai gauname iš mokesčių mokėtojų pinigų atlyginimą. Dėl pusvalandžio niekas niekada nėra sakęs. Kai yra tęstinumas, valanda, dviem, bet kalbame ne apie tai.

REKLAMA

Pas mus yra tvarka, kad jeigu darbuotojas nori išeiti iš darbo dėl asmeninių reikalų tvarkymosi, esame susitarę, kad yra rašomas prašymas. Apskritai, norint išvykti su kolektyvu, meno vadovo specifika yra, kad jie dirba su kolektyvais, vykdo mainų programas ir yra rašomi prašymai, kad mes galėtume sutvarkyti dokumentaliai viską“, – sako J. Juškaitė.

Konfliktas dėl nuotraukos

Įstaigos darbuotojai Gražina ir V. Malinauskas teigia, kad pagrindinis konfliktas kilo tuomet, kai J. Juškaitė paprašė abiejų kolegų pasikalbėti dėl nuotraukos, kurią Gražina neva platino.

J. Juškaitė pasakoja, kad jai dar nedirbant kultūros centre esą buvo padaryta minėta V. Malinausko nuotrauka. Šiuo metu, kaip pastebi J. Juškaitė, nuotrauka yra paplitusi.

REKLAMA
REKLAMA

„Jiems pasakiau, kad jie susitvarkytų ir tos nuotraukos tiesiog nebebūtų – nebūtų siuntinėjama, platinama. Taip, (nuotrauką – aut. past.) rodžiau, nes man žmonės pradėjo tą nuotrauką siųsti. Bet kokiu atveju, manau, kad įstaigai nėra didelė garbė, kad yra tokios nuotraukos kažkur paplitusios“, – svarsto J. Juškaitė.

Konflikto dėl nuotraukos J. Juškaitė sako nekėlusi. Liepos mėnesį valytojai atėjus dėl nuotraukos pasikalbėti su direktore, tarp moterų kilo apsižodžiavimas. Už tai valytoja gavo baudą.

„Valytoja padarė veiksmų, dėl kurių aš kreipiausi į tam tikras instancijas, šiuo atveju, į policiją. Visą tyrimą perėmė policija. Jeigu policija ištyrė taip, vadinasi, taip ir buvo. Tai yra ne mano nubaudimas, šį reikalą tyrė policija“, – sako J. Juškaitė.

Meras: nepasakyčiau, kad ten yra mobingas

Radviliškio rajono savivaldybė apie konfliktą yra informuota. Kaip sako rajono meras Vytautas Simelis, problema, ko gero, atsirado besikeičiant kultūros centro direktorei, prieš kelerius metus. Maždaug prieš dvejus metus informacija apie konfliktą pasiekė V. Simelį.

„Gal tai yra kartų problema. Gerbiamą V. Malinauską aš tikrai seniai pažįstu, jis savotiško charakterio žmogus. Aišku, nusipelnęs, kaip „Žvangulio“ vadovas, kompozitorius, garbus žmogus. Atsiradęs konfliktas, sakyčiau, yra nereikalingas“, – tv3.lt pasakoja V. Simelis.

REKLAMA

Į savivaldybę, pasak mero, kreipėsi abi pusės, ir valytoja bei meno vadovas, ir kultūros centro vadovai. V. Simelis į įstaigą teigia nuvykęs pats, kalbėjosi su V. Malinausku ir J. Juškaite. Meras sako turintis vilties, kad konfliktas išsispręs savaime.

„Mobingo bruožų gal galima kažkiek įžiūrėti, bet ten gal daugiau figūruoja žmogiškasis faktorius tiek iš vadovės pusės, tiek iš dvejų, kuriems tai lyg ir taikoma. Nepasakyčiau, kad tai yra mobingas, tai galbūt daugiau nesusišnekėjimo tarpusavyje problema“, – teigia V. Simelis.

Pasak mero, konkrečių veiksmų šiai situacijai spręsti savivaldybė šiuo metu imti neketina: „Nematome galimybių ir reikalo.“

Ten viskas aišku.Tik radusi kitus durnelius, vadė ras ramybę,bent kol šie laižys padus. Mero pasisakymą sunku suprasti,tuo labiau,komentuoti.Meras ne turėtų,o turi būti lyderis,vadovas,ne konfliktų išklausytojas,bet išsprendėjas.Jis,o ir ne vien jis, TURI įsisąmoninti,kad visada pirmiausia reikėtų į bet kokį iškilusį klausimą pažvelgti iš silpnesniojo pusės.Čia nieko naujo neparašiau,tereikia paskaityti psichologijos knygelių ir bus aišku kokias priemones žmonės naudoja manipuliacijoms,savo tikslams pasiekti.
Konfliktas neišsispręs ir tai ne kartų ar naujos tvarkos problema. Tai vienos personalijos problema. Ir su renginiais Baisogaloje paskutinius metus - tik filmai, lemanai ir žemaitukai. O ponui merui linkiu atsimerkti.
35m. dirbau kultūrinį darbą. Tokio žodžio, kaip " mobingas" nesam girdėję.Visko buvo ir diskutuodavome, ir nuomonės nesutapdavo, ir ginčijomės bet viską išspręsdavome be jokių skundų ir straipsnių rašinėjimo.ir dirbom tokiau Tada renginių buvo daug ir įvairių ir nebuvo lengva juos organizuoti, nes visada trūko pinigų, reikėjo suktis savo jėgomis ir galimybėmis .Nesuprantu dabartinės kartos.Atrodo turi viską ir vis negerai.Turi viską ir nieko neturi.Skundai, mobingai...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų